שתף קטע נבחר

היסטוריונים: הנאצים תכננו להשמיד יהודים בארץ ישראל

היסטוריונים גרמנים מגלים במחקר חדש כי הנאצים הקימו כוח משימה מיוחד, במסגרת פלוגות ההשמדה הניידות של האס.אס, שהיה אמור לצאת לארץ ישראל ולרצוח יהודים שנמלטו מאירופה. התוכנית לא יצאה לפועל מכיוון שהכוחות הגרמנים לא כבשו את ארץ ישראל מידי הבריטים

שני היסטוריונים גרמנים טוענים כי גרמניה הנאצית תיכננה להשמיד יהודים גם בארץ ישראל, שהייתה במלחמת העולם השנייה תחת שלטון המנדט הבריטי. במחקר חדש שערכו השניים נטען כי ב-1942 הקימו הנאצים כוח משימה מיוחד, במסגרת ה-Einsatzgruppe, שהיה אמור להשמיד יהודים בארץ ישראל. 

 

ה-Einsatzgruppe היו יחידות ניידות של קציני אס.אס שעל פי תיעוד של הגרמנים היו אחראיות לרצח יותר ממיליון יהודים ועוד עשרות אלפי בני עמים אחרים במהלך המלחמה. הצוותים הניידים של האס.אס באירופה קדמו למחנות ההשמדה ותאי הגזים, שהוקמו בין היתר לאחר שהתברר כי פעילות הצוותים אינה יעילה ומקשה מבחינה פסיכולוגית על הקצינים.  

 

מנהל המרכז לחקר הנאצים בגרמניה, קלאוס מייקל מלמן, וההיסטוריון מרטין קופרס, אומרים כי צוות המשימה שהוקם היה אמור לצאת למזרח התיכון ולהשמיד כחצי מיליון יהודים שהצליחו להימלט מממחנות ריכוז והשמדה כמו אושוויץ ולברוח לארץ ישראל.  

 

במחקר מתואר כי הצוות, שכונה "צוות מצרים", המתין באתונה והיה מוכן לצאת למשימה בקיץ של 1942 יחד עם "הקורפוס האפריקני" - הכוחות ששלחו הנאצים לאפריקה בפיקודו של הגרנל ארווין רומל. 

 

צוות המזרח התיכון היה אמור להיות מונהג על ידי קצין אס.אס ולפעול בשיטה דומה לזו בה נהגו הצוותים הניידים במזרח אירופה - גיוס משתפי פעולה בקרב המקומיים למשימת ההשמדה. הצוות שיועד להגיע לארץ ישראל, כלל 24 חיילי אס.אס, והיה אמור לגייס משתפי פעולה פלסטינים במטרה לאתר יהודים ולרצוח אותם.

 

התוכנית להשמדת היהודים בארץ ישראל, עליה מדווחים החוקרים בספר חדש, לא יצאה לפועל משום שהכוחות הנאצים לא הצליחו לכבוש את ארץ ישראל, שהייתה תחת כיבוש בריטי. הקורפוס האפריקני נבלם על ידי הבריטים בקרב אל עלמיין והצוות שיועד לארץ ישראל מעולם לא עזב את יוון.

 

ההיסטוריונים מסבירים את העובדה שהתוכנית התגלתה 61 שנים לאחר הגייתה בכך שהם איתרו ממצאים שהיסטוריונים קודמים פסחו עליהם. "ההיסטוריה של המזר התיכון הייתה שונה לחלוטין ומדינה יהודית מעולם לא הייתה קמה אם הגרמנים והערבים היו מאחדים כוחות", מסכמים השניים את המחקר. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אושוויץ. תכננו להשמיד את מי שהצליח לברוח
צילום: רויטרס
מומלצים