שתף קטע נבחר

הקואליציה דוחה את ההצבעה על התקציב

הממשלה ביקשה להעביר את התקציב ב"חקיקת בזק" ללא דיון ארוך, וסיעות האופוזיציה התנגדו לכך וטענו כי אין תקדים לכך שספר תקציב מונח, וחברי הכנסת צריכים ללמוד אותו ובאותה שעה גם להצביע עליו במליאה. הבוקר הוחלט בהסכם פשרה כי התקציב לא יעלה היום לדיון, אך בינתיים תחל ועדת כספים בעבודה על החוק. ברקע: "מורדים חברתיים" בקואליציה

הקואליציה "התקפלה": בלחץ סיעות האופוזיציה החליט הבוקר (יום ב') יו"ר הקואליציה, ח"כ אביגדור יצחקי, כי הממשלה לא תביא היום לדיון במליאה את תקציב המדינה להצבעה בקריאה ראשונה.

 

הממשלה ביקשה להעביר את התקציב ב"חקיקת בזק" ללא דיון ארוך, אולם סיעות האופוזיציה התנגדו בטענה כי אין תקדים לכך שחברי הכנסת צריכים גם ללמוד את ספר התקציב ובאותה שעה גם להצביע עליו במליאה. בשל כוונתה של הממשלה להביא את התקציב לאישור בהקדם האפשרי, הוחלט בהסכם פשרה בין נציגי האופוזיציה לקואליציה בוועדה המסדרת, כי ועדת הכספים תוכל להתחיל לדון בחוק עוד לפני שאושר בקריאה ראשונה במליאת הכנסת. התקציב, לפיכך, יובא להצבעה ביום רביעי. 

 

עוד לפני ההחלטה, הודיעה סיעת חד"ש כי היא דורשת מיושבת ראש הכנסת, דליה איציק, שלא לקיים היום את הדיון על התקציב. הסיעה טוענת שההצבעה על התקציב היום מהווה ניסיון לבצע מחטף וציינה שהתקציב כלל לא הונח על שולחן הכנסת ה-17. ח"כ מוחמד ברכה הדגיש במכתבו ליו"ר הכנסת כי מרבית חברי הכנסת הם חדשים ועדיין לא למדו כלל את התקציב.

 

"עוד מעט נראה שגם ילדים מתחילים לחטט בפחי הזבל"

 

מעודדים מתוצאות הבחירות, המשיכו במערכת הפוליטית לנגח את תקציב נתניהו , זאת למרות שצפויים בו שינויים רבים בין הקריאה השנייה לשלישית. כמה חברי כנסת מהעבודה איימו מוקדם יותר - לפני שהוחלט על הדחייה - להיעדר מההצבעה רק כדי לא להצביע לתקציב של נתניהו. גם חברי כנסת מקדימה המזוהים עם העולים מתקשים לתת יד לתקציב.

 

חברת הכנסת, שלי יחימוביץ', אמרה הבוקר ל-ynet: "באתי לפוליטיקה בגלל ההשלכות של תקציב נתניהו, ולא כדי להצביע עבורו. סיעת

 העבודה תדון בעניין לבקשתי, לא אעשה דבר לפני שאעדכן את עמיר פרץ. במידה ואיעדר זה לא אקוטי ליציבות הקואליציה אלא יותר סימבולי".

 

חברת הכנסת נדיה חילו מהעבודה שוקלת אף היא להחרים את ההצבעה. לדבריה, העלאת מחירי הלחם והעלאת המחירים של המוצרים הבסיסיים שבדרך יעמיקו את הפער בין העשירים לעניים ויכניסו אלפי ילדים מתחת לקו העוני, במיוחד במגזר הערבי, שם יש אלפי משפחות שהמשכורת לא מספיקה להם לקניית המוצרים הבסיסיים ביותר, ו"עוד מעט נתחיל לראות שגם ילדים מתחילים לחטט בפחי הזבל".

 

לדבריה, היא לא מוכנה לחכות עד לקריאה שנייה או שלישית עד לתיקונים הנדרשים בתקציב "שכן האוכל של הילדים לא יחכה לקראה שנייה או שלישית, המסר חייב להיות ברור. בכוונתי לדבר עם עמיר פרץ בעניין, הבטחנו ניצוץ של רווחה ובינתיים אנו מקבלים ההיפך".

 

ברוח הימים האחרונים נקשר גם שמה של חברת "ישקר" גם להצבעה על התקציב. חבר הכנסת יורם מרציאנו (עבודה) דרש מהממשלה כי תעביר את כספי המיסים בסך מיליארד דולר שישולמו בעקבות מכירת החברה לוורן באפט, לטיפול בעוני. מרציאנו הזהיר כי אם לא יועבר הכסף, לא יצביע היום בעד תקציב המדינה.

 

השר שלום שמחון קרא הבוקר לחבריו לסיעה לחזור בהם מכוונתם להצביע נגד התקציב, בכדי למנוע התפוררות גמורה של השיטה המפלגתית. "אסור שמפלגות יהפכו למקפצה לכנסת ושמרגע היבחרם ינהגו הח"כים לפי ראות עיניהם", אמר. "כך לא ניתן לנהל מדינה, מה עוד ששליש מהחברים הם ח"כים חדשים והתקציב לא הונח בפניהם".

 

ולא רק בעבודה

 יש מי שלא ירים את ידו בעד התקציב. חברת הכנסת של קדימה, מרינה סולודקין, כבר התבטאה כי לא תתנגד אך גם לא תתמוך בתקציב מאחר ולא קיבלה את תפקיד השרה שהובטח לה.

 

גם סיעת הגמלאים תעלה לדיון בוועדת הכספים את נושא ייקור מחירי הלחם, ותדרוש לפצות את הגימלאים הנזקקים שייפגעו מההחלטה. "במידה ולא נקבל תשובה חיובית מוועדת הכספים נעלה את הנושא לדיון נוסף בסיעה", אמר חבר הכנסת משה שרוני.

 

ה"צפרדעים" - בחוק ההסדרים

 

את מרבית "הצפרדעים" והפגיעה בשכבות החלשות, ניתן יהיה למצוא בחוק ההסדרים המובא להצבעה עם התקציב. לח"כ יחימוביץ' רשימת סעיפים שבכוונתה לצאת למאבק על מנת להוציאם מחוק ההסדרים. הראשון שבהם - כוונת האוצר להקפיא לשנתיים חוק חינוך חינם לילדים חולים.

 

השני - סעיף המקנה לממונה על השכר באוצר סמכות חד צדדית להוריד הטבות בשכר לעובדי רשות מקומית ופגיעה דרמטית בדמי האבטלה המוענקים לחיילים משוחררים. לדברי יחימוביץ', המאבק האמיתי יתחיל לקראת הקריאה השנייה והשלישית ועתה בקריאה הראשונה "מדובר במלחמה סימבולית המניחה תשתית לקרב האמיתי". 

כזכור, אתמול אישרה הממשלה את הצעת התקציב (שהוגש על ידי נתניהו ואושר באוגוסט שעבר בממשלה). התקציב מסתכם ב-284 מיליארד שקלים אך כדי למלא את ההבטחות לעבודה, ש"ס והגמלאים נראה כי יוחלט בקרוב על קיצוץ של כ-2 שקלים.

 

מחוץ למשכן הכנסת הפגינו היום - עוד לפני שנודע על דחיית ההצבעה - חולי אסטמה וחברי עמותת "לנשום". המפגינים קראו לחברי הכנסת לעמוד בהבטחתם לציבור ולא לקצץ את התוספת לסל הבריאות, מהלך אשר משמעותו הוצאתה מהסל של התרופה היחידה שעשויה להציל את חייהם.


פורסם לראשונה 08/05/2006 09:03

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אולמרט. המשימה הראשונה
צילום: גיל יוחנן
צילום: שאול גולן
מרציאנו. מאיים
צילום: שאול גולן
צילום: אלי אלגרט
יחימוביץ'. מורדת?
צילום: אלי אלגרט
צילום: אלדד רפאלי
חילו. "הבטחנו ניצוץ רווחה"
צילום: אלדד רפאלי
מומלצים