שתף קטע נבחר

מצגר למתפללים: אל תשפטו אותי לפי שמועות

בעיצומה של הסערה הציבורית בעניין הדרישה שיתפטר נשא הרב הראשי יונה מצגר את דרשת "שבת הגדול" בבית הכנסת ישורון בירושלים. הוא סיפר סיפור מעשייה שהמסקנה ממנו היא ש"אסור לשפוט על-פי שמועות"

הרב הראשי לישראל, יונה מצגר, ניצל את דרשת "שבת הגדול" בבית הכנסת ישורון בירושלים כדי להעביר מסר למתפללים בעקבות הדרישת שיתפטר. הוא סיפר סיפור שמוסר ההשכל שלו היה שאין לשפוט אדם לפי שמועות. היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, חיבר באחרונה דו"ח חריף ביותר נגד הרב בעקבות פרשיות טובות ההנאה שקיבל מצגר בבתי מלון בירושלים.

 

דרשת "שבת הגדול" הנאמרת בשבת שלפני חג הפסח נחשבת לאחת הדרשות המרכזיות בעולם הדתי. מצגר הגיע דקות ספורות לפני תחילת תפילת מנחה, נראה מחויך ובכניסה לחץ את ידי המתפללים. מיד לאחר התפילה, החל לדרוש בפני באי בית הכנסת. בתחילת דבריו הודה הרב מצגר למתפללים ואמר להם "נוכחותכם מחזקת אותי".

 

בסוף דרשתו התייחס הרב מצגר לראשונה לדרישה שיתפטר. הוא העדיף לספר מעשייה על אדם עני מרוד, "שמצא מטבע יקר בערך שיכול לבסס אותו כלכלית ימים רבים. יום אחד הוא חוזר לביתו ורואה את בנו עם סוכריה. האב שואל את בנו 'מאין לך הסוכריה' והבן עונה לו שהלך לבעל המכולת, נתן לו מטבע ובתמורה קיבל את הסוכריה. האב ממהר לבעל המכולת ושואל אותו כיצד העז להונות כך את הילד ולקחת ממנו את מטבע הנפוליאון היקר. בעל המכולת השיב לו שבנו הביא לו מטבע נחושת.

 

"האב אינו מאמין לו ומפיץ את הסיפור בקהילה. הציבור מתחיל להדיר את רגליו מהמכולת של אותו אדם וזמן קצר לאחר מכן, מצבו הכלכלי מתדרדר והוא הופך לעני מרוד ונפטר. לימים פוגש האב יהודי ברחובות ירושלים שמספר לו שהוא חייב לו תודה גדולה ושבזכותו ניצלה אשתו. אשתי הייתה חולה מאוד, מספר לו אותו אדם, ולא היה לי כסף לממן את הטיפולים בה. יום אחד עברתי וראיתי את בנך משחק עם מטבע נפוליאון יקר. הצעתי לו במקום מטבע נחושת, לקחתי את הנפוליאון ובזכות הכסף הזה הצלתי את אשתי וכיום היא חיה. עכשיו אני מבוסס כלכלית, בוא אלי ואחזיר לך את כספך".

 

"נשאלת השאלה מי אשם בכל הסיפור?" והמסקנה של הרב מצגר היא "הציבור שהאמין לכל הסיפורים ושפט על-פי שמועות לא מבוססות. עצם זה שהגעתי לפה, סימן שאתם לא נהגתם בצורה דומה".

 

מזוז: מצגר הסתבך באי אמירת אמת

 

נגד מצגר תלוי ועומד איום הדחה. היועץ המשפטי לממשלה איים לפתוח נגדו בהליך הדחה באמצעות הוועדה למינוי דיינים, אם לא יפרוש מרצונו. החלטתה זו התקבלה בעקבות שלוש פרשיות. היועץ מזוז פרסם בשבוע שעבר דו"ח מיוחד נדיר בחריפותו וקרא לרב מצגר לפרוש. הדו"ח חובר בעקבות שלוש פרשיות. הראשונה מתייחסת לחג השבועות לפני שלוש שנים, אז שהה הרב במלון בירושלים, כאשר התשלום עבור החדר שבו שהו שלושה מילדיו מומן על ידי עמותה של בית כנסת שהזמין את מצגר להרצות במסגרת תיקון ליל שבועות. 

 

חשד שני עסק באירוח של מצגר ומשפחתו במלון רמדה רנסנס בבירה, בה בשעה שהמדינה שילמה גם עבור דירת שרד שנשכרה עבור מצגר ומשפחתו. פרשה שלישית נוגעת לשהיה במלון היוקרתי מצודת דוד בירושלים, בעת שהיתה למצגר דירה בעיר. בנוסף, בפרשה זו נבדק מדוע שהה מצגר במלון בעלות כה נמוכה.

 

היועץ תיאר את מעשיו של מצגר כ"דפוסי פעולה מרכזיים החוזרים על עצמם כגון זילות בהתייחסות לכספי ציבור, קבלה של טובות הנאה בקשר עם מעמדו כרב ראשי, הסתבכויות באי אמירת אמת ואי נטילת אחריות על מעשיו, תוך גלגול האחריות על הכפופים לו".


פורסם לראשונה 08/04/2006 23:42

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב מצגר
צילום: לע"מ
צילום: גיל יוחנן
מני מזוז
צילום: גיל יוחנן
מומלצים