שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  ראש עיריית קריית שמונה מואשם בלקיחת שוחד

  חיים ברביבאי, שהסיר את מועמדתו מרשימת קדימה לכנסת, מואשם גם בעבירות של מרמה והפרת אמונים, רישום כוזב במסמכי תאגיד והגבלת הכנסות. מכתב האישום עולה כי לאחר הסיבוב השני שנערך בבחירות לראשות העיר נקלעו ברביבאי וסיעת הליכוד לחובות, וברביבאי ניצל מעמדו כראש העיר כדי לדרוש תרומות מקבלנים ואנשי עסקים

  מצעד אנשי הציבור שמגיעים לבתי המשפט נמשך. פרקליט המדינה, ערן שנדר, הורה להגיש היום (א') כתב אישום נגד ראש עיריית קריית שמונה, חיים ברביבאי, באשמת לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים, רישום כוזב במסמכי תאגיד והגבלת הכנסות.

   

  כתב האישום הוכן עוד בסוף שנת 2005, אך הגשתו לבית משפט השלום בנצרת התעכבה עד לעריכת שימוע לראש העיר בפני פרקליטת המדינה. בעקבות ההחלטה על עריכת השימוע, הודיע ברביבאי על הסרת מועמדתו מרשימת קדימה לכנסת ה-17, אליה הוא הצטרף כמה ימים קודם כן.

   

  מכתב האישום עולה, כי לאחר הסיבוב השני שנערך בבחירות לראשות העיר נקלעו ברביבאי וסיעת הליכוד לחובות כלכליים, בגינם התקשו בהחזרת חובות לבתי דפוס שסיפקו לו שירותים. עוד עולה כי ברביבאי ניצל את מעמדו כראש העיר וכיו"ר הועדה לתכנון ובנייה ופנה לקבלנים ואנשי עסקים שנזקקו לשירותיו בדרישה לקבל תרומות כספיות לקמפיין שניהל. את התרומות שקיבל העביר לבתי הדפוס לכיסוי חובותיו. בתוך כך סיכם ברביבאי עם הנוגעים בדבר, שהסכומים ירשמו כחוב פיקטיבי של אנשי העסקים והקבלנים לבתי הדפוס, ואף הצהיר בעניין זה הצהרה כוזבת למבקר המדינה.

   

  כמו כן עולה מכתב האישום שבארבעה מחמישה מקרים המצוינים בו התקבלו התרומות מתאגידים שאינם מורשים לתרום. הקבלנים ואנשי העסקים העבירו לראש העיר עשרות אלפי שקלים, ששימשו לפירעון החובות לבתי הדפוס. ברביבאי פעל בדרכים שונות להסוות את המעשים, בין היתר נטען, כי הוא סיכם שהכספים יירשמו כחוב פיקטיבי של הקבלנים ובעלי העסקים לבתי הדפוס. בנוסף הצהיר ברביבאי הצהרה כוזבת למבקר המדינה בנוגע לניהול מערכת הבחירות של 2003.

   

  בקריית שמונה הפכה ההחלטה לשיחת היום והיא התקבלה ברגשות מעורבים. היריבים הפוליטיים מיהרו לשלוף ציפורניים ולקרוא לברביבאי להסיק מסקנות ולהתפטר מתפקידו כראש עיר. בין האזרחים היו הדעות חלוקות, כאשר חלקם קראו לו להתפטר מיידית בעוד השאר, הביעו תמיכה וביטחון כי חפותו של תוכח בבית המשפט.

   

  מלשכתו של ברביבאי נמסר בתגובה כי "מלכתחילה לא היו לראש העירייה ציפיות גדולות מהליך השימוע, כי השימוע נעשה בפני זה שהחליט על הגשת כתב האישום. ראש העירייה לא היה מעורב כלל בנושא הכספי במערכת הבחירות והוא יוכיח זאת בבית המשפט. חשוב להדגיש, כי מאז סיום השימוע לפני כחודש וחצי, התקיימו שיחות עם נציגים מהפרקליטות שהעלו את האפשרות להורדת סעיף השוחד, תמורת הודאה בסעיפים אחרים והגשת כתב אישום מצומצם יותר. ראש העירייה הודיע בצורה נחרצת, כי הוא לא מוכן לנהל מו"מ על שום סעיף ודרש מהפרקליטות, לבטל את כתב האישום או להגישו על כל סעיפיו לבית המשפט, שם האמת תצא לאור ותוכיח כי לא היה רבב בהתנהלותו של ראש העירייה".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אביהו שפירא
  חמישה סעיפי אישום. ברביבאי
  צילום: אביהו שפירא
  מומלצים