שתף קטע נבחר

והבה וסולודקין מאיימים: לא נתמוך בממשלה

הח"כים מרינה סולדקין ומגלי והבה, שזועמים על אי מינויים לשרים, מאיימים להיעדר או להימנע בהשבעת הממשלה. סולודקין: "עדיין לא החלטתי כיצד אנהג, אך דבר אחד ברור - לא אתמוך בממשלה". מקורביה של סולודקין אמרו ש"אי מינוייה לשרה - פירושו שקדימה תהיה מתה ברחוב הרוסי". והבה ל-ynet: "אולמרט מזלזל במגזר שלם ובאינטליגנציה שלו. אנחנו טובים בלהביא קולות אך לא מספיק טובים בלהיות חלק מהמערכת?"

מורדים חדשים בסיעת קדימה? שעות אחדות לפני השבעת הממשלה בכנסת מאיימים נציגי העולים והערבים בקדימה לא לתמוך בממשלה מכיוון שלא מונו לשרים. חברי הכנסת מרינה סולודקין ומגלי והבה מתלבטים האם להיעדר מההצבעה על השבעת הממשלה או להימנע בה.

 

 

ח"כ סולודקין אמרה הבוקר (ה') כי תשקול את צעדיה עד לשעת ההצבעה במליאה. לדבריה, "הציבור אותו אני מייצגת לא מפסיק להתקשר אלי ולדרוש כי אתנגד להשבעת הממשלה. קיבלתי כל כך הרבה טלפונים עד שנאלצתי לנתק את הטלפון. עדיין לא החלטתי כיצד אנהג אבל דבר אחד ברור - לא אתמוך בממשלה".

 

מקורביה של סולודקין הוסיפו כי "הקמפיין ברחוב הרוסי היה בנוי על כך שסולודקין תקבל את תיק העלייה והקליטה. אולמרט אמר זאת באופן אישי במפגשים עם עולים. אם היא לא תקבל תיק בממשלה כפי שהובטח לה הרי שקדימה תהיה מתה ברחוב הרוסי".

 


שולחן הממשלה החדש והצפוף. צילום: אלכס קולומויסקי

 

במקביל, אמר ח"כ והבה ל-ynet כי "לא יכול להיות שקדימה לא מאפשרת יצוג למגזר הלא יהודי ולמגזר העולים. הצלחנו בגדול להביא את המנדטים. שרון רצה אותנו כדי שנתקן עוולות שלטוניות. אולמרט מזלזל במגזר שלם ובאינטליגנציה שלו. אנחנו טובים בלהביא קולות אך לא מספיק טובים בלהיות חלק מהמערכת? איך נסתכל בעיני הבוחרים? חרשתי את הארץ לאורכה ולרוחבה והסברתי כי מדובר במפלגה חדשה, תקווה חדשה, אלא שעתה איני יכול להסתכל בעיני הבוחרים".

 

לדבריו, "התקשורת צריכה להתגייס לטובת המטרה הזו, כי מדובר בעוול נוראי - מגזרים שלמים שמתעלמים מהם לגמרי".

 

בכוונתו של ח"כ מגלי והבה לומר את הדברים בישיבת סיעה שתתקיים לפני ההצבעה. לדבריו, "אראה את ההתייחסות בסיעה ועל פי זה אחליט כיצד לנהוג בהצבעה".

 

בנוסף, ראש מועצת חורפש, ריכאד חיר אדים, פנה לאולמרט בבקשה לשנות את החלטתו שלא למנות את והבה לשר. אדים, המייצג את ראשי הרשויות הערביות, דרש מאולמרט למנותו כדי שישמש כ"נציגם של בני המגזר הלא-יהודי בממשלה".

 

התפקיד היחיד שאמור לקבל המגזר הערבי הוא תפקיד יו"ר ועדת הפנים, אותו יקבל ח"כ ראלב מג'דלה מהעבודה. 

 

קדימה: טעות בישיבת הסיעה הראשונה

 

"אני שמח לפתוח את הישיבה הראשונה של סיעת הליכוד". כך הכריז יו"ר סיעת קדימה, רוני בראון, בפתח הישיבה הראשונה של סיעתו. ראש הממשלה בפועל, אהוד אולמרט, מיהר לתקן את טעותו של בראון, לקול צחוקם של יושבי החדר. אולמרט הוסיף: "שלא תהיה פה אי הבנה, אני גאה לשבת כאן כראש תנועת קדימה שכרתה ברית עם סיעת גיל (הגמלאים), מדובר ביום מרגש לכולנו".

 

הוא הוסיף כי "אני בטוח שהממשלה תמלא את מלוא תקופת כהונתה על פי החוק. אני מברך את הח"כים החדשים".

 

אולמרט ביקש להודות לראשי המפלגות שחתמו על הסכם עם קדימה - הח"כים פרץ, ישי ורפי איתן:  "כל אחד מכם תרם תרומה מאד חשובה בסבלנות ואיפוק, לפעמים בהתעקשות. אך גם זה חלק מתהליך של מו"מ".

 

הקואליציה הצרה בת 67 ח"כים והממשלה הגדולה מאוד של אולמרט בת 25 שרים תצא לדרך בטקס חגיגי במשכן הכנסת, שבו יושבעו השרים החדשים. לפני השבעת הממשלה צפויה הכנסת לבחור את חברת הכנסת דליה איציק לתפקיד יו"ר הכנסת החדשה. איציק תהיה האישה הראשונה בתולדות ישראל שתכהן בתפקיד. הבוקר מסתמן כי גם בסיעת הליכוד ומרצ יתמכו במינויה של איציק.

 

הממשלה החדשה כוללת שרים מקדימה, העבודה, ש"ס ומפלגת הגימלאים. לפי שעה, יהדות התורה וישראל ביתנו נותרו בספסלי האופוזיציה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
מרינה סולודקין
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: אתר הכנסת
מגלי והבה
צילום: אתר הכנסת
צילום: רויטרס
אהוד אולמרט. "נרגש"
צילום: רויטרס
צילום: ישראל הדרי
איציק. תמיכה מקיר לקיר
צילום: ישראל הדרי
מומלצים