שתף קטע נבחר

חלוץ: שלטי המתנחלים - זילות השואה

ביום עיון לקציני המטכ"ל ביד ושם לציון יום השואה, אמר הרמטכ"ל כי המשפט "לא נשכח ולא נסלח" היה תלוי בכל סוכה בשומרון "וזה אפרופו - זילות השואה". הלקח העיקרי שלו -"יש עכשיו מישהו שמדבר כמו היטלר ואני מציע שלא נמתן את זה". מועצת יש"ע: "מדובר בטיעונים חסרי בסיס ונוטפי שנאה"

"אחד הדברים שקרו לנו הוא שאנו גורמים לזילות השואה על ידי שימוש יומ-יומי - ראו את ההתנתקות והקישור לשואה. 'לא נשכח ולא נסלח' זהו משפט מהשואה והיה תלוי בכל סוכה בשומרון על פלקטים צבעוניים המראים חיילים מפנים תושבים. וזה אפרופו הטענה שזילות השואה מונחת בביתנו. לא בשום מקום אחר", כך אמר היום (ב') הרמטכ"ל, דן חלוץ, במסגרת סיכום יום עיון לקציני המטכ"ל ביד ושם בירושלים, בהתייחסו ללקחי השואה.

 

הרמטכ"ל סיכם את יום העיון בלקחים האישיים שלו לגבי השואה: "הלקח שאנו צריכים לוודא שזה לא יקרה שוב לעם היהודי הוא לקח אופרטיבי, אפשר להשיג זאת באמצעים של חינוך, אבל יש לזה גם שימושים פרקטיים. יש אחד שמדבר כמו היטלר - הוא מדבר עכשיו. שמעתם אותו לפני שבוע, לפני שבועיים ולפני חודש. מכאן נובעת משמעות אופרטיבית למדינת ישראל ואני מציע שלא נמחק זאת ונשים את זה בצד כדבר לא חשוב. זה דבר מאוד חשוב, ואני לא יודע איך מבטיחים שהשואה לא תחזור, אם לא עמלים למען העניין הזה, כדי שהיא לא תחזור".

 


חלוץ ביד ושם (צילום: חיים צח)

 

כשנשאל הרמטכ"ל לאחר נאומו האם התכוון לנשיא איראן מחמוד אחמדי-נג'אד, אמר: "כל אחד יבין את מה שהוא רוצה להבין. כשמסתכלים על התפתחות העולם האדם לא שינה דבר בעשרת אלפים השנים האחרונות. אני חושב שבמשפט שאמרו חכמינו 'יצר האדם רע מנעוריו', יש בו הרבה אמת. האדם לא שינה כלום, רק הטכניקות משתפרות והאפקטיביות גדלה.

  


כנס מתנחלים. "לא נסלח". צילום: חיים צח

 

"אחד הדברים שמטרידים אותי, הוא אם אנחנו עלולים להמשיך ולרדת לשפל המדרגה. עוד משפט שאני ארצה להשתמש בו הוא 'מי שמרחם על אכזרים סופו שיתאכזר לרחמנים'. שאלת האיזון היא, איפה זה מרחם ואיפה זה מתאכזר? השאלה שאנחנו צריכים לתת תשובה עליה כל יום".

 

חלוץ שהעיד על עצמו כאתאיסט במהלך דבריו, אמר כי הוא מחפש את הבעיות בתחום הרציונאלי שבו הוא יכול לדעת ועליו הוא יכול להשפיע: "אני חושב שאנחנו צריכים לחשוב לא האם אלוהים יתנהג בפעם הבאה אחרת, אלא האם בני האדם יתנהגו אחרת".

 

את דבריו סיכם בכך שאמר: "על מנת שיתקיים זיכרון לאומי, צריך להתקיים לאום. לאום זה לא רק קיום, אלא בעיקר קיום רוחני".

 

ממועצת יש"ע נמסר בתגובה: "בערב יום השואה המשותף לכלל הציבור, בוחר הרמטכ"ל לטפול האשמות מצוצות מהאצבע נגד המתנחלים ולהעמיק את הקרע והאיבה בעם בטיעונים חסרי בסיס ונוטפי שנאה. ביישובי יש"ע, בהם חיים ניצולי שואה רבים בני הדור השני והשלישי , מקדשים את זכר השואה לאורך כל שנה. הסיסמה 'לא נשכח ולא נסלח' אומצה ציבורית על ידי השמאל לאחר רצח רבין והופצו עשרות אלפי סטיקרים בנוסח זה. המילים מיוחסות לאירוע טראומטי שעבר ציבור שלם ואין להם שום קשר עם זכר השואה".

 

בתוך כך, אמר הבוקר נשיא המדינה, משה קצב, אמר כי הצהרותיו של נשיא איראן, אחמדי-נג'אד, "מחלחלות לתודעה המוסלמית".

 

ביום עיון של המרכז ללימודי איראן באוניברסיטת תל אביב, הוסיף קצב: "מול הנחישות של איראן ומול הולכת השולל שהיא מבצעת לקהיליה הבינלאומית, העולם החופשי מגלה הססנות וזו מתפרשת כחולשה שמנוצלת לרעה".

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי נחמיאס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
הרמטכ"ל ביד ושם. "יש עכשיו מישהו שמדבר כמו היטלר"
צילום: חיים צח
נשיא איראן. התכוון אליו?
צילום: איי פי
מומלצים