שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  חברון: כוחות הביטחון פינו את בית שפירא
  שר הביטחון הנכנס, עמיר פרץ, נתן את האות וב-6:40 החלו כאלף שוטרים וחיילים, שהתפרסו במתחם, בפריצה. לאחר כשעה נפרצה דלת הברזל שבכניסה ושלוש המשפחות התפנו מרצון. נערים שהיו במקום השליכו מוקדם יותר בקבוקי צבע לעבר השוטרים. 17 שוטרים ושבעה מתנחלים נפצעו קל. לאחר כארבע שעות הסתיים האירוע

  הפינוי הראשון של ממשלת אולמרט: סמוך לשעה 10:00 הסתיים פינוי המשפחות והמתבצרים ששהו בניגוד לחוק בבית שפירא בחברון. כוחות הביטחון פרוסים ברחבי העיר על מנת לנסות למנוע הפרות סדר בקרב מתנחלים. צה"ל נערך לאטום את המבנה כדי למנוע מהמתנחלים לשוב ולפלוש למבנה הפלסטיני.

   

  עם תום האירוע נספרו 17 שוטרים ושבעה מתנחלים שנפצעו באורח קל בעימותים. שבעה מהשוטרים פונו לקבלת טיפול רפואי בבית החולים הדסה עין-כרם בירושלים.  

   

  • התגובות אחרי הפינוי: "עוד נחזור לכל בית בחברון"

  הפינוי מבית שפירא בחברון. צילום: רויטרס 

   

  האירוע הבוקר החל ב-6:15, כאשר מפקד מרחב חברון, ניצב משנה אלי זמיר, הודיע למתבצרים בבית כי המקום הוכרז שטח צבאי סגור וכי עליהם להתפנות. הקצין אמר כי אם לא יעשו זאת בקרוב, הם יפונו בכוח. מחוץ למתחם החלו עימותים בין כוחות הביטחון למספר נערות, לאחר שהאחרונות סירבו להתפנות מהמקום.

   

  פעיל הימין הקיצוני ברוך מרזל, שסירב אף הוא להתפנות מהאזור, נעצר ונלקח לחקירה. אחת הנערות נפצעה כאשר נפלה מגג מבנה הסמוך לבית שפירא לאחר ששוטרים רדפו אחריה. היא קיבלה טיפול רפואי במקום.

   

  ב-6:40 החלה הפריצה לבית כשהכוחות ניסרו את דלת הברזל בכניסה, לאחר שלא הצליחו לפתוח אותה במשך דקות ארוכות. לאחר כשעה הצליח הכוח הפורץ להיכנס פנימה. מייד לאחר הפריצה החלו השוטרים בפינוי הציוד שהציבו המתנחלים בקומת הכניסה. לאחר הפריצה נתקלו הכוחות בדלת נוספת והחלו לפרוץ גם אותה. שלוש המשפחות ששהו במבנה התפנו מרצון מלבד אחת הנשים שפונתה בכוח. לאחר מכן פינתה המשטרה מהקומה השנייה כמה עשרות בני נוער שהתבצרו בחדר "בנים" וחדר "בנות".


  הפינוי בחברון, הבוקר (צילום: דודי ועקנין)

   

  אחת האמהות, ציפי שליסל, הוצאה מהבית בכוח על ידי השוטרים שסחבו אותה בידיים וברגליים. לאחר שפונתה לקחה שליסל את תינוקה מבעלה והתיישבה איתו על הרצפה. "המדינה נשלטת על ידי כנופיה מושחתת!", קראה. "לא איכפת לה - לא בצד הביטחוני ולא בצד הלאומי. היא דואגת רק לכסף. הצבא הזה הוא צבא זר, כמו שהרגשנו בימי הטורקים והבריטים אבל עם ישראל חי לנצח". 

   

  כבר במהלך הלילה הקיפו כאלף שוטרים וחיילים עם קסדות ואלות את בית שפירא לקראת הפינוי. השוטרים דיווחו כי המתנחלים השליכו לעברם שני בקבוקי תבערה שהתנפצו ולא התלקחו; איש לא נפגע. בנוסף, השליכו מתנחלים מתוך הבית אבנים לעבר השוטרים. משטרת מרחב חברון עצרה במהלך הלילה חמישה מתנחלים, אחת מהן, לטענת המשטרה, ניקבה צמיגים של ג'יפ מג"ב. ארבעה נוספים נעצרו לאחר שלטענת המשטרה השליכו צמיגים בוערים לעבר שוטרים.


  הפינוי בחברון. "כמו בימי הטורקים והבריטים" (צילום: איי אף פי)

   

  לפנות בוקר נפרשו הכוחות ברחבי חברון וכוחות גדולים השתלטו על גג בית שפירא ועל הגגות מסביב. כוחות הביטחון נערכו בשלושה מעגלים: כוחות משטרה ומג"ב בפנימיים ומעגל חיצוני מאובטח על-ידי צה"ל נגד פעולות טרור כלפי מתנחלים או כוחות הביטחון. המשטרה הגיע למקום עם כוחות יס"מ ויסמ"ג (היחידה לטיפול בהפרעות סדר), עם פרשים ומשאית להתזת מים (מכת"ז).  

   

  במהלך ההיערכות לפינוי השליכו נערים מחלונות הבניין בקבוקי צבע לעבר השוטרים והחיילים. אחד הנערים צעק לעבר הכוח הפורץ: "בשביל זה התגייסתם, לגרש יהודים? תתביישו לכם. הגויים מגרשים יהודים". נער אחר צעק לעבר החיילים: "נאצים". 


  שוטר מג"ב פצוע, הבוקר בחברון (צילום: דודי ועקנין)

   

  בתום הפינוי אמר מפקד מחוז יהודה ושומרון במשטרה, ניצב ישראל יצחק: "ללא סיוע של אנשי היישוב היהודי בחברון, שהיו גורם מרכזי להרגעת הרוחות, הדברים לא היו נגמרים כך".

   

  בהתייחס לכך שבשטח לא היו מספיק שוטרות אמר ניצב יצחק:

   "לעולם לא נוכל להביא כמות מספקת של שוטרות. היו צריכות להגיע שוטרות נוספות מהמשטרה הצבאית, אך הן לא הגיעו. הכוחות שנמצאים פה יישארו בהתאם להערכת מצב, ואם תהיה כמות קטנה של אירועים הם יחזרו לשגרה".

   

  שר הביטחון הטרי, עמיר פרץ, אישר כבר אמש לפנות את המתנחלים. פרץ הדגיש בהנחיה שהעביר, כי יש לפנות תחילה את הנשים והילדים. ראשי היישוב היהודי בעיר דנו במהלך הלילה עם בכירי המשטרה באפשרות שיתפנו מרצון, אולם השיחות נכשלו.


  פורסם לראשונה 06/05/2006 23:57

   

  בהכנת הידיעה השתתף חנן גרינברג
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דודי ועקנין
  הפינוי. המשפחות התפנו מרצון
  צילום: דודי ועקנין
  צילום: גיל יוחנן
  פרץ. קודם את הילדים
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים