שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הקרב על הגדר - מבט מהשטח
  מדי יום ששי נערכים שני הצדדים למאבק הקבוע: פלסטינים ואנשי שמאל המפגינים נגד הגדר בבילעין - מול כוחות הביטחון. עשרות כבר נפגעו משני הצדדים, אך לא נראה שמישהו כאן עומד להתקפל. המפגינים נחושים למנוע את הפגיעה ב"מרקם חיי התושבים", ואילו בצבא מאשימים את האנרכיסטים בהתססה. צוות ynet יצא לתעד את שהתרחש שם ביום שישי שעבר

  זה תסריט ידוע מראש, שמתרחש בביצוע אותם שחקנים מדי יום שישי. מספר הפצועים משתנה מדי שבוע, אך הנזק שזה גורם לגדר הביטחון רק עולה ועומד היום על כמיליון שקלים (לכלל הגדר) ביהודה ושומרון.

   

  מתחילת השנה נפצעו עשרות אנשי כוחות ביטחון בעקבות הפגנות נגד הגדר סמוך לבילעין, ובאחת ההפגנות אף איבד חייל את עינו. מנגד, עשרות מפגינים נפגעו, ביניהם נער פלסטיני שנפצע קשה מאוד מכדור גומי בראשו והוא מאושפז עדיין בבית חולים עם נזק מוחי. בצה"ל קוראים להפגנות נגד הגדר "משחק יום שישי" – ניסיון של אנרכיסטים לשמור על תודעה ציבורית נגד הגדר. צוות ynet תיעד את מה שהתרחש שם בסוף השבוע האחרון.

   

  העימותים. צילום: ירון ברנר 

   

  השעה 13:30, הכוחות ערוכים לקבל את המפגינים, השער נעול רק בגלל שמדובר ביום שישי. בחזית ניצבים שלושה ג'יפים. סמוך לשעה 13:40 מתחילה תהלוכה של כ-150 פלסטינים, פעילי שמאל וזרים שיוצאים מתוך המסגד כשהם נושאים דגל גדול של אש"ף.

   

  סגן אלוף אבי פרסטנפלד, סמח"ט מכבים, כבר מכיר את התסריט. "רוב הפעילות היא של האנרכיסטים ופעילי שמאל. הם מניעים את האזור. ההפגנה מתחילה כמו כל הפגנה (גם כשהיא נעשית בצורה לא חוקית). בתחילה יש בה נאומים, לאט לאט מתחילות הדחיפות, פעילי השמאל שנמצאים תמיד מקדימה עוברים לאחר מכן לצדדים ואז נערים פלסטינים בני 16-23 הולכים אחורה וזורקים אבנים. פעילי השמאל הם אלו שמתסיסים את האווירה והפלסטינים הם אלו שמיידים את האבנים".

   

  אורכה של גדר הביטחון בכל גזרת מכבים כ-78 קילומטרים. כמעט כל הגדר הושלמה, למעט קטע של ארבעה קילומטרים סמוך לישוב חשמונאים וארבעה קילומטרים סמוך לבילעין. לדברי פעיל "אנרכיסטים נגד הגדר", יונתן פולק, הקמת הגדר פוגעת במרקם החיים של הפלסטינים במקום ומונעת מהם להגיע לאדמותיהם ולעבד אותן. לדבריו, "יש תכנון להרחיב את מודיעין עלית על קרקעות של התושבים". מזה כארבעה חודשים כוח של גדוד תותחנים נמצא בפעולה מבצעית בגזרה, מאז שהחלו את הפעולה נפצעו כבר בהפגנות 20 אנשי כוחות ביטחון.

   

  בשטח, מכריז המ"פ ברמקול שמדובר בשטח צבאי סגור ומציג את הצו למפגינים. מתחילות קריאות מצד המפגינים "ברוח ודם נפדה את פלסטין", "יא חייל, יא רוצח, אינתיפאדה תנצח". בתחילה מופיעים פעילי השמאל הישראלי בקדמת החזית וצועקים לעבר החיילים. שני פלסטינים מנסים לטפס על הג'יפים כדי לפגוע בחיילים - בתגובה מועברת הוראת המ"פ והחיילים מכים בהם באלות כדי להוריד אותם. שני פלסטינים נפגעים. הצעקות מתחזקות, כשלפתע פעילי השמאל זזים הצידה, ימינה ושמאלה, מלפנים נשארים הפלסטינים והם מתחילים ליידות אבנים.

   

  בשלב זה ניתנת הוראה והחיילים משיבים באמצעים לפיזור הפגנות שכוללים רימוני הלם וגז. אחד מלוחמי מג"ב נפצע בידו מאבן והולך אחורה לקבל טיפול. בשלב זה בורחים הפלסטינים חזרה לתוך הכפר דרך ציר קזבלן. "אין כוונה ליצור מגע רציף", אומר סגן אלוף פרסטנפלד ביובש.

   

  אחרי עשרים דקות חוזרים המפגינים. הם מכים עם סלעים על גדר מברזל כאשר כמה עשרות נערים פלסטינים במקום עם פעילי שמאל וזרים. אחד הנערים מתחיל להרוס את הגדר, אחד מתחיל לקפוץ עליה. לפתע אחד הפלסטינים צועק שהוא פצוע. פלסטיני אחר אומר לו "תקום אני לא סוחב אותך ת'עלייה" ואז הוא מחייך, עולה את העלייה, ואז שוב צועק "אני פצוע, אני פצוע".

   

  השעה כבר כמעט 15:00. למקום נכנסים חיילים בודדים, רוב הכוחות נסוגים לאחור. רוב בני הנוער הפלסטינים מסתתרים בין העצים עם קלע דוד. אבל

   ההפגנה כמעט מסתיימת. רוב האנשים חזרו פנימה אל תוך הכפר, החיילים חוזרים לאחור. נשארים רק כמה  חיילים לבצע מעצרים בקרב פלסטינים שמסתתרים בין העצים ומיידים אבנים, וגם כאלו שתועדו כשהם גורמים נזק לגדר.

   

  עוד אירוע הסתיים. בשבוע הבא הריטואל יחזור על עצמו; ביום חמישי בערב תהיה הערכת מצב של צה"ל ומשטרת מרחב בנימין לגבי הצפי להפגנה. הערכת מצב נוספת מתקיימת ביום שישי בבוקר. ואז חוזרים לשטח.

   

  במערכת הביטחון יודעים שבינתיים הסוף לא נראה באופק. סגן אלוף פרסטנפלד מודה: "אני לא יכול לעשות כלום נגד פעילי השמאל. צריך לעצור אותם, אבל פה צריך את מערכת המשפט והמשטרה שלא עושים מספיק בנדון". מרחוק, מיידה נער אבן אחרונה לפרידה ובורח.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "הקרב על הגדר - מבט מהשטח"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  העימותים
  צילום: חיים צח
  "פגיעה במרקם החיים"
  צילום: חיים צח
  אנשי השמאל בשטח
  צילום: חיים צח
  מוצר השנה
  מומלצים