שתף קטע נבחר

סיכום: הביטחון והחינוך לעבודה, האוצר לקדימה

המשא ומתן הקואליציוני בין העבודה לקדימה צובר תאוצה. היום התברר שביום חמישי בלילה נפגשו בחשאי ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ויו"ר העבודה, עמיר פרץ, וסיכמו את תנאי ההצטרפות. העבודה תקבל שבעה תיקים ובהם הביטחון, החינוך והחקלאות. האוצר יישאר בידי קדימה. מחר אולמרט ייפגש עם רייכמן, כדי לדון בהבטחה שהופרה, לתת לו את החינוך

התקדמות דרמטית במגעים הקואליציוניים לכינון ממשלה חדשה: ראש הממשלה, אהוד אולמרט ויו"ר העבודה, עמיר פרץ, נפגשו בחשאי ביום חמישי בלילה וסיכמו שהעבודה תקבל שבעה תיקים ובהם הביטחון, חינוך וחקלאות. בכך נסתם הגולל על האפשרות שהעבודה תקבל את תיק האוצר. דבר הפגישה החשאית פורסם הבוקר (שבת) ברשת ב' של "קול ישראל". עמיר פרץ ימונה כנראה לסגן ראש הממשלה, נוסף לתפקיד שר הביטחון.

 

  

עם התקדמות המשא ומתן בין העבודה לקדימה, גבר החשש שיצטרכו להסתפק במספר קטן של תיקים ביחס לציפיות - שישה או אולי רק חמישה, אך נראה שזה היה חשש שווא ואולי עוד אחד מהספינים שמלווים את המשא ומתן הקואליציוני. על-פי הסיכום, תקבל העבודה שבעה שרים, בהם שר אחד ללא תיק. כפי שהדברים נראים כעת - יולי תמיר תהיה שרת החינוך ושלום שמחון יהיה שר החקלאות.

 

בכיר בעבודה אמר ל-ynet: "ההישגים שלנו יפים מאוד, גם ברמת קווי היסוד וגם ברמת התיקים. המגעים עדיין נמשכים והמשא ומתן לא נפסק. לא הכל סגור, אבל כל הנושאים עומדים בשלב כזה או אחר של סגירה, וההערכה היא שתוך זמן קצר הכל ייסגר". ביום ראשון קיבל צוות העבודה את טיוטת קווי היסוד ומאז דנו הצדדים בתיקונים ובשינויים במסמך. 

  

הלילה תתקיים פגישה נוספת בין הצוותים כדי לסגור את הפרטים הנוספים במשא ומתן. עד כה התגבשו הסכמות בעיקר בנושא המדיני. שתי המפלגות הסכימו שלא לקיים משאל עם על ההכרעות הקשות שצפויות שתקופת כהונת ממשלת אולמרט. נראה שקווי היסוד בתחום המדיני יתבססו על נאום אולמרט בליל הבחירות, שבו לא מוזכרת המלה "התכנסות". הדבר יאפשר גמישות, שתקדם את כניסת ש"ס וישראל ביתנו לקואליציה.

 

אולמרט צפוי להיפגש מחר לבקשתו עם ח"כ אוריאל רייכמן, כדי לדון בהפרת ההבטחה שנתן לו כי יקבל את תיק החינוך. בינתיים, רייכמן סירב להגיב בנושא.

  

יו"ר צוות המו"מ מטעם העבודה, עו"ד דוד ליבאי, אמר באחרונה בהקשר זה כי "בנושא הרגיש הזה, בכל הקשור לפיתרון הבעיה הפלסטינית, הניסוח בקווי היסוד לא יהיה עמום מדי כדי שנבטיח שכל מפלגה שתצטרף לקואליציה תדע לפני מה היא עומדת". בעבודה ביקשו מקדימה לבאר את הקטע בנאום שבו אומר אולמרט ש"ישראל תיקח את גורלה בידה". "אנחנו לא מוכנים להסתפק באמירה הזו. אנחנו רוצים לדעת למה בדיוק מתכוון אולמרט", אמרו בעבודה.

 

למרות ההסכמות שכבר הושגו, עדיין נותרו מחלוקות בנושאים החברתיים-כלכליים, בעיקר בשל "תג המחיר" הגבוה של דרישות העבודה. בעבודה דורשים העלאה של 500 שקלים בשכר המינימום כבר השנה, ואילו בקדימה מוכנים להתחייב על 250 שקלים השנה בלבד. גם בעבודה וגם בקדימה עם זאת, מעריכים כי בסופו של דבר יצליחו להגיע בנושא זה לפשרה שתספק את שני הצדדים.

 

בליל חמישי, בעת שפרץ ואולמרט נפגשו לסכם את נושא התיקים, החליטו בעבודה ובקדימה להיעלם. באותו היום קיימו צוותי המשא ומתן של שתי המפלגות שתי פגישות ארוכות ובסופן נמסר ש"לא הושגה פריצת דרך". דוברי שני הצוותים נעלמו באותו הלילה כאילו בלעה אותם האדמה ובמערכת הפוליטית נפוצו שמועות על כך שהמשא ומתן נתקע, או לחילופין שהושגה פריצת דרך משמעותית. כעת מתברר שלהיעלמות הדוברים היתה סיבה.

 

ח"כ זהבה גלאון (מרצ) הגיבה להתפתחויות הפוליטיות: "זה מעיד כי מה שמנחה את מפלגת העבודה הם לא עקרונות אלא כיסאות. העבודה למעשה הסכימה להצטרפותה של מפלגתו הגזענית של אביגדור ליברמן לקואליציה".


פורסם לראשונה 22/04/2006 11:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סוגרים קצוות. אולמרט ופרץ
צילום: חיים צח
צילום: אמיר כהן
נפרד ממשרד הביטחון. מופז
צילום: אמיר כהן
צילום: ירון ברנר
זינוק לחינוך. תמיר
צילום: ירון ברנר
צילום: שלום בר טל
להתראות לחינוך. רייכמן
צילום: שלום בר טל
צילום: אלי אלגרט
מועמד לתיק האוצר. שטרית
צילום: אלי אלגרט
מומלצים