שתף קטע נבחר

ממשלת אולמרט: מופז בתחבורה, איציק יו"ר הכנסת

שר הביטחון היוצא התבשר כי יכהן כשר התחבורה, חבר הקבינט הביטחוני וסגן ראש הממשלה. מקורביו: "הוא מאוד מרוצה מהחבילה היפה שקיבל". אברהם הירשזון - שר האוצר. מאיר שטרית קיבל תיק בינוי ושיכון מורחב. שר הפנים - רוני בראון. כצפוי: שרת החוץ - ציפי לבני, שר המשפטים - חיים רמון. ישראל ביתנו: "אולמרט הכריע לטובת השמאל, אנחנו בחוץ"

בזה אחר זה הגיעו היום (ב') בכירי קדימה למשרד התמ"ת בירושלים ושמעו מראש הממשלה אלו תיקים יקבלו. אהוד אולמרט הודיע בפגישתו עם שר הביטחון שאול מופז כי הוא מייעד אותו לשמש בממשלה הבאה כשר התחבורה, חבר הקבינט הביטחוני וסגן ראש הממשלה. מופז יהיה גם השר האחראי על הדיאלוג האסטרטגי של המדינה.

 

גורמים בסביבתו הקרובה של מופז אמרו ל-ynet בתגובה: "מופז מאוד מאוד מרוצה. הוא קיבל חבילה יפה". המקורבים הוסיפו כי להערכתם "תתפתח שותפות רצינית מאוד עם אולמרט מהיום והלאה".


 

אחר הצהריים חתם אברהם הירשזון את רשימת הבכירים כשזכה בתיק האוצר. הירשזון אמר: "אני מודה לראש הממשלה על האמון שנתן בי להיות שר האוצר של מדינת ישראל. אשלים את שליחותי באמונה, במסירות ובמקצועיות ואבצע את תפקידי למען כלל הציבור בישראל". מאוחר יותר התקשר אל הירשזון שר האוצר לשעבר ויושב ראש הליכוד, בנימין נתניהו, ואיחל לו הצלחה בתפקידו החדש.

 

אכזבה נרשמה לשר מאיר שטרית שציפה לקבל את תיק האוצר. שטרית התבשר כי יכהן כשר הבינוי והשיכון, כשר המופקד על מינהל מקרקעי ישראל, וכשר המופקד על הפיקוח על השירותים החשאיים ויו"ר ועדת השרים לענייני המגזר הלא יהודי. לאחר שהתבשר כי לא יקבל את תיק האוצר טילפן אולמרט אל שטרית. שטרית ואמר לו כי למרות אכזבתו הוא מודה לו, מתייצב מאחוריו ויסייע לו ככל הניתן. אולמרט הודה לשטרית והשניים קבעו להיפגש בשבוע הבא.

 

ציפי לבני, כצפוי, מונתה כממלאת מקום רה"מ ושרת החוץ ואילו חיים רמון קיבל את תיק המשפטים. ח"כ רוני בראון נתבשר כי יכהן כשר הפנים וראש השב"כ לשעבר. אבי דיכטר שמע כי הוא מיועד לתפקיד השר לביטחון פנים. לגדעון עזרא מייעד אולמרט את תיק איכות הסביבה. מוקדם יותר סוכם בפגישה עם שמעון פרס כי הוא יכהן כמשנה לראש הממשלה והשר לענייני הנגב, הגליל והפיתוח הכלכלי של האזור.

 


איבדו את הביטחון (צילום: אלכס קולומויסקי)

 

וכך ייראה שולחן הממשלה

 

כך תיראה הממשלה החדשה: ראש הממשלה - אהוד אולמרט. שרת החוץ וממלאת מקום ראש הממשלה - ציפי לבני. שר הביטחון וסגן ראש הממשלה - עמיר פרץ. שר האוצר - אברהם הירשזון.

 

שרת החינוך - יולי תמיר. שר התמ"ת וסגן ראש הממשלה - אלי ישי. שר התשתיות - בנימין בן אליעזר. שר התיירות - יצחק הרצוג. שר התרבות והספורט - אופיר פינס. שר החקלאות - שלום שמחון.

 

שר ללא תיק האחראי על רשות השידור - איתן כבל. שר התקשורת - אריאל אטיאס (ש"ס). שר הבריאות - יעקב בן יזרי. שר במשרד ראש הממשלה האחראי על הגמלאים - רפי איתן. שר הפנים - רוני בר און. שר לביטחון פנים - אבי דיכטר. שר המשפטים - חיים רמון.

 

שר השיכון והבינוי (אחריות על מנהל מקרקעי ישראל), והשר האחראי על השירותים החשאיים ויו"ר ועדת השרים לענייני המגזר הלא יהודי - מאיר שטרית. שר התחבורה, סגן ראש הממשלה והשר האחראי על הדיאלוגים האסטרטגיים - שאול מופז. שר העלייה והקליטה - זאב בוים. שר לאיכות הסביבה - גדעון עזרא. השר המקשר בין הממשלה לכנסת - יעקב אדרי. שני שרים בלי תיק - יצחק כהן ומשולם נהרי (ש"ס). יו"ר הכנסת - דליה איציק.


הנחת מסמך קווי היסוד במזכירות הכנסת (צילום: גיל יוחנן)

 

חברת הכנסת רוחמה אברהם מונתה ליושבת ראש ועדת הכנסת. מדובר בוועדה חשובה עבור הקואליציה שכן מסמכותה לקבוע את סדר יומה של הכנסת. אולמרט אמר לאברהם בפגישה כי הוא רואה בתפקיד זה משרת אמון והוא סומך עליה לשיתוף פעולה מלא לטובת השגת מטרות הקואליציה.

 

קווי היסוד - לכנסת

 

עו"ד איתן הברמן, היועץ המשפטי של קדימה, הניח בצהריים על שולחן מזכירות הכנסת את קווי היסוד של ממשלתו של אהוד אולמרט ואת ההסכמים הקואליציוניים שנחתמו בין הסיעות. במהלך היום אמורים ראשי צוותי המשא ומתן של המפלגות השונות להיפגש כדי לתאם את ההסכם המשותף ולבדוק שהנוסחים של כל ההסכמים שעליהם חתמו זהים.

 

בתוך כך, שוחח היום ראש הממשלה אולמרט עם חבר הכנסת חיים אורון (מרצ), ואמר לו כי הוא רואה במרצ שותפה ריאלית בממשלה שיקים. בשיחה אמר אולמרט כי אם מפלגת "ישראל ביתנו" לא תצטרף לממשלה, יימשך המשא-ומתן עם מרצ.

 

ישראל ביתנו, מנגד, הודיעה כי לא תצטרף לקואליציה בראשותו של אולמרט. בהודעה נאמר: "רצינו להצטרף לממשלה לא על חשבון ערכינו ועקרונותינו. אולמרט הכריע לטובת השמאל ונגד העליה מחבר העמים. קווי היסוד המדברים על נסיגה והורדת יישובים ללא תמורה הם כניעה לטרור. אולמרט הקריב את נושא הביטחון האישי והמלחמה בפשע על מזבח של סחר מכר קואליציוני".

 

לאחר הסיכום בין ש"ס לקדימה על הצטרפותה לממשלה נותרו קשיים במשא ומתן עם יהדות התורה. בכיר ביהדות התורה אמר בעקבות הפגישה אמש בין נציגי המפלגות, "הלכנו הביתה, הם לא רציניים. מתברר שקדימה עבדה על ש"ס בעיניים. ההישגים של ש"ס בנושא הקצבאות הם בבל"ת מוחלט, ש"ס לא הביאה כל הישג בנושא".  

 

כזכור, אמש בשעות הערב המאוחרות, יצא יו"ר ש"ס ישי מבית הרב עובדיה יוסף, כשהוא נראה מרוצה בעקבות הישגי ש"ס במו"מ. לאחר אישורם של הרב יוסף ומועצת חכמי התורה להסכם, בישר ישי על חתימת הסכם קואליציוני בראשי תיבות לגבי צירופה של ש"ס לקואליציה. כשעה לאחר מכן, אכן נחתם ההסכם במשרד התמ"ת בירושלים.


פורסם לראשונה 01/05/2006 09:52

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורי פורת
לבני - מספר 2
צילום: אורי פורת
צילום: חגי אהרון
מופז. שר התחבורה וסגן
צילום: חגי אהרון
שטרית. בינוי ושיכון מורחב
צילום: עופר עמרם
צילום: עמית שאבי
אולמרט והירשזון. לאוצר
צילום: עמית שאבי
צילום: חגי אהרון
עזרא. איכות הסביבה
צילום: חגי אהרון
צילום: סיון פרג'
איציק. יו"ר ראשונה לכנסת
צילום: סיון פרג'
צילום: גיל יוחנן
פרס. פיתוח הנגב והגליל
צילום: גיל יוחנן
מומלצים