שתף קטע נבחר

נחל אל על: טיול בשחור-לבן

למרות שהפריחה שופעת באלף גון וצבע, ולמרות שהנוף משחק בין ירוק של טבע לכחול של מים, שני צבעים מרכזיים מאפיינים את שמורת הטבע היפה בדרום רמת הגולן: השחור של הבזלת והלבן של סלעי הגיר. הלב ממריא אל על

רמת הגולן מחייכת אל המטיילים. נכון שנחלי רמת הגולן מטפטפים גם בימים הכי חמים, ועם זאת, הרוח הגבית שמצננת עכשיו את העור ומחדירה אוויר צח לריאות, מהווה סיבה מצויינת לצאת צפונה, לא לפני שהעמסנו מים, פירות, כריכים ולא לשכוח - בקבוק יין לבן מאחד מיקבי הגולן.

 

בחרנו לשרך דרכנו בנחל אל על שבדרום רמת הגולן. אמנם הפעם לא נזקקנו להן, אבל מניסיון - תמיד כדאי להצטייד בכפכפים או נעליים המתאימות לצעידה במים. גם אם לא יועיל, בוודאי שלא יזיק.

 


הרחצה אינה מומלצת. (צילום: אלעד גרשגורן)

 

שמורת נחל אל על חובקת 3,000 דונם המשתרעים סביב לנחל האיתן הדרומי ביותר בגולן. עם הנץ האביב לובשת השמורה שמלה רבת גוונים שלא היו מביישים פלטה של ציירים: ירוק, צהוב, סגול, אדום, ורוד ולבן - שלל פרחים מנקדים את ההרים בססגוניות מסנוורת, מצטופפים על צלע ההר, יונקים מהנחל את שאריות מי הגשמים. חובבי היסטוריה יבואו גם על סיפוקם, שכן בקצה השמורה מציץ האתר הקדום "מתחם ברדוויל". בכתפי הנחל רועים עדרי בקר וצאן, שמותירים עקבות בשטח ובסוליית נעלו של המטייל. לזכותו רשות הטבע והגנים ייאמר כי לאורך השמורה מוסדרים שבילי הליכה מסומנים.

 

זה המקום לציין שוב, כי ממש לא רצוי להתחכם בקיצורי דרך, שכן מדובר בדרך הררית, חלקה תלולה ומשופעת בסלעים חלקלקים והאחרת זרועה בתהומות שעדיף לראותם ממרחק בטוח. מיותר לציין כי לא נעים לשלם מאות אלפי שקלים למחלצים מן האוויר. גם הרחצה במפלים ובקטעי הנחלים שבדרך לא ממש מומלצת, בוודאי לא למי שאינו מורגל בשחייה במים קפואים. אין מצילים בסביבה, ובוודאי שאסור לקפוץ מן הסלעים הגבוהים שמסביב.

 

אורכו של המסלול בנחל אל על כחמישה קילומטרים, והוא משתרע על פני ארבע עד חמש שעות של הליכה נינוחה. מתחילים את הטיול ליד מושב אליעד, בצדו המזרחי של כביש הגישה למושב, מול המבנה הגדול של היקב. נקודת הסיום היא בחניון המפלים בקרבת מושב אבני איתן הדתי, שבו, אגב, ניתן ללון במתחם אוהלים. מקצה הסיום הוא עלייה תלולה למדי, אבל המעשנים והמתנשמים יכולים לנוח בדרך וליהנות מהנוף המהמם.

 


הנוף מתחלף (צילום: יפה רזיאל)

 

אחת מנקודות התצפית המרהיבות של נחל אל על מצויה במצוק אל על שמתנשא מעל תהום מאיימת. ערוץ הנחל יצר מצוק ענק החושף בזלת כהה, ומתחת לה מציצים בעוצמה סלעי גיר לבנים. בנקודת המפגש שבין השחור ללבן התפתחה נביעת מים, המזינה שפעת פרחים חובבי לחות, וגם "ברך" שמעליה נראה מתחם ברדוויל ההיסטורי. בהמשך עובר השביל סמוך לכרם זיתים ולאחר כ-500 מטרים יורד במדרון סלע הגיר הלבן. זה בדיוק הזמן להעיף מבט ולנסות לזהות את הקירות הבנויים התומכים באמת מים. בתקופה ההלניסטית הוליכו באמת מים זו את מי נחל אל על לסוסיתא בדרך פתלתלה בת 25 קילומטרים. השביל המדובר יוצר נביעות ופלגים קטנים וקסומים. את  המפל הלבן אפשר לחוות גם מלמטה: מדרגות מאדני רכבת מובילות מהשביל אל מרגלות המפל, שזכה לכינויו בזכות הסלע המבריק בלובנו. המים נשפכים מגובה 14 מטרים ויוצרים בריכה קטנה ומקפיאת דם בקוטר 20 מטרים.

 

בעלייה מהמפל חוצים את האפיק בסבך שיחי הרדוף ובמרחק כשעת הליכה מתחלף הסלע הלבן בסלעי בזלת - המפל השחור נופל על הסלעים השחורים, ויוצר בריכה מרשימה מוקפת עצי דולב, שמהווים פינה מוצלת ונעימה להפוגה. מכאן ועד סיום המסלול נותרה הליכה בת דקות ספורות בדרך תלולה ודי מסולעת. 

 

מתחם ברדוויל שוכן בצידה המערבי של שמורת נחל אל על. מדובר בגל גדול של אבנים שמוגן ממזרח ומערב בתהומות תלולים, ובצפון בחומה גדולה שאורכה 120 מטרים, רוחבה 30 מטרים וגובהה כשמונה מטרים. על פי ההשערה, שימשו החדרים למגורים ולהגנה כאחד. החוקרים מייחסים את המתחם לתקופת הברונזה הקדומה, 5000 שנה אחורה. שמו של המתחם מיוחס לשמו של המלך הצלבני בלדווין, ויש הגורסים כי מקור השם במלה הערבית "ברדיל" - שמו של צמח הקנה  שצומח בנחל שלרגלי המתחם. ניתן להגיע לאתר ברכב שטח או ברגל מג'ידא שמדרום לקיבוץ נטור.

 

  • השמורה פתוחה לציבור ללא תשלום.
  • למעונינים לטייל עם הדרכות במקום, יש לפנות למרכז חינוך והסברה גולן, 6850664 - 04 .

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המפל הלבן. אפשר גם מלמטה
צילום: יפה רזיאל
הכל פורח. נעים גם בקיץ
צילום: יפה רזיאל
מומלצים