שתף קטע נבחר

רמון ודרעי תיווכו, יהדות התורה בדרך לקואליציה

במסגרת המשא ומתן הגיעו שתי המפלגות להסכם פשרה בנושא קצבאות הילדים למשפחות ברוכות ילדים, בתיווכם של השר חיים רמון ואריה דרעי. נקודות המחלוקת שנשארו: סוגיית דת ומדינה וחלוקת התפקידים בקואליציה

התקדמות חלה היום (ה') במגעים בין יהדות התורה לקדימה, בנוגע להצטרפות המפלגה לקואליציה. הצדדים הגיעו להסכמה בנושא קצבאות למשפחות ברוכות ילדים, אך עדיין קיימות מחלוקות בנוגע לתפקידים שיינתנו למפלגה בקואליציה ובסוגיות דת ומדינה. 

 

לאחר שהתברר באופן סופי לראש הממשלה, אהוד אולמרט, שנציגי יהדות התורה לא מתכוונים להתפשר בנושא הקצבאות למשפחות ברוכות הילדים, גם במחיר אובדן ראשות ועדת הכספים בכנסת, החליטו בצוות המשא ומתן של קדימה לנסות לגבש הצעת פשרה בנושא. 

 

גורם חרדי בכיר אמר ל-ynet כי את המשבר שנוצר ניסו לפתור באופן יצירתי שר המשפטים, חיים רמון, וחברו הקרוב אריה דרעי, שגיבשו הצעת פשרה. לפי ההצעה תיסוג המפלגה החרדית מהתביעה להחזיר את הקצבאות שקוצצו בשנת 2003 בשיעור של שלושה מיליארד שקלים ואילו הממשלה תתחייב להעניק לכל משפחה בת למעלה מחמישה ילדים מענק חודשי בשיעור של 500 שקלים, מעבר לקצבה הרגילה של הביטוח הלאומי.

 

לפי הצעת הפשרה, המענק לא יוגדר כקצבה לעידוד ילודה, זאת כדי לא להחזיר את העיקרון של קצבאות הילדים, אלא כמלגת רווחה לסיוע של משפחות ברוכות ילדים הנמצאות במצב כלכלי קשה.

 

אחד הגורמים המעורבים במשא ומתן אמר: "למעשה מדובר בכביש עוקף קצבאות". מלשכתו של השר רמון אישרו כי הוא

עומד מאחורי הסכם הפשרה, אך טוענים כי הנוסחה המדוייקת בדבר גובה המענק וגודל המשפחה עדיין לא נקבע. חבר הכנסת משה גפני אמר כי עד עתה הדיונים היו ריקים מתוכן והחל מהפגישה שהתקיימה אתמול, התחילו נציגי שתי המפלגות לדבר לעניין. לדבריו, "הצעת הפשרה סבירה, אך עדיין היא לא נבחנה מספיק לעומק, היא לא הובאה בידי הסיעה ולא בידי הרבנים שאמורים להכריע בעניין".

 

נושא הקצבאות היה סלע המחלוקת בין קדימה ליהדות התורה, במיוחד לאחר פסיקתם של האדמור מגור והרב אלישיב כי ללא פתרון לנושא הקצבאות, יהדות התורה לא תצטרף לקואליציה. עתה מששני הצדדים הגיעו לפריצת דרך, מעריכים גורמים ביהדות התורה כי הסיכויים להצטרפותם לקואליציה גדלו, אך עם זאת הם מוסיפים שלמרות המשא ומתן הממושך עדיין לא עלו על שולחן המשא ומתן באופן מלא נושא התפקידים שתקבל יהדות התורה וכן נושאים שבמחלוקת בנושא דת ומדינה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
בדרך לקואליציה. גפני
צילום: צביקה טישלר
הסכם פשרה יצירתי. רמון
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: צביקה טישלר
שותף לפשרה. דרעי
צילום: צביקה טישלר
מומלצים