שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  בפיתוח: סלולרי עם מקרן וידאו

  הדורות הבאים של הטלפונים הסלולריים יגיעו עם מקרני וידאו מיניאטוריים שיפתרו את בעיית המסכים הקטנים, צגי מגע משופרים - ואפילו עם מיכלי בושם

  עולם הסלולר לא מפסיק להתחדש. לרוב, כיווני ההתפתחות ברורים: אבולוציה של דור המכשירים הקודם – אולם במעבדות המחקר של היצרנים עובדים גם על כמה חידושים והמצאות שעשויים להשפיע על עולם המחר.

   

  מקרני וידאו מיניאטוריים הם כנראה הטכנולוגיה שהכי מצפים לה בעולם הנייד. מקרנים כאלו יאפשרו להגדיל את מסך הטלפון מבלי להגדיל את המכשיר עצמו. לא בטוח שזה מה שדרוש בשביל לקרוא מיילים ארוכים או לגלוש ברשת, אבל אין ספק שהמקרנים יהפכו את הצפייה בשיחות וידאו ובשידורי הדור השלישי לחוויה נעימה יותר.

   

  אב טיפוס

   

  בינתיים נעשה מאמץ למזער את המקרנים הללו ככל האפשר: החברה הקוריאנית Iljin Display הציגה אב טיפוס של מקרן בגודל קופסת סיגריות. הגירסה הבאה תהיה כבר קטנה מקופסת גפרורים, והחברה מתכוונת להציג גירסה זערורית אף יותר, בגודל מטבע. המקרן הזעיר, שאפשר יהיה לשלבו בטלפונים ניידים ובמצלמות דיגיטליות, מסוגל להקרין תמונה צבעונית בגודל 7 אינץ' על גבי קיר או משטח ישר אחר.

   

  מקרנים בדרך כלל משתמשים בשלושה משטחי LCD נפרדים עבור צבעי הבסיס – אדום, ירוק וכחול – שמרכיבים את אות הווידאו. אבל הטכנולוגיה החדשה של Iljin משתמשת במשטח LCD יחיד, ומחליפה את האור שעובר דרך המשטח בין שלושת הצבעים בתוך אלפית השנייה. השיטה הזו מקטינה באופן דרמטי את גודל המקרן כמו גם את עלויות הייצור.

   

  Iljin Display משתפת פעולה עם סמסונג ו-LG בפיתוח טלפונים שבקרבם ניתן יהיה להתקין את המקרן. ההערכה היא, שטלפונים בעלי מקרן מובנה יגיעו לשוק מהר מהצפוי, ונראה אותם כבר באפריל הבא. בחברה הקוריאנית מעריכים שבתוך ארבע שנים, 5% מהטלפונים יהיו מצויידים ביכולת הקרנה מובנית.

   

  מסך וירטואלי

   

  טכנולוגיה אחרת שעליה רשמה סמסונג פטנט לאחרונה היא טלפון סלולרי שממנו בוקעת אלומת אור המקרינה מסך וירטואלי על גבי משטח ישר. כמו בצג רגיל של מחשב, גם הצג הווירטואלי יכלול תפריטים, תיבות כלים, כפתורים ואזור שבו ניתן לכתוב או לצייר.

   

  את הכתיבה או הניווט בין התפריטים אפשר לבצע באמצעות עט אלקטרוני. בקצה הטלפון מותקן גלאי מיקום העוקב אחר העט, שאותו מזיזים על גבי

  המשטח שעליו מוקרן הצג. במכשיר יש גם תוכנה לזיהוי אותיות, שמזהה מתי המשתמש מתחיל לכתוב ומהו הטקסט שנכתב.

   

  הטכנולוגיה של סמסונג מזכירה את המקלדת הווירטואלית שהציגו מספר חברות, ובהן VKB הישראלית: מדובר במקלדת שמוקרנת על משטח ישר סמוך לטלפון, ואפשר לכתוב באמצעותה כאילו הייתה מקלדת אמיתית. לגעת באור במקביל לפיתוח טכנולוגיות חדשות, נעשה מאמץ לשפר טכנולוגיות קיימות, כמו מסך מגע. מסכי מגע תופסים נפח משמעותי ואינם זולים במיוחד, ולכן יצרני הסלולר אינם ששים לשלב אותם במכשירים שאינם מכוונים מראש לשימושים מתקדמים.

    

  אור כאלטרנטיבה לקליטת נתונים

   

  פיתוחים חדשים יכולים לשנות את התמונה ולהפוך את מסכי המגע לנחלת הכלל. בתערוכת דיספליי 2006 שנערכה לאחרונה ביפן, הציעו טושיבה והיטאצ'י להשתמש באור כאלטרנטיבה לקליטת נתונים. הרעיון הוא להשתמש בעט הפולט אור ובמשטח זכוכית שנעזר בטכנולוגיית Glass on System כדי לזהות את מיקום האור הזה. הטכנולוגיה יכולה להקטין את המשקל והעלויות של מסכי מגע.

   

  הבעיה היא, שהעט זקוק לחשמל כדי לייצר את האור הנדרש, עובדה שתאלץ את המשתמשים לדאוג גם למצב סוללת העט. שתי החברות מתכוונות לפתח אבות טיפוס לטכנולוגיה הזו עוד לפני סוף השנה.

   

  שיחה מבושמת

   

  סמסונג עומדת גם מאחורי אחד הרעיונות המקוריים ביותר שהועלו לאחרונה.

  החברה ביקשה לרשום פטנט בארצות הברית על טלפון סלולרי המצוייד במיכל בושם זעיר. בלחיצה על כפתור, או בכל זמן מוגדר אחר (למשל, כשנכנסת שיחה או מגיעה הודעה חדשה) – מתיז הטלפון כמה טיפות בושם, שהופכות את השיחה לנעימה וריחנית יותר. סמסונג מתכוונת לדאוג לכך שהטלפון יוכל להכיל יותר ממיכל בושם אחד, כך שניתן יהיה להתאים ניחוחות שונים לכל מתקשר.

   

  יתרה מזו: במקום להעביר את הטלפון למצב רטט כשאתם בסרט או בפגישה, תוכלו להעביר את המכשיר למצב "בושם" שקט וריחני.

   

  המגירה של LG

   

  גם LG נכנסה לפעולה בתחום והגישה לאחרונה פטנט לטלפון המעוצב כמגירה. העיצוב מזכיר במקצת את טלפון ה"סליידר" הנפתח בהחלקה, אבל בתוספת כפתור שפותח וסוגר את החלק הנפתח ואת אנטנת הטלפון.

   

  ב- LG סבורים שהטלפונים השטוחים של ימינו סובלים מחיסרון מבני משמעותי: בגלל הממדים הקומפקטיים שלהם המרחק בין הרמקול לבין המיקרופון קצר יותר מהמרחק שבין האוזן לפיו של המשתמש. טלפונים מתקפלים המעוצבים כצדפה מנסים לקצר את המרחק הזה אך לרוב לא נוח לפתוח אותם ביד אחת.

   

  טלפון המגירה מנסה לפתור את הבעיה הזו ועדיין לספק מכשיר קומפקטי, שיהיה גם נוח ופשוט לשימוש. האנטנה מוסתרת כשהטלפון נמצא במצב המתנה ונשלפת רק כאשר מפעילים אותו, דבר המאפשר ליהנות מקליטה משופרת. במכסה המגירה יש חלון שקוף המאפשר לראות את צג ה- LCD כשהטלפון סגור ומגן עליו משריטות. מתי הטלפון המסקרן הזה יגיע לשוק? LG עדיין לא מגלה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים