שתף קטע נבחר

מות עריסה: מניעה והנחיה חדשה של מש' הבריאות

כ-40 מקרי "מוות בעריסה" מתרחשים בישראל בכל שנה. משרד הבריאות צפוי השבוע להוסיף אל רשימת ההמלצות למניעת התופעה - בהן השכבה על הגב ואיסור העישון ליד התינוק - את השימוש במוצץ. כל ההמלצות והעדכונים האחרונים

מהטרגדיה הזו חרד כל הורה:  כ-40 תינוקות נמצאים מדי שנה ללא רוח חיים. סיבת המוות: מוות בעריסה. חרף התעלומה שעדיין אופפת את התסמונת, מחקרים הוכיחו שיש מה לעשות.

  

סיבת המוות בעריסה, המתרחש לרוב במהלך שנת החיים הראשונה, עדיין אינה ברורה. יש השערות לפיהן קיימת אי בשלות של גזע המוח שבו ממוקם מרכז הנשימה. השערות נוספות קשרו רפיון של החיך הרך. כך או כך, מוות בעריסה או SIDS בשפה הרפואית, נותר בגדר תעלומה רפואית.

 

עד כה המליצו ארגון הבריאות העולמי, כמו גם משרד הבריאות הישראלי, להשכיב את התינוק לישון על גבו. מאז פורסמה ההמלצה, נרשמה ירידה דרמטית במקרי המוות בעריסה בכל העולם. ועדיין, המדובר בסיבת המוות העיקרית בארה"ב עד גיל שנה.

 

הנחיות חדשות שפרסמה האגודה האמריקנית לרפואת ילדים אשתקד, כללו המלצות קודמות לפיהן יש להשכיב את התינוק בשנתו הראשונה לחיים על הגב בלבד. בתוך כך הוזהרו ההורים מפני שינה משותפת עם הילדים, לאחר מקרים טראגיים שבהם הורים מחצו או חנקו למוות את תינוקם בזמן השינה מבלי משים.

 

בהנחיות החדשות קבעו המומחים כי על סמך דיווחים על מקרי מוות בעריסה ברחבי ארה"ב בשנים האחרונות, עולה משמעותית הסיכון לתמותה אצל תינוקות הישנים בסביבת עצמים, ובכלל זה בובות, דובי, כרית או שמיכה. ההנחיות החדשות קובעות כי על התינוק לשכב במיטתו כשהיא ריקה מעצמים שעלולים לחנוק אותו, או לחסום את נתיב הנשימה שלו.

 

משרד הבריאות: תנו לתינוק מוצץ

 

משרד הבריאות הישראלי גם ממליץ להורים לתת לתינוקות מוצץ במהלך השינה עד גיל שנה כאמצעי למניעת מוות בעריסה. ההנחיה תפורסם בקרוב באתר המשרד, וההמלצות יופצו באמצעות האגף לבריאות הציבור לטיפות החלב בארץ ולציבור ההורים. 

 

ההחלטה על שימוש במוצץ התקבלה על ידי המועצה לבריאות הילד, הממליצה למשרד הבריאות בנושאים שונים. פרופ' פרנסיס מימוני, חבר במועצה לבריאות הילד ומנהל מחלקת פגים במרכז הרפואי תל-אביב (איכילוב) מסביר: "המועצה ממליצה על שימוש במוצץ למניעת מוות בעריסה, אבל חשוב להדגיש שיש להתחיל את השימוש במוצץ רק אחרי שההנקה קיימת ומוצלחת משום שהשימוש במוצץ מבלבל את הילד בהנקה". 

 

ההמלצה הישראלית מתאימה להמלצת האקדמיה האמריקנית לרפואת ילדים בנושא. בנובמבר 2005 המליצו המומחים האמריקנים להשכיב תינוקות עד גיל שנה לישון עם מוצץ בפה בלילה וביום. המומחים קבעו כי על סמך מחקר אמריקני רחב היקף, תינוקות שמוצצים מוצץ בשנתם מצויים בסיכון מופחת למוות בעריסה.

 

בנוסף, מחקר שנערך באוניברסיטת וירג'יניה ופורסם לפני כשנתיים בדק 500 תינוקות במשך שנתיים וחצי ומצא שמוצץ יכול להגן מפני מוות בעריסה. הסיכון

של תינוקות שלא מצצו מוצץ למוות היה גבוה פי 3 מאלה שהשתמשו בו. ההסבר לתוצאות קשור כנראה לעובדה שבזכות המציצה פני התינוק נשארים כלפי מעלה, וכך דרכי האוויר שלו פתוחות.

  

על פי טענות קודמות, שימוש במוצצים עשוי לפגוע בהנקה או לגרום לבעיות שיניים מאוחר יותר במהלך החיים, אולם החוקרים קבעו כי אין כל הוכחות לכך. עם זאת, ההמלצה הישראלית, הצפויה להיות דומה להמלצה האמריקנית, היא לדחות את השימוש במוצץ אצל תינוקות הניזונים מחלב-אם עד גיל חודש, כדי להבטיח שהתינוק מסגל לעצמו טכניקת יניקה יעילה.  

 

באשר לקשר בין שימוש במוצץ לבין שיעור גבוה של דלקות אוזניים, החוקרים ציינו כי הסיכון לכך הוא נמוך בשנת החיים הראשונה, וכי התועלת שבשימוש במוצץ עולה על סיכון זה. כך או כך, אם התינוק מסרב להשתמש במוצץ, אין להכריח אותו לעשות זאת.  

 

מה כן לעשות

 

ואלה כל ההמלצות למניעת מוות בעריסה אצל התינוק:

 

  • רק על הגב: השכיבו את התינוק על הגב, בשנת היום ובשנת הלילה. אין להשכיב את התינוק על הצד, שכן הוא עלול להתהפך על בטנו ולהגביר את הסיכון למוות.

 

  • מזרן מתאים: על המזרן להיות קשיח במידה מתונה, השומרת את מנח השכיבה של התינוק על גבו.

 

  • הרחיקו עצמים ממיטת התינוק: בזמן השינה, על התינוק לשכב במיטה ללא כרית, דובי, בובות, צעצועים או כל עצם אחר שעלול לחנוק אותו.

 

  • אל תעשנו: העישון במהלך ההריון ולאחר הלידה מגביר משמעותית את שכיחות מקרי המוות בעריסה. בתוך כך חשוב לזכור כי בקרב הורים מעשנים גדל הסיכון למוות בעריסה אצל התינוק. גם אם אינם מעשנים בקרבתו, רעלני הסיגריה נספגים בשיערכם, בבגדים ובחלל הפה ועוברים אל התינוק. לפיכך עשו כל מאמץ להפסיק לעשן.

 

  • התינוק ישן לבד: לעולם אין לישון יחד עם התינוק באותה מיטה. בשנים האחרונות דווחו מקרים טראגיים בהם הורים מחצו או חנקו למוות את תינוקם, מבלי משים, במהלך השינה.

 

  • תנו לו מוצץ: בזמן השינה, עודדו את התינוק להשתמש במוצץ. אין להחדיר את המוצץ לפה התינוק כשהוא כבר ישן, אלא להציע לו אותו לפני ההשכבה לישון.

 

  • אין טעם במכשירי אזהרה: לא קיימת הוכחה כי אמצעי התראה שונים הנמכרים בשוק מצליחים להפחית את שכיחות מקרי המוות בעריסה.

 

  • ידעו גם את האחרים: ודאו כי שאר המטפלים בתינוק יודעים היטב את רשימת ההמלצות למניעת מוות בעריסה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סי די בנק
ודאו שאתם עושים הכל כדי למנוע את הסיכונים
צילום: סי די בנק
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים