שתף קטע נבחר

וובסטר - כל הבלוגים הישראלים המעניינים באתר אחד

חנן כהן, בלוגר מתוסכל, רוצה שהעיתונות הממסדית תבין סוף סוף שבבלוגים יש סיפורים מעניינים החורגים מ"קמתי התרחצתי התאהבתי". הוא הקים את Webster, אינדקס בלוגים עברי בסיסי, אך אין לו התנגדות שאחרים יפתחו אותו הלאה

כותבים עצמאיים פורחים בשנה האחרונה בבלוגוספירה הישראלית. בקהילות הבלוגים הגדולות של תפוז (הבלוגיה), ישראבלוג, מערכות בלוגים קטנות יותר ובלוגים עצמאיים פועלים כיום עשרות אלפי בלוגים ישראליים. 

 

איש הרשת חנן כהן, בלוגר שהתפרסם בעיקר בזכות אתר הזמת השמועות "לא רלוונטי", חושב שבלוגרים וכותבים עצמאיים ברשת הישראלית לא זוכים לחשיפה נאותה, והחליט לנסות לשנות את המצב.

 

"זה התחיל מתסכול שלי. כשהפעלתי לקראת הבחירות את 'אתר פוליטי - תמיכה אקטיבית במפלגת העבודה', ולא הייתה שום התייחסות בעיתונות הממוסדת לכתיבה העצמאית ברשת". הוא מספר ל-ynet. "כשניסיתי לדבר עם עיתונאים, ואני מוכר וידוע ולא צריך להציג את עצמי, הם התעקשו שאין שם סיפור".

 

הכוונה היא לאתרי חדשות או לתקשורת מודפסת?

 

"אני קורא לזה העיתונות הממוסדת, מה שנקרא באנגלית Mainstream media. אם זה על אינטרנט, או אם זה מודפס על נייר זה לא משנה מבחינתי".

 

"הגעתי למסקנה שצריך לרכז במקום אחד את כל הכתיבה העצמאית הטובה כדי לספק לה ביטוי הולם. רבים מתייחסים לבלוגים כאל מקשה אחת, כאילו מדובר רק בפקאצות ובבלוגים בנוסח 'קמתי התלבשתי התאהבתי התאכזבתי'. אני רוצה לטעון שזה לא ככה. שנכתבים טקסטים טובים ומעניינים".

 

בעקבות התבונה הזו, כהן, שאינו מתכנת או מעצב במקצועו, הקים לאחרונה את וובסטר, קורא RSS בסיסי הפנה בזמן אמת לקטעים המתפרסמים ב-250 בלוגים ואתרים עצמאיים שכהן בחר בעצמו (גילוי נאות: גם בלוג של כותב שורות אלה מופיע באתר).

 

האתר מתעדכן בכל 15 דקות באופן אוטומטי ומציג את הקטעים האחרונים שעודכנו בבלוגים.

 

איך בחרת את האתרים והבלוגים שיופיעו בוובסטר?

 

"אני בוחר אתרים שבהם יש השקעת מחשבה בכתיבה, לא רק 'מה קורה בחיים שלי' אלא הסתכלות רחבה על העולם. בתחומים שונים כמו טכנולוגיה, אמנות מוזיקה או קולנוע, כל דבר שיכול לתרום לקורא. אני לא משלב באינדקס בלוגים מסחריים, ומתייחס רק לכתיבה עצמאית אמיתית, כלומר, כתיבה ללא עורך וכזו שאינה מונעת מאינטרסים זרים או מכל אינטרס שאינו אישי של הכותב".

 

בעוד כהן לא מפרסם בלוגים מסחריים בוובסטר, הוא שילב בדף הראשי של האתר מודעות מילים של גוגל. למעשה, פרסומות אלה מבוססות על תכנים שכתבו גולשים אחרים. כהן לא מוצא בכך טעם לפגם, ומסביר: "אני לא מרוויח הרבה. הסכום המרבי שהרווחתי ביום הסתכם ב-1.75 דולרים, שבכל קנה מידה שווה ערך למנת פלאפל".

 

"מלבד זאת, אני מספק שירות של חשיפה לבלוגים האלה. אם אחד הבלוגרים יתלונן בגלל הפרסומות ויבקש להסיר אותו מהאתר, הוא יענה בחיוב".

 

טכנורטי ישראלי? לא בקרוב

 

אחד האתרים המובילים בעולם הבלוגים באנגלית הוא Technorati, מנוע חיפוש מתקדם שעוקב בזמן אמת אחר העדכונים ב-35.5 מיליון בלוגים.

 

האתר עונה על צורך אמיתי של גולשים, המתקשים לעקוב אחר בלוגים חדשים שנפתחים כל יום או להתעדכן בקטעים שפורסמו בבלוגים קיימים.

 

Technorati מאפשר לגולשים לחפש תכנים על פי תגיות, לדעת מהם הנושאים החמים המעסיקים בלוגרים. בעלי הבלוגים יכולים להסתייע באתר כדי לגלות מי מקשר אליהם ועוד.

 

"וובסטר" לא צפוי להפוך לטכנורטי הישראלי, לפי כהן. היכולת של האתר מאוד מוגבלות. בשלב זה, הגולשים באתר יכולים לצפות בקטעים אחרונים שפורסמו בכל הבלוגים, להציג רק את הקטעים שלא קראו, ולבצע חיפוש באמצעות מילות מפתח אחר קטעים ישנים.

 

המערכת המשמשת את האתר מציעה יכולות מתקדמות יותר, אך בשל עיסוקיו הרבים של כהן, הוא לא מוצא זמן להשקיע בה. כהן מצהיר כי הוא מוכן למסור את הקוד למי שיביע עניין להמשיך לפתח את האתר".

 

בעיית חוסר התאימות

 

עוד מגבלה שתמנע מ"וובסטר" להפוך ל-Technorati נוגעת לחוסר התאימות בין מערכות הבלוגים של "תפוז" וישראבלוג. שני אתרים אלה, בהם פועלים רוב הבלוגרים, נדרשים לתמוך ב"meta data" אחיד. מדובר במילות מפתח, שמסייעות לטכנורטי ולמנועי חיפוש אחרים לאנדקס טוב יותר את הבלוגים.

 

"הבעיה היא שכל מערכת בלוגים רוצה לשמור את הקוראים שלה לעצמה", הוא אומר. "הפלטפורמות עצמן נותנות כלים לאנשים למצוא דברים בתוך השירות שלהם. תפוז עושים את זה בעזרת תגיות, ישראבלוג משתמשים ב'נושא החם' וכל מיני שאלונים".

 

כהן מקווה כי "וובסטר" יאפשר לקוראי בלוגים "לפתוח את הראש" ולהיחשף לתכנים שמתפרסמים במערכות בלוגים שאינן מוכרות להם, כמו גם להביא קהל קוראים חדש, שלא נחשף לבלוגים עד היום.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
וובסטר. מרכז את כל הבלוגים המעניינים
מומלצים