שתף קטע נבחר

נשיא איראן: בעזרת אללה הצלחנו להעשיר אורניום

ראש תוכנית הגרעין של איראן אמר שאנשיו הצליחו להעשיר אורניום בשיעור של 3.5 אחוזים. מוקדם יותר אמר נשיא איראן לשעבר רפסנג'ני: הצלחנו להפעיל צנטריפוגות להעשרת אורניום במתקן בנתנז; איראן נמצאת בדרך להפקת אורניום מועשר בכמות מסחרית. ארה"ב: איראן נעה בכיוון הלא נכון ואם תמשיך נשקול את הצעדים הבאים במועצת הביטחון

איראן טוענת כי הצליחה לראשונה להעשיר אורניום במתקני הגרעין שלה. ראש התוכנית הגרעינית של איראן, סגן הנשיא גולם-רזא אגאזדה, הודיע אמש (יום ג') בכינוס בעיר משהד, שארצו הצליחה להפיק אורניום מועשר בשיעור של 3.5 אחוזים, וכן לייצר 110 טונות של הגז UF-6, גז המשמש בתהליך העשרת אורניום.

  

הדברים הם ככל הנראה "הבשורות הטובות" שהבטיח נשיא איראן, מחמוד אחמדי-נג'אד, לעמו.שלשום דווח שבכוונתו למסור "בשורות טובות בנושא הגרעין". כלי תקשורת שונים דיווחו שהנשיא צפוי להודיע על הצלחה בהעשרת אורניום בשיעור של 3.5 אחוזים - כפי שאכן קרה. העשרת אורניום לדרגה נמוכה משמשת להפקת דלק לכורים גרעיניים. אורניום מועשר לדרגה גבוהה - 90 אחוז ומעלה - משמש לייצור ראשי נפץ גרעיניים.

 

אחרי ההודעה של אגאזדה עלה אחמדי-נג'אד בעצמו לנאום. "עם ברכת אללה ובמאמצי מדענינו הצעירים והתפילות של האומה האיראנית, מחזור הדלק הגרעיני הושלם וההעשרה הושגה... זוהי נקודת ההתחלה עבור הצלחות נוספות עבור האומה שלנו".

 

הנשיא חזר ואמר שארצו אינה מעוניינת בנשק גרעיני: "אני מכריז פה כמו שהכרזתי בהזדמנויות קודמות הקדמה והכוח של האומה האירנית תמיד שירתו מטרות של שלום. אנו לא אלו שמאמינים שהמשוואה הפוליטית יכולה להשתנות לטובתם בעצם החזקת נשק גרעיני. אומתנו היא אומה תרבותית... אומתנו אינה מקבלת את כוחה מהתחמשות גרעינית מקור כוחנו נובע מאמונתנו החזקה...".

 


זוהי נקודת ההתחלה. אחמדי-נג'אד (צילום: רויטרס)

 

הוא גם נזף במדינות המערב על שהן "עושות שימוש במלחמה פסיכולוגית ובספרות כדי למנוע מהאומה האיראנית שימוש בזכויותיה.. אני מתרה בהן לא לחזור על הטעויות של העבר ואני ממליץ להם לא ליצור שנאה מתמשכת בין איראן לעולם". אתמול בבוקר, בעת סיור באזור משהד, אמר הנשיא אחמדי-נג'אד ש"בקרוב תצטרף איראן למועדון המדינות בעלות הטכנולוגיה הגרעינית".

 

ארה"ב מיהרה להגיב לדברים. דובר הבית הלבן, סקוט מקללן אמר כי ההתבטאויות האחרונות מראות ש"איראן נעה בכיוון הלא נכון" ושאם היא תמשיך בכיוון זה, ארה"ב תשקול את הצעדים הבאים יחד עם מועצת הביטחון של האו"ם.

 

רפסנג'ני "גנב" את ההצגה

 

שעות אחדות לפני הנאום במשהד אמר נשיא איראן לשעבר האשמי רפסנג'ני לסוכנות הידיעות של כוויית, שבמתקן הגרעיני בנתנז הצליחו המהנדסים להפעיל יחידה של 164 צנטריפוגות, ולהפיק באמצעותה אורניום מועשר לראשונה. "איראן הצליחה להפעיל 164 צנטריפוגות... והגיע לשלב של הפקה תעשייתית של אורניום", אמר הנשיא לשעבר. "אנו מקווים שהפעילות של המכונות הללו תגיע לשלב מלא. אנו צריכים עשרות יחידות כאלה (של 164 צנטריפוגות כל אחת) כדי לפעיל מתקן להעשרת אורניום", הוסיף.

 

רפסנג'ני אמר שמדובר בקפיצת דרך משמעותית, אך מומחים הדגישו שלצורך יצור נשק גרעיני דרושה כמות גדולה של אורניום מועשר, שמופקת כתוצאה מפעילות של אלפי צנטריפוגות בעת ובעונה אחת - שלב שאיראן טרם הגיעה אליו.

  

גם לגבי קיומם של 110 הטונות של הגז אמרו מומחים כי לכאורה מדובר בכמות ממנה ניתן לייצר 20 פצצות גרעיניות אולם איראן טרם השיגה את הטכנולוגיה הדרושה להעשרת אורניום בדרגה המספיקה לייצור נשק גרעיני.

 

מומחים מזהירים:
השיהאב האיראני יכול לשאת פצצת גרעין / ynet
מומחי נשק בחנו את הניסויים שערכה איראן לאחרונה בטיל השיהאב-3 והסיקו: הוא שודרג ויכול לשאת חימוש גרעיני. כך פורסם הבוקר ב"דיילי טלגרף" הבריטי. גורם אמריקני: "זו פריצת דרך לאיראנים והתפתחות מאוד מטרידה"
לכתבה המלאה

כל ההתבטאויות הללו באות כאשר ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, מוחמד אל-בראדעי, צפוי להגיע לביקור באיראן לשיחות בנושא הגרעיני. רפסנג'ני אמר שההצלחה הגרעינית תציב את איראן ב"עמדה טובה" לקראת ביקורו של אל-בראדעי. "כשאל-בראדעי יגיע, הוא יתקל בנסיבות חדשות", אמר רפסנג'ני. פרשנים העריכו שהודעות איראניות על התקדמות בפיתוח הגרעיני יביכו מאוד את אל-בראדעי, שמנסה להגיע עם איראן לפשרה בנושא ביקורות באתרים גרעיניים.

 

פרשנים העריכו גם שהעיתוי של הראיון של רפסנג'ני אינו מקרי, וייתכן שהוא ניסה "לגנוב" מאחמדי-נג'אד את הכותרות על ההישגים הגרעיניים, בשל היריבות הפוליטית ביניהם.

 

אולטימטום עד ה-28 באפריל

 

איראן טוענת שהיא מעוניינת באורניום מועשר על מנת להפעיל כורים גרעיניים להפקת חשמל. במערב טוענים שהאורניום המועשר שאיראן חותרת להשיגו מיועד להפקת פצצות גרעיניות. מועצת הביטחון של האו"ם גינתה את איראן על פעילותה הגרעינית ונתנה לטהרן חודש ימים, עד ה-28 באפריל, על מנת להודיע על הפסקת הפעילות ופתיחת מתקניה לביקורת בינלאומית. אל-בראדעי אמור לדווח למועצת הביטחון בתום פרק הזמן הזה באם עמדה איראן בתנאים ולא היא עלולה לספוג סנצקיות בינלאומיות.

 

איראן שבה בפברואר לפעילות העשרת אורניום במתקן הגרעיני בנתנז, חרף ביקורת בינלאומית חריפה. איראן טענה שהפעילות במקום היא לצורך מחקר ופיתוח, ודרשה לאפשר לה להמשיך בפעילות זו, שאינה מפרה את סייגי האמנה לאי-הפצת נשק גרעיני. מדינות המערב סרבו לאפשר לאיראן כל פעילות בתחום העשרת האורניום ודרשו ממנה הקפאה מלאה ומוחלטת של המתקן.

 

וושינגטון פוסט: ישראל לוחצת על ארה"ב לתקוף

 

הממשל האמריקני ממשיך לשאוף לפתרון דיפלומטי בפרשת הגרעין האיראני, אך הספקנות לגבי סיכויי הצלחתו של פתרון כזה הולכת וגוברת.

 

העיתון "וושינגטון פוסט" דיווח השבוע שנציגים ישראלים שביקרו בוושינגטון באחרונה העבירו לאמריקנים מסר של דחיפות לגבי איראן. הם הזהירו את הממשל כי איראן קרובה לפיתוח פצצה גרעינית מוקדם יותר ממה שוושינגטון חושבת, ושרגע ההחלטה מתקרב במהירות.

 

על פי הדיווח, ישראל מאמינה שפריצת הדרך הקריטית עלולה להתרחש תוך חודשים ספורים. נציגים ישראלים אמרו לאמריקנים שאיראן מתחילה לבצע ניסויים מתקדמים יותר בצנטריפוגות, באופן מזורז מזה שהעריכו המומחים בעבר.

 

בתוך כך חשף השבועון "ניו יורקר" כי ארה"ב אכן נערכת לתקיפת איראן, גם בנשק גרעיני חודר בונקרים, על מנת להרוס מתקנים ואתרי מפתח בהם נמצא נשק גרעיני.

 

נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש, הגיב לדברים ואמר השבוע שהדיווחים על התוכנית האמריקנית לתקוף באיראן הם "ספקולציות פראיות". הנשיא אמר מספר פעמים בעבר כי נושא הפעלת כוח מול איראן נמצא אומנם על הפרק, אך הוא מעדיף לתת צ'אנס לדיפלומטיה.


פורסם לראשונה 11/04/2006 19:41

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
בעזרת אללה. אחמדי-נג'אד
צילום: איי אף פי
נושא הבשורות הטובות. אגאזדה
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
ניסה לגנוב את הכותרות? רפסנג'ני
צילום: רויטרס
מומלצים