שתף קטע נבחר

הנייה: גם אם נאכל מלח וזיתים לא ניכנע

בנאום רווי סממנים איסלאמים הבהיר ראש הממשלה הפלסטיני לקהל המאזינים כי ממשלת חמאס אינה חוששת מהמצב הכלכלי המידרדר. "העם הפלסטיני לא יוותר על ממשלתו ולא משנה מהו הקורבן שניאלץ להקריב", אמר. הוא סיפר על תלמידי בית ספר ומעוטי יכולת שתורמים את כספם המועט לממשלת החמאס והוסיף: "סכום של 20 שקלים יכול להיות חזק יותר אפילו מהר"

"נאכל זעתר ועשב אך לא נבגוד ולא נושפל" - כך הבהיר בצהריים (יום ו') ראש הממשלה הפלסטיני איסמעיל הנייה בדרשה שנשא במסגד במחנה הפליטים ג'בליה לאחר תפילות יום השישי.

 

הנייה, שדיבר בתום תהלוכה שקיים חמאס באזור, נשא נאום רווי סממנים איסלאמיים שעיקרו מסר לישראל, לארה"ב ולאיחוד האירופי ולפיו חמאס אינו מתכוון להיכנע תחת הלחץ הבינלאומי המופעל עליו וקיצוצי הכספים, ולא מתכוון להיענות לשלושת תנאי הקוורטט: הפסקת האלימות, הכרה בישראל וקבלת ההסכמים שנחתמו עם ישראל.


הנייה בקרב קהל המתפללים (צילום: רויטרס)

 

"העם הפלסטיני לא יוותר על ממשלתו ולא משנה מהו הקורבן שניאלץ להקריב. אנחנו מוכנים לאכול מלח וזיתים", הבהיר הנייה וסיפר כי תלמיד בית ספר תרם לו אתמול את הכסף המועט שהיה בכיסו לטובת קופתו של משרד האוצר הפלסטיני. לדבריו, "סכום של 20 שקלים יכול להיות חזק יותר אפילו מהר". הנייה הוסיף בדבריו כי העובדה שרוכלים ואפילו עניים תורמים כסף למשרד האוצר הפלסטיני, גם אם מדובר בסכום פעוט, מהווה מסר עצום לאיחוד האירופי, לארה"ב ולישראל.

 

"איני ליצן ואיני טיפש"

 

במהלך הנאום הביע ראש הממשלה הנייה פליאה כיצד יתכן שממשלתו איננה אחראית על הביטחון או על המעברים, אולם כעת הפכה להיות אחראית לתשלום המשכורות עבור פקידי הרשות. הוא הוסיף כי חמאס אינו ארגון טיפש ואמר: "אני אינני ליצן ואף אחד משרי ממשלתי איננו טיפש".

 

הוא הבטיח כי ממשלתו תשלוט לכל אורך ארבע שנות כהונתה ותבצע את מה שהתחייבה אליו - ובכלל זה רפורמה תוך שמירה על העקרונות. "אנחנו מעוניינים ברפורמות משום שהמציאות דורשת רפורמות ומשום שממשלת חמאס קיבלה קופה ריקה וחובות בסך 750 מיליון דולרים", הבהיר. "אנחנו נבצע רפורמות ונשנה את החוק ואת מבנה הרשויות, וזאת כדי להגן על הזכויות של כל בני העם הפלסטיני. אנו נהיה נאמנים לכך".

 

ראש הממשלה הפלסטיני התייחס להפסקת הסיוע וייעץ לבני העם הפלסטיני להסתמך על המקורות כדי לפתור מצוקותיהם. "אני מודיע לכם שהמצור הזה הוא שלב של מבחן, כדי שאללה ידע מי הם הצבועים והשקרנים ומי הם המאמינים האמיתיים". בהמשך דבריו אמר כי "הנביא מוחמד אמר שלעולם לא יהיה רעב בארץ הזאת".

 

הנייה תקף את עמדת הקהיליה הבינלאומית נגד ממשלתו וכינה אותה "ברית לא קדושה שנוצרה תחת תירוצים קלושים". הוא קרא לבני העם הפלסטיני לעמוד איתן כדי להכשיל את החזית הבינלאומית.

 

הנייה התייחס במהלך נאומו לירי הארטילריה של צה"ל לכיוון רצועת עזה. "תושבי צפון רצועת עזה אשר נתונים לירי התותחים הישראלי וכל העם הפלסטיני בשטחים ומחוצה להם

– יש לכם הנהגה שתגן על כבודכם. אנו נגן על הכבוד, נחבוש את הפצעים ולעולם לא נרכין את הראש".

 

הוא גילה עוד כי טילפן למנהיגים ערבים, ובכללם למזכ"ל הליגה הערבית עמרו מוסא, אשר קרא מצידו לתרום לממשלת חמאס.

 

על רקע דבריו של הנייה יצא היום שר החוץ בממשלת חמאס, מחמוד א-זהאר, למסע גיוס תרומות במדינות ערב. במהלך מסעו, שיימשך כשבועיים, יבקר א-זהאר במצרים, ירדן, סעודיה, בחריין וכוויית. "המסע הוא חלק מניסיונותיה של הממשלה הפלסטינית לפתוח דלתות חדשות בכל הנוגע לתמיכה פוליטית וכלכלית", אמר דובר הממשלה הפלסטינית.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
לא נכנעים. הנייה
צילום: רויטרס
צילום: איי אף פי
יצא לגייס כספים. א-זהאר
צילום: איי אף פי
מומלצים