שתף קטע נבחר

הספינקס הפרעוני עובר מתיחת פנים

כאילו לכבוד פסח, משפצים בימים אלה ארכיאולוגים מצרים את אחד מהסמלים הבולטים של התקופה הפרעונית. האם הם יודעים לשיר "עבדים היינו"?

פרעה ממשיך להעביד אנשים: פועלים, רסטורטורים ואגיפטולוגים עמלים בימים אלה על שיפוץ ושיקום היצור חסר האף, אחד מסמלי הממלכה הפרעונית. העבודות מתמקדות בעיקר באזור הצוואר והחזה, שנחשבים לשבירים ביותר כרגע.

 

 

למרות שרק בשנת 1998 הסתיים עשור של עבודות שיקום בספינקס, נאלצים המצרים לטפל שוב בפסל העתיק. מזכיר רשות העתיקות המצרית, ד"ר זאהי חאוואס, אמר כי "הספינקס הוא הפציינט הכי זקן בעולם. הוא סובל מהרבה בעיות. ההתדרדרות במצבו החלה עוד בתקופת הפרעונים, אבל החמרה גדולה חלה בגלל עבודות שיקום גרועות שנעשו בעבר - במהלכן שמו בטון על אבן הגיר, ומנעו מהאבן להמשיך ו'לנשום'". פעולות ה"שיקום" המזיקות שנערכו ב-1926 מתועדות גם בקטעי סרטים (ר' לעיל). את העבודות הנוכחיות מתאר חאוואס כ"טיפול תקופתי" שתכלול עיצוב מחדש של מקומות שנפגעו מזיהום אוויר וארוזיה, וחיזוק נקודות חלשות בצוואר ובחזה.

 

הספינקס, 73 מטר אורך ו-20 מטר גובה, נבנה לפני כ-5,000 שנה, בתקופת השושלת הרביעית. הוא "שומר" מאז על אזור הפירמידות בגיזה ויישאר פתוח לקהל במהלך כל תקופת העבודות.

 

  • צילום וידאו: רויטרס

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הפציינט הזקן בעולם"
צילום: איי פי
מומלצים