שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הסימטה בסימן התחדשות

  הקמת קבוצת הצעירים בתיאטרון הסימטה סימנה עידן חדש במוסד היפואי. התיאטרון מסכם שנת פעילות מהטובות שידע בעשור האחרון ומציג עונה חדשה שתפתח בפסטיבל אביבי

  שנה לאחר שהודיע על הקמת להקת שחקנים, מסכם תיאטרון הסימטה את העונה המוצלחת ביותר שידע מזה שנים. במהלך השנה החולפת רשם התיאטרון עלייה משמעותית בהיקף הפעילות הן במסגרת הפקות הבית והן במסגרת הצגות ומופעים אורחים. גם במכירת הכרטיסים נרשמה עלייה משמעותית מול אותה התקופה אשתקד. אם בתקופה שבין יולי לדצמבר בשנת 2004 רשם התיאטרון הכנסה של 90,935 אלף שקל ממכירות כרטיסים, בתקופה זו בשנה החולפת נרשמו הכנסות של 165 אלף שקל.

   

  יש לציין כי בהתאם לקריטריונים החדשים שקבע משרד החינוך לתקצוב פעילות תיאטרונית ופרינג', עלה בהתאם ובאופן משמעותי גם היקף תמיכתו השוטפת ב"הסימטה". בשנת 2004 הוענקה לתיאטרון על-ידי המשרד תמיכה של 164,850 שקל בעוד שבשנה החולפת עמד היקף התמיכה על יותר מ-400 אלף שקל.

  תמיכת עיריית תל אביב עמדה בשנת 2005 על סכום 1.14 מיליון שקל בנוסף להקצעה ייחודית של 23 אלף שקל לתמיכה בפרינג'. אם בעבר היתה אחת מבעיותיו המהותיות של התיאטרון העובדה שחלקו הארי של התקציב העירוני מועבר למרכיב עלויות שכר לעובדים הקבועים, השנה היחס, כך נדמה, השתנה לטובה. מתקציב עירוני של קצת יותר ממיליון שקל, מועברים לתיאטרון למטרת פעילות שוטפת 567 אלף שקל.

   

  הגדלת התקציב תאפשר ל"סימטה" ללחוץ על דוושת הגז ולהתמודד מחדש על מקומה בסצנת הפרינג' בתל-אביב. במסגרת זו החליטה מנהלת התיאטרון, עירית פרנק, לפתוח את העונה החדשה בפסטיבל תיאטרון רב תחומי. פרנק מקווה שפסטיבל "אביב ישראלי", שייערך בין התאריכים 9-13 במאי, יהפוך למסורת חדשה שתשלב יצירה רב תחומית וחשיפה של כוחות חדשניים. הפסטיבל יעסוק בזהות הישראלית ובתופעות חברתיות בציבוריות הישראלית, מתוך רצון לתרום להתקרבות בין הקטבים וליצירת דיאלוג.

   

  רשימת המופעים כוללת יצירות שנוצרו במיוחד לאירוע, לצד הפקות אורחות. ברשימת המופעים: "אבנים", הפקה מיצגית העוסקת במיתוס השואה בביצוע קבוצת "אורתו דה", שביימו ינון צפריר ואבי גיבסון בר-אל; "אני יפנית", מופע תיאטרון בוטו של היוצרת ענבל פיכמן החוקרת את משמעות הסמל ממגן דוד ועד לחצי הסהר; בכורה עולמית תיערך במסגרת זו להצגה "האוהל האדום", המבוססת על רב המכר מאת אניטה דיאמנט. את העיבוד כתבו וביימו במשותף קלאודיה דלה סטה וזאב קלתי.

   

  "ברוך שבראני אש-ה" יציע מפגש עם הסופרת אירית רושין לקראת צאת ספרה "נשיות". רושין, אמנית ומורה רוחנית שפרסמה עד חמישה ספרים בתחום המודעות הנשית, קוראת לשינוי היחס של האשה לנשיותה ושואלת שאלות מהותיות בנושא הזהות הנשית והגברית במסורת היהודית. במסגרת המפגש יוקרן סרטה הנושא את שם האירוע ולאחריו היא תדבר עם הנוכחים. תיאטרון מחול זיגוטה, שנוסד על ידי נתלי שילמן ומרינה בלטוב, יעלה את המופע "הטריפ של ציונה", שמפגיש בין אמנים מתחומים שונים ומחבר בין תנועה למילה ובין רעיון לביצוע והפריה הדדית.

   

  במסגרת האירועים המיוחדים בפסטיבל ייערך פאנל ייחודי בנושא "החרדי החדש – אמת או אשליה". את הפאנל תנחה שהרה בלאו וישתתפו בו קובי אריאלי, יהודה נוריאל, אריאל ברמן ושלהבת הסדיאל.

  הפאנל יעסוק בדור החדש של העדה החרדית שמפגין מעורבות בענייני המדינה, מעודד גילויים בפמיניסטיים ובקיאות בתרבות ובתקשורת החילונית.

   

  אירוע נוסף יוקדש לפרשנויות שונות על יצירתו של המחזאי המנוח נסים אלוני, "אכזר מכל מלך". בפרויקט זה בחרו שלושה במאים – עירית פרנק, אבי גיבסון בר-אל ורון ישועה – שחקנים שונים לביצוע סצנה זהה מתוך המחזה. את הסצינה עיצבו בהתאם לפרשנויות הבמאים שלושה תלמידי המגמה לעיצוב במה במכללה למנהל בראשון לציון. הרקדנית האוריינטלית סגית אלמליח תציג בפסטיבל מופע סולו שיקח את הצופה למסע במחוזות התרבות המצרית.

   

  ברשימת הקבוצות והאמנים המתארחים בפסטיבל יהיו בין היתר: המרכז לתיאטרון עכו עם ההפקה "חלום ערבי" העוסקת בפיצול האישיות הקולקטיבי של החברה הערבית-ישראלית; תיאטרון החדר עם הקברט הסטירי "שם משתמש גנרל" ו"דם" העוסק בדיכאון שלאחר לידה והמוזיקאי אמנון פישר במופע לרגל אלבום הביכורים שלו.

   

  במהלך העונה יעלה התיאטרון שלוש הפקות והראשונה שבהן, שתעלה בבכורה בחודש יוני, היא "רקיע הלילה" מאת סוזן ינקוביץ. את המחזה תרגם יובל זמיר ויביים אורי הוכמן. בהפקה ישתתפו עירית פרנק ויובל זמיר. בהמשך יוצג "מר סליק" מאת המחזאית הצרפתיה ליליאן אטלן. את ההפקה, המתרחשת בגטו שכל תושביו נרצחו למעט חבורת ילדים ששורדת, יביים יובל זמיר. את העונה תנעל בחודש נובמבר ההפקה "מרד המתים" מאת ארווין שואו בבימויו של אבי גיבסון בר-אל. המחזה האנרכיסטי, שנכתב לאחר מלחמת העולם הראשונה, מעמת את הפרט מול החברה שמקריבה אותו לתועלת המנגנון.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אנסמבל התיאטרון. נתן את הפוש
  לאתר ההטבות
  מומלצים