שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  המנצחת בתיאטרונטו: "בטווח יריקה" בביצוע חליפה נאטור

  את הצגת היחיד כתב טאהר נג'יב וביימה אופירה הניג. במקום השני: "הדרך הביתה" בביצוע יעל קרוון

  המחזה "בטווח יריקה" מאת טאהר נג'יב ובביצועו של השחקן חליפה נאטור זכה הערב (שבת) בפרס הראשון ע"ש נסים עזיקרי בתחרות של פסטיבל התיאטרונטו להצגות יחיד. את ההצגה ביימה אופירה הניג.

   

  חבר השופטים, שכלל את יצחק שאולי, אילן אלדד ושיר פרייבך, כתב בנימוקיו: "הפרס מוענק בעבור הופעתו מלאת החן, הרגש, ההומור, האנושיות והתבונה של נאטור, שהשפעתם ממשיכה להדהד בחדרי הנפש והשכל זמן רב אחרי תום ההצגה. באמצעים מינימליסטים, ותוך הזדהות אמינה עם החומר התיאטרלי, יצרו השחקן ושותפיו לעבודה הצגה חזקה ומדויקת. הופעתו מהווה דוגמה מופתית ליכולתו של שחקן לנצל את המנדט של הצגת יחיד, תוך שהוא משתמש ביכולותיו המקצועיות ובאישיותו הכובשת".

   

  יו"ר חבר השופטים אלדד הוסיף: "אנחנו יודעים כמה אכזרי זה לשלוח שחקן להתמודדות עם הבלתי ידוע ולתת לו את האתגר לעניין את הקהל במשך שעה שלמה. בעידן הנוכחי, כשהתפאורה משחקת הרבה פעמים תפקיד ראשי, והתיאטרון מלא זיקוקי די-נור ואפקטים, אנחנו נוטים לשכוח את השחקן. התיאטרונטו מגיע בכדי להזכיר לנו שתיאטרון הוא מדיום של שחקנים ובלעדיהם הוא בלתי אפשרי". אלדד גם ציין את הקושי הרב וההתלבטות בבחירת הזוכים: "רמת ההצגות השנה היתה גבוהה במיוחד, ולכן בחרנו להתייחס קודם כל לביצוע של השחקן, לקטרזיס שהוא מעניק וליכולתו להשכיח מאיתנו את הזמן".

   

  עם קבלת הפרס אמר נאטור ל-ynet: "אני שמח מאוד על כך שהיתה הסכמה על רמתן הגבוהה של כל ההצגות שהתמודדו בתחרות. זו זכות גדולה עוד יותר לזכות בגלל רמתן הגבוהה של ההצגות האחרות. זה מצחיק, זו הפעם השנייה שבה אני זוכה בפרס ע"ש נסים עזיקרי, הפעם הראשונה היתה כשהייתי תלמיד בבית צבי, ויש בכך סגירת מעגל. אין מה לעשות, המשולש הזה של טאהר, אופירה ואני הוא משולש מנצח. אני שמח על הפרס, אבל הפרס האמיתי יהיה המשכיות חייה של ההצגה. זה חומר שחשוב היה שיקשיבו לו".

   

  המחזאי טאהר נג'יב אמר: " לא באתי בשביל הפרס, באתי כדי להתרגש ערב ערב מההפקה, אבל אני שמח בו. ריגש אותי לראות שהמילה שלי, מהרגע שעלתה לבמה, כבר אינה שלי".

   

  הפרס השני, בסך 5,000 שקל מטעם משה אדרי,  הוענק להצגה "הדרך הביתה" בביצוע יעל קרוון. בנימוקיהם כתבו השופטים: "הפרס מוענק על יכולות הבעה לא מילוליות יוצאות דופן, שיצרה שפה תנועתית מרתקת, אסטטית, מרגשת ומדויקת. האופן הזורם והטבעי בו עברה בין החומר התנועתי לבין החלקים הטקסטואלים של היצירה, ומנעד הדמויות המגוון שגילמה בכישרון רב, כל אלה הציבו את השחקנית כראויה לפרס".

   

  שני ציונים לשבח הוענקו להצגה "איוב, חלוק נחל והפיל" בביצועו של גומא שריג (על-פי סיפור מאת יורם קניוק ובבימוי משותף של יוני אתיאל וגומא שריג) ול"תום" בביצועו של אלון נוימן (כתב וויל אינו, ביים משה נאור). הציון לשבח הראשון  הוענק על "עבודה עדינה ומרגשת, מלאת חן ורגעי קסם, וכן על רהיטות מילולית יוצאת דופן, ומתוך רצון להכיר ביוצר צעיר ומבטיח שהפגין - ביחד עם שותפיו ליצירה - תעוזה ודבקות בלתי מתפשרות וכיוון אמנותי אישי". הציון לשבח ל"תום" הוענק בזכות "העזה אמיצה במיוחד לעמוד על במה ללא עזרים ולרתק את הצופים. השחקן הפגין התמודדות נהדרת עם חומר תיאטרלי מורכב והצליח ליצור קשר מיוחד עם הקהל, שאותו השכיל להפוך לשותף פעיל בהצגה מקורית זו".      

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אישיותו הכובשת. חליפה נאטור
  צילום: ז'ראר אלון
  התמודדות נהדרת. אלון נוימן
  צילום: ז'ראר אלון
  צילום: יערה גור אריה
  תעוזה ודבקות. גומא שריג
  צילום: יערה גור אריה
  לאתר ההטבות
  מומלצים