שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הילד מסרב לבלוע כדור? מעכשיו: מדבקת ריטלין
  המדבקה Daytrana, שאושרה לשיווק על-ידי ה-FDA, מכילה את המרכיב המצוי בריטלין, ומיועדת לשימוש אחת ליום. על פי המומחים תסייע התרופה לילדים שנמנעו עד כה מטיפול בריטלין מאחר וסירבו לבלוע גלולות
  הילד מסרב לבלוע ריטלין? בקרוב תוכלו להשתמש בפתרון קל יותר: מינהל המזון והתרופות האמריקני, ה-FDA, אישר את שיווקה של המדבקה Daytrana לטיפול בהפרעות קשב, המשחררת את התרופה הפעילה דרך העור.

   

  שלושה עד תשעה אחוז מהישראלים לוקים בהפרעות קשב וריכוז (ADHD), תסמונת שמאופיינת באימפולסיביות, תזזיתיות, הפרעות בריכוז, חוסר מנוחה ושקט,
  שכחה ונטייה להתפרצויות זעם. מאז תחילת השימוש בריטלין חל מהפך באיכות חייהם של הסובלים, ילדים ומבוגרים כאחד, מההפרעה.

   

  לפני כ-50 שנה גילו רופאים שריטלין (מתילפנידייט בשמו הרפואי), תרופה ששימשה עד אז לטיפול בדיכאון, יעיל גם לשיפור סימפטומים מנוגדים לחלוטין לדיכאון, כמו היפראקטיביות ואימפולסיביות. התברר שהתרופה הזו ממתנת תופעות של הפרעות קשב ומגבירה את יכולת הריכוז. מתילפנידייט משפיע על מערכת העצבים המרכזית. פעולתו דומה לפעולת הקפאין, אם כי בעוצמה רבה יותר – שמתקרבת לזו של סמים ממריצים דוגמת אמפטמינים.

   

  ההערכה היא שהריטלין מווסת את מערכות הקשב והערות ומתאים אותן לסביבה, וכך משתפרת היכולת להתמקד ולברור את הקלט הרצוי מבין שלל הגירויים שבסביבה. מחקר שנערך לאחרונה בארה"ב ועשה שימוש בהדמיות דיגיטליות של המוח מצא שהריטלין מצליח להגביר את רמתו במוח של המעביר העצבי דופמין. החוקרים מעריכים שהריטלין מגביר את שחרור הדופמין ובכך משפר את יכולת הריכוז והמיקוד.

   

  על פי מומחים רבים, ילדים רבים אינם מטופלים בריטלין או קונצרטה רק משום שהם מתקשים לבלוע את הגלולות. בתוך כך, משמש הגלולה לטיפול חד יומי, ובכך תקל על ההיענות לטיפול התרופתי.

   

  את המדבקה אותה מייצרת חברת התרופות Shire בבריטניה, וחברת Noven בארה"ב, מדביקים על עור הירך בבוקר, ומסירים אותה תשע שעות מאוחר יותר. את מיקום המדבקה מחליפים מידי יום – פעם על ירך שמאל, ופעם על ירך ימין.

   

  משרד הבריאות הישראלי צפוי לאשר אף הוא את מדבקת הריטלין, לאחר שתוגש הבקשה לשיווקה בישראל.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "הילד מסרב לבלוע כדור? מעכשיו: מדבקת ריטלין"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים