שתף קטע נבחר

כריש נדיר שנפל ברשת בחוף דור - ניצל

כריש מסוג "ענק" הסתבך ברשת דייגים בחוף דור שליד זכרון יעקב - אך לבסוף הושב לים. מוקדם יותר, התגלתה בחיפה גוויית לוויתן. מרכז המחקר והסיוע ליונקים ימיים בישראל יחל לחקור את תכיפות הופעתם של יונקי הענק בחופי הארץ, בכלל זה גם את להקות הדולפינים שנצפו מול חופי ישראל

יומם של ענקי הים בצפון: כרישים ולוויתנים, שנצפים בדרך כלל בחופי האוקיינוסים הגדולים, מכבדים לאחרונה בנוכחותם גם את תושבי ישראל, ונראה כי אתמול נרשם שיא בהקשר זה: חוקרים ופקחים הצליחו אתמול (שבת) לחלץ מרשת דייגים באזור חוף דור כריש מזן "ענק", ובחוף בת גלים בחיפה התגלה פגר של לוויתן. בשבועות האחרונים התגלו שישה פגרים של בעלי חיים ימיים גדולים בחופי הצפון.

 

מערבית לחוף דור שליד זכרון יעקב התגלה בצהריים כריש מסוג "ענק" שהסתבך ברשת דייגים. בתחילה לא היה ברור באיזה יצור ימי מדובר והחוקרים חשבו כי מדובר בכריש לוויתן. בסופו של דבר התברר כי מדובר בכריש הניזון מפלנקטון ודגיגים שנוכחותו בחלקו המזרחי של הים התיכון נדירה.


חילוץ הכריש (צילום: שרה לי גרנית)

 

ממרכז חקר מידע וסיוע ליונקים ימיים בישראל (מחמל"י) נמסר כי הכריש שנתפס הוא הרביעי שנראה ב-40 השנים האחרונות באזור. בשנות ה-60 נראה כריש כזה באזור עכו, לפני מספר שנים נתפס כריש "ענק" קטן באזור חיפה, ואילו לפני מספר שנים דווח על כריש ענק בוגר מול חופי לבנון. הכריש הענק חי בדרך כלל במערב הים התיכון ובאוקיינוס האטלנטי.

 

אורכו של הכריש הענק שחולץ מהרשת מגיע ליותר מ-12 מטרים, והוא אותר על ידי טייס של מטוס קל שטס באזור, במרחק של כ-150 מטר מהחוף. חוקרי מחמל"י בראשות המנכ"ל, עוז גופמן, הגיעו למקום בסירה, וחתכו את הרשת כשחלקם צללו מתחת לכריש על מנת לחלצו. החוקרים מסרו כי הכריש היה מותש, והם נותרו באזור עד שווידאו כי הכריש פונה בחזרה לעומק הים.

 


לוויתן בחופי חיפה (צילום: ענבל לווינהם, אוניברסיטת חיפה)

 

מאוחר יותר הופתעו עוברים ושבים בשכונת בת גלים בחיפה לגלות פגר של יונק ימי גדול על החוף. למקום הוזעקו פקחים של רשות שמורות הטבע והגנים, וכן חוקרים של מחמל"י ממכמורת. החוקרים והפקחים זיהו כי מדובר בלוויתן מסוג "מזיפות". הם מסרו כי הלוויתן היה באורך של כשלושה וחצי מטר. פרטיו ודגימות מדמו נלקחו למעבדות המרכז לצורכי מחקר על מנת לגלות את הגורם המדויק למותו.

 

בשנה שעברה נקלע לוויתן מסוג זה לנמל הקישון, שהה במקום מספר ימים, וכל המאמצים לכוונו בחזרה לים עלו בתוהו. לבסוף מת הלוויתן. 

 

בשבועות האחרונים התגלו מספר פגרים של בעלי חיים ימיים, בהם דולפינים וצבי ים בחופי הצפון. ממחמל"י נמסר כי בעקבות האירועים תתחיל אחת החוקרות במרכז בעבודת מחקר שאמורה להסביר את התופעה, וכן את הופעתן של להקות דולפינים מול חופי הארץ בעונה זו של השנה.


פורסם לראשונה 01/04/2006 20:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עוז גופמן, מחמל"י
לוויתן "מזיפות" בחיפה
צילום: עוז גופמן, מחמל"י
צילום: אבי כהן
להקת כרישים. נתפסה בתל אביב (ארכיון)
צילום: אבי כהן
צילום: צפריר אביוב
כריש באשקלון (ארכיון)
צילום: צפריר אביוב
מומלצים