שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  נציגי קדימה והעבודה הסכימו על שכר המינימום

  לאחר שסיכמו על הפקדת תיקי הביטחון, החינוך והחקלאות בידי העבודה, הגיעו צוותי המו"מ להסכם בנוגע לשכר המינימום. היעד של אלף דולר נשמר ותוספת בסך 500 השקלים תחולק לפעימות שיושלמו עד לשנת 2007. הבוקר ייפגשו אולמרט ופרץ כדי לסגור את הפרטים האחרונים לפני חתימת ההסכם הקואליציוני

  ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ויו"ר העבודה עמיר פרץ נפגשים הבוקר (יום ב'), לאחר שצוותי המשא ומתן של העבודה וקדימה הגיעו להסכם בנוגע לשכר המינימום. לפי ההסכם, נשמר היעד של העלאת שכר המינימום לאלף דולרים, כ-4,600 שקל, עד לסוף הקדנציה ואילו ההעלאה בסך חמש מאות שקל תחולק לארבע פעימות, שיושלמו עד לשנת 2007.

   

  לפי הסיכום, העדכון מחודש אפריל השנה לשכר המינימום, בסך 122 שקל, ייכלל בתוך חמש מאות השקלים. הפעימות הבאות יחולקו כך: תוספת בסך 250 שקל בחודש יוני, תוספת בסך 125 שקל באפריל 2007 ותוספת בסך 125 שקל ביולי 2007. לאחר מכן, ועדה ציבורית תבחן את המשך העלאת שכר המינימום ל-4,600 שקל

   

  להסכם הגיעו הלילה חברת צוות המשא ומתן של העבודה רחל תורג'מן, יו"ר התאחדות התעשיינים שרגא ברוש, יו"ר ההסתדרות עופר עיני ויו"ר צוות המשא ומתן של קדימה, ד"ר יורם טורבוביץ'.

   

  אולמרט ופרץ צפויים להיפגש הבוקר בשעה עשר וחצי. אולמרט - שייאלץ להניח לרגע בצד את הסערה התורנית שנוצרה בתוך מפלגתו עם פרישתו של אוריאל רייכמן - ייפגש עם שר הביטחון המיועד כדי לסגור את הפרטים האחרונים לפני חתימת ההסכם הקואליציוני בין הצדדים. 

   

  ההתקדמות לקראת חתימה על הסכם התאפשרה לאחר שאמש נפגשו צוותים מצומצמים של שתי המפלגות והגיעו להסכמות בנושאים העיקריים שלגביהם היו חילוקי דעות בימים האחרונים - סל הבריאות ובעיקר שכר המינימום ותנאי העסקתם של עובדי חברות כוח אדם. "אין פה התקפלות של אף צד", הדגישו בקדימה. "יש כאן הצעה שבאה מצד שלישי ומעורבים בזה גם נציגי המעסיקים, התעשיינים וההסתדרות".

   

  בעבודה, עם זאת, עדיין לא ממהרים לחגוג את סיום הסאגה וגורם בצוות המשא ומתן אמר ל-ynet כי "עלו מספר הצעות ביומיים האחרונים ואנחנו מנסים לבחון אותן. אין אצלנו עדיין הסכמות לגבי כל הנושאים ואנחנו מאמינים כי עד מחר (היום) נוכל להגיע אליהן". מוקדם יותר אתמול הטיל פרופסור דוד ליבאי, העומד בראש צוות המשא ומתן של העבודה, על רחל תורג'מן לקיים מגעים עם יו"ר ההסתדרות ועם יו"ר התאחדות הקבלנים, כדי להגיע להבנה בנושא העלאת שכר המינימום.

   

  בעבודה דורשים להזכיר בקווי היסוד של הממשלה כי המאחזים הבלתי חוקיים יפונו. בנוסף הובטח למפלגה שני סגני שרים וצוות המשא ומתן דרש סגן שר נוסף. בקדימה, לפי שעה, מתנגדים לדרישה מאחר וגם כך ישנה ביקורת ציבורית על ריבוי המשרות. דרישה נוספת של העבודה היא כי בקבינט הבטחוני יהיו ארבעה נציגים מטעמה ולא שלושה. בקדימה, שתשלח חמישה נציגים לקבינט, סבורים שאין להיענות לדרישה זו של העבודה (יתר השותפות בקואליציה ייהנו מנציג בודד, כל אחת). בנוסף מדגישים אנשי קדימה כי אין כל הסכמה לגבי חלוקת הוועדות.

   

  "בעבודה תפסו פתאום תיאבון לתפקידים", אמרו גורמים בקדימה. "יהיו להם שבעה שרים, שני סגנים, ועוד שלושה ראשי ועדות. אם הם יקבלו עוד סגן, זה כבר אומר שיהיו 13 בעלי תפקידים ולא ברור מי יעבוד אצלם בכנסת".

   

  ולמרות הביקורת והעקיצות, אמרו אמש בקדימה כי מטרת הפגישה היום היא סגירות אחרונות לפני חתימה: "אין מה לדבר יותר. הבוסים צריכים לשבת, לגמור ולשלוח את הצוותים לחתימות". כאמור, הפגישה צפויה להיערך בעשר וחצי בבוקר ועל פי ההערכות בשעות אחר הצהריים יחתמו הצדדים על ההסכם. בנוסף צפויה קדימה לחתום על הסכם קואליציוני גם עם מפלגת הגמלאים.

   

  אמש התקיימה פגישה בין יועציו של אולמרט, חגי אליאס ועובד יחזקאל, לבין אלי ישי, רפאל פנחסי ועורך הדין דוד גלס מש"ס. בקדימה מדווחים על התקדמות משמעותית והיום תיערך פגישה נוספת בין הצדדים על מנת להשלים את ההיערכות

   בנושא קווי היסוד וההסכם הקואליציוני.

   

  בש"ס דרשו מקדימה לבטל את הקיצוץ בקצבאות הילדים ובין הצדדים עדיין קיימת מחלוקת בנוגע לכך. מלבד זאת הגיעו הצדדים להסכמות בנושאי שירותי דת, מועצות דתיות, חינוך וקשישים. גם בנושא מנועי חיתון הגיעו המפלגות להסכמה וש"ס הודיעה כי היא תומכת בהקמת ועדה שתדון בסוגיה זו. בקדימה הבטיחו לחזור עם ניסוחים סופיים בנושא, לקראת הפגישה הקרובה בין המפלגות.

   

  בש"ס אומרים מנגד כי לא הושגה כל התקדמות והנושאים העיקריים נשארו במחלוקת, בהם מהות התיק הבכיר. בש"ס עומדים על דרישתם לקבל את תיק הפנים. אם הדבר לא יסתייע הם מתחבטים בין תמ"ת מורחב לתיק השיכון. גם סוגיית מספר התיקים עדיין במחלוקת. בש"ס דורשים ארבעה תיקים, על פי המפתח שקיבלה מפלגת העבודה. בקדימה מוכנים לתת שלושה תיקים, או לחילופין שני תיקים ושתי משרות שר ללא תיק. גם בסוגיית הקצבאות בש"ס טוענים כי לא הגיעו לידי הסכמה. וכל זאת, עוד בטרם נדונה ההסתייגות שהעביר גלס בנושא סעיף 3 לקווי היסוד - הסעיף הקובע את צמצום ההתיישבות היהודית ביו"ש - נושא שהרב עובדיה יוסף אמור להכריע בו.


  פורסם לראשונה 24/04/2006 00:13

   

  בהכנת הידיעה השתתף אילן מרסיאנו
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גיל יוחנן
  אולמרט. הרכבת הממשלה מתקדמת
  צילום: גיל יוחנן
  צילום: ירון ברנר
  פרץ. בדרך להסכם
  צילום: ירון ברנר
  צילום: חיים צח
  אלי ישי. סוגרים קצוות
  צילום: חיים צח
  מומלצים