שתף קטע נבחר

רצח ענבל עמרם: "קשה יהיה להרשיע ברצח"

מומחית למשפט מסבירה כי בשיטה הישראלית שבה צריך להוכיח כוונה תחילה לרצח, קשה להרשיע בעבירה החמורה ביותר מי שרצח בדקירה אחת בלבד. ייתכן לכן שגנב הרכב שהשאיר את ענבל עמרם לדמם למוות יואשם "רק" בהריגה. גם השתהות המשטרה לפתוח בחיפושים עשויה לשחק לטובתו

"קשה להרשיע ברצח כאשר יש קושי להוכיח שהנאשם צפה אפשרות של גרימת מוות. על פי החוק בישראל יש צורך להוכיח כוונה תחילה, וקיים קושי לעשות זאת כאשר מדובר בדקירה אחת בלבד. כך הסבירה אמש (ג') ל-ynet המומחית ד"ר דנה פוגץ', מהקריה האקדמית קרית אונו ומרכז נגה לנפגעי עבירה, בעקבות חשיפת לכידתו של הרוצח של ענבל עמרם ז"ל.

 

 

"בארץ המשפט הישראלי, לצערי, לא הולך בעקבות מדינות אחרות כמו ארצות הברית בהן החוק קובע שגם הריגה ספונטאנית, לכאורה, מתוך ידיעה

שעלול להיגרם מוות מבלי כוונה להרוג היא עדיין רצח. וכך זה צריך להיות", הוסיפה המומחית. 

 

לדבריה, "קיימת אמנם בחוק עבירה של רצח תוך כדי ביצוע עבירה אחרת, אך גם אז תצטרך הפרקליטות להוכיח שהנאשם היה מודע לגרימת המוות ולא לחבלה ופציעה בלבד ואת זה קשה מאוד להוכיח, בעיקר אם הוא יטען שציפה כי ימצאו את ענבל".

  

במשך שנים ארוכות לא הורשע בישראל אדם ברצח כאשר הוא בוצע בדקירה אחת. אחד המקרים המפורסמים מהתקופה האחרונה הוא של קטין בן 17, אשר דקר למוות בקניון בבת ים את צחי יעקב בעקבות ויכוח על מאה שקל, אך לא הורשע ברצח מכיוון שהיה מדובר בדקירה אחת בלבד. הוא הורשע בבית המשפט המחוזי בת"א בהריגה בלבד ונדון ל-20 שנות מאסר.

 

במקרה אחר, הורשע לאחרונה לוי לליק, אשר הרג את בתו התינוקת מיכל בת החודשיים כאשר היה שיכור, גם הוא למרות שהואשם בתחילה ברצח, הורשע בסופו של דבר בהריגה בלבד לאחר שמכיוון שהיה שיכור לא ניתן היה להוכיח כוונה תחילה, ולכן הורשע בהריגה בלבד.

 

ד"ר דנה פוגץ' מוסיפה כי במקרה של ענבל עמרם ז"ל, עולה גם אפשרות לרשלנות מצד המשטרה בטיפול בפרשה, שעשויה לעבוד לטובתו של הרוצח. לדבריה,

"אם יוכיחו שהמוות נגרם כתוצאה ממחדל במהירות ההצלה של עמרם, הנאשם עשוי להשתמש בזה ולטעון שאם מישהו היה מציל אותה הוא לא היה גורם למותה, אלא המחדל הוא זה שגרם למותה".

 

אביה של ענבל, חנניה, אמר ל-ynet לאחר שפורסם דבר מעצר הרוצח: "גם היום אני חושב שניתן היה למנוע את הירצחה, אין ספק שזה מחדל גדול. לאחר שהגעתי והודעתי במשטרה, אך הם בחרו שלא להתייחס אלי וזרקו אותי מהתחנה. אין ספק שניתן היה למנוע את הרצח".


פורסם לראשונה 04/04/2006 23:38

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ענבל עמרם ז"ל
צילום רפרודוקציה: רענן בן צור
צילום: אבי כהן
זירת הרצח
צילום: אבי כהן
צילום: רענן בן צור
ההורים אוחזים בתמונת בתם
צילום: רענן בן צור
מומלצים