שתף קטע נבחר

Jewlicious: בלוג יהודי מגניב

ג'ולישס, הבלוג היהודי הפופולרי בעולם, על פי בעליו, מוכיח שאפשר לנהל דיונים נוקבים על ישראל והעולם היהודי, לצלילי היפ הופ ועיצוב רטרו

במבט ראשון, ג'ולישוס (Jewlicious) נראה כמו אחד מאתרי הפארודיה הרבים ברשת: בבלוג מופיעה תמונה של ג'ינג'ית נאה עולה מתוך ענן עם טי שרט עליו נכתב I Love Hashem ("אני אוהבת את השם") ועיצוב רטרו.

 

גם השם עצמו (חיבור בין Jew – יהודי, ל-delicious – טעים, וההבטחה "100 כשר" (כשמדובר בבלוג) מעוררים חשד שמדובר במתיחה מושקעת. אך ג'ולישוס הוא אכן בלוג יהודי כשר למהדרין, ומנהלים אותו דיוויד אביטול, 41, ישראלי, וליה מילמן, 23, ועולה חדשה מארצות הברית.

 

אין קשר בין הבלוגוספירה הישראלית ליהודית

 

למרות שהאינטרנט הפך את העולם לרשת אחת גדולה, הבלוגוספירה היהודית, למי שאינו יודע,

 מתנהלת כמעט במנותק מעולם הבלוגים בעברית.

 

"זה די חבל, אך זה המצב", מסכם אביטול, שעובר בחופשיות בין עברית לאנגלית במהלך השיחה, "הבלוגים היהודים באנגלית מחברים בין אנשים המתגוררים במדינות שונות - בישראל, באירופה ובארצות הברית.

 

אנחנו עוזרים לגולשים לחפש עבודה, ומציינים אירועים ביחד. אנחנו לא מכירים את הבלוגים בעברית, למרות שגם אנחנו פועלים מישראל. אנחנו לא מקשרים אליהם והם לא מקשרים אלינו".

 

זה קול להיות יהודי

 

'ג'ולישס' נפתח לפני כשנתיים, בעקבות גל של בלוגים יהודים צעירים ועדכניים, שהיוו אנטיתזה ליומני הרשת היהודים המסורתיים, שעסקו לרוב בכובד ראש בגורלו של העם היהודי. הבלוגים החדשים, בהם .jewschool ,jspot.org JDaters Anonymous ו- My Urban Kvetch ("הקווץ' האורבני שלי"), הופעלו על ידי יהודים צעירים דוברי אנגלית, מתקדמים טכנולוגית, עדכניים מבחינה תרבותית וליברלים בגישתם לדת.

 

הבלוגים היהודים החדשים הושפעו מחזרת היהדות לאופנה. היום, יותר מבעבר, להיות יהודי זה קו∙ל, תופעה שעלתה בעקבות מגזינים כמו Heeb Magazine.com, הזמר החב"דניק Matisyahu ששר רגאי והיפ הופ.

 

גישה מתונה יותר כלפי ישראל

 

"מפעילי יומני הרשת האלה גם מאוד ביקורתיים כלפי ישראל", אומר אביטול, "הם כתבו שישראל היא מדינת אפרטהייד ושיטחו את רמת הדיון. הם ניסו להיות מקובלים מאוד על השמאל הקיצוני ולהוכיח שאפשר להיות יהודים ולגלות דאגה רבה לנושאי זכויות אדם ומיעוטים בעת ובעונה אחת".

 

"אנחנו נקטנו בגישה שונה. גם אנחנו שומעים את השירים הנכונים ומתקדמים טכנולוגית ותרבותית, אך יש לנו כבוד למסורת וגישתנו לישראל הרבה יותר מתונה. אנחנו יודעים להיות ביקורתיים אך לא עד כדי כך. הוכחנו שאפשר להיות יהודים גאים ולתמוך בישראל, ועדיין להיות רלוונטיים למערב".

 

חלה היא אכבר

 

ואמנם, האתר כולל דיונים לוהטים בנושאים כמו העולם היהודי, היחס לשואה, המצב הפוליטי והמדיני בישראל, קצת מסורת ועוד. מי שמבקש תכנים יותר קלילים יכול להאזין לתחנת הרדיו באתר, המשמיעה מוזיקה "מעניינת", כהגדרת אביטול, ובכלל זה שירים של סבלימינל ולהיט של הזמר המצרי עבדל רחים, "אני שונא את

 ישראל" ("בשביל הקטע", אומר אביטול).

 

בחנות שמפעילים השניים בדומיין shmatas.com (שמעטס.קום) אפשר לקנות חולצות עם הדפסים כמו "אני אוהב את השם" באנגלית, "אני אוהב את ישראל" בערבית, ו-Challah Hu Akbar ("חלה היא אכבר").

 

עם 8,000 עד 10,000 כניסות של גולשים מדי יום, אביטול טוען כי Jewlicious הוא הבלוג היהודי הכי פופולרי היום, אם מתעלמים מ-Little Green Footballs (בקיצור LGF). האחרון מרבה לעסוק אמנם בישראל בגישה ימנית פטריוטית, אך מפעיליו הם שני אחים פרסומאים שאינם יהודים.

 

ג'ולישס על חוף הים

 

Jewlicious כבר חרג מגבולות הבלוג. אביטול ומילמן מפיקים לחברי הקהילה "כנס Jewlicious at the Beach", שנערך פעמיים בשנה בפלורידה. בפסטיבל האחרון השתתפו 250 אנשים, שראו הופעה של Matisyahu ושמעו הרצאות בנושאי יהדות וישראל בהשתתפות איתן שוורץ ואחרים. נוסף על כך, הם מארגנים ביקורים בישראל של קוראי הבלוג, בשיתוף "תגלית". הביקורים האלה מתועדים בבלוג, כמובן.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים