שתף קטע נבחר

תמיר: נשלב בין דו"ח דברת להצעות המורים

שרת החינוך החדשה מתכננת רפורמה שתתבסס על שלוש ההצעות הקיימות. בשיחה עם כתבים במשרדה הצהירה כי תילחם בפיטורי 600 המורים ותפעל לתוספת תקציבית של 60 מיליון: "המערכת לא תעמוד בעוד קיצוץ". יו"ר ארגון העל-יסודיים בירך על הגישה החדשה אבל הזהיר: "אין די ברצון טוב, בלי תקציבים - לא תהיה שום רפורמה"

שרה הולכת, שרה באה - ועוד רפורמה במערכת החינוך יוצאת לדרך. אבל הפעם, מבטיחה יולי תמיר, זה יהיה בהסכמה.   

 

"בכוונתי לגבש רפורמה יחד עם המורים, הרשויות המקומיות וצוות המשרד", בישרה היום (ה') תמיר בשיחה עם כתבים, לרגל כניסתה למשרד. "רפורמה זו מילה מפחידה, בוא נקרא לזה 'מהלך' שיתבסס על שלוש הרפורמות הקיימות - רפורמת דברת, 'עוז לתמורה' - רפורמה של ארגון המורים העל-יסודיים ו'הצעד הקובע' - רפורמה של הסתדרות המורים. אנחנו נשווה בין הרפורמות ונוסיף תוספות משלנו, לאחר שנקיים דיונים, ונגבש את הרפורמה".


מנכ"לית המשרד, עמירה חיים, ותמיר במסיבת העיתונאים  (צילום: ירון ברנר)

 

לדברי השרה, בין הנושאים עליהם ידונו אנשי המשרד בדרך לרפורמה החדשה: שכר המורים ושינוי תנאיי העסקתם, הגדלת מערך ההזנה וצמצום הפערים במערכת החינוך. "אין לי ספק שזו לא תהיה משימה פשוטה, אבל המערכת חייבת לעבור תהליך של חשיבה מחודשת".

 

שרת החינוך התייחסה גם לקיצוץ הצפוי בתקציב משרד החינוך בגובה 60 מיליון שקלים, שעלול להביא לפיטוריהם של 600 מורים. לדבריה, שיגור מכתבי הפיטורים למורים עוכב, ובימים אלו הנושא נמצא בדיונים מול משרד האוצר על-מנת למנוע את הפיטורים ולמנוע את הקיצוץ בתקציב. "אנחנו נתעקש על 60 מיליון. זה יראה את כיוון ופני המערכת בשנים הקרובים. המערכת לא תוכל לעמוד בעוד קיצוץ".

 

השרה הודיעה כי לדעתה, הפתרון לבעיית פיטורי המורים הוא שינוי מערך התקנים הקיים: "ישנם מורים שרוצים לפרוש ולא נותנים להם. ישנם כאלה שרצו להמשיך לעבוד כמורים ופיטרו אותם. חשוב שמשרד האוצר יאשר עוד מכסות פרישה". בכוונתה של תמיר לפנות בנושא לראש הממשלה ולשר האוצר.

 

ארגוני המורים בירכו על הכרזתה של רפורמה חדשה במערכת החינוך. יו"ר ארגון העל-יסודיים, רן ארז: "השרה הזמינה אותנו לשבת איתה סביב שולחן עגול ולדון ברפורמה החדשה. השרה בחוכמה רבה הבינה שעדיף לקחת בין היתר את נוסחת 'עוז לתמורה', שנוסתה בהצלחה בבתי הספר במשך שלוש שנים, במקום להתחיל לבנות תוכנית מחדש שרק הניסוח שלהם ייקח זמן רב". עם זאת, הוסיף ארז: "הרצון הטוב שלנו והרצון הטוב של השרה לא מספיקים. בלי שיתוף פעולה של משרד האוצר ומתן תקציבים, לא תתקיים שום רפורמה".

 

לעומת זאת דורשות הרשויות המקומיות להמשיך ביישום רפורמת דברת. במכתב ששלח לשרה תמיר כתב יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית כרמיאל, עדי אלדר: "מסקר מקיף שערכנו ב-34 הרשויות שהשתתפו בניסוי, עולה כי קיימת שביעות רצון רבה ברשויות המקומיות בקרב ההורים, המורים והתלמידים. אנחנו מבקשים להבטיח כי הניסוי המופעל באותן רשויות לא ייפגע בשנת הלימודים הבאה".

 

בתגובה לדבריו של אלדר, אמרו במשרד החינוך כי כבר בשבוע הבא יחלו פגישות עם נציגי מרכז השלטון המקומי והרשויות המקומיות.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
רפורמה חדשה. תמיר
צילום: ירון ברנר
צילום: גיל יוחנן
מברך. רן ארז
צילום: גיל יוחנן
צילום: אחיה ראב"ד
להמשיך ביישום רפורמת דברת. אלדר
צילום: אחיה ראב"ד
מומלצים