שתף קטע נבחר

ציונות 2006: יהודי העולם פורצים את דרך בורמה

שישים שנה אחרי שנפרצה לראשונה, יציפו את הדרך העולה לירושלים אלפי צעירים יהודים מרחבי העולם הלוקחים חלק בפרויקט "מסע"

פורצים מחדש. כחמשת אלפים צעירים יהודים מרחבי העולם, הלוקחים חלק בפרוייקט הציוני "מסע", ישתתפו היום (ב') בשחזור פריצת דרך בורמה ליד מבצר לטרון. דרך בורמה, שהובילה לירושלים בעת המצור על העיר, נפרצה לפני שישים שנה במלחמת העצמאות והיום - יום הקמת הפלמ"ח - ישחזרו את האירוע ההיסטורי חלק מהלוחמים הוותיקים לצד הצעירים.

 

פרוייקט "מסע" הינו יוזמה של ראש הממשלה לשעבר, אריאל שרון, אשר הגה אותו בשנת 2004. שרון חשש מתהליך ההתבוללות של היהודים ברחבי העולם ובשיחות עם איש אמונו, ישראל מימון, הביע את דאגתו בנושא. מימון, המשמש כיו"ר המשותף של ועדת ההיגוי בפרוייקט יחד עם ד"ר אלן הופמן, ראש המחלקה לחינוך בסוכנות היהודית, סיפר לקראת האירוע שיתקיים היום: "שרון אמר לי (לפני שנתיים): 'אם לא נטפל כעת בסוגיית ההתבוללות, ההתרחקות של הדור הצעיר מהעם היהודי וממדינת ישראל לא תטופל".


שרון בפגישה עם חברי הפרוייקט, אשתקד (צילום: ישראל סאן)

 

אלפי הצעירים שיצעדו היום בדרך בורמה, יעברו פעילויות העוסקות בפלמ"ח וישמעו סיפורי מורשת קרב מפי הלוחמים, בהם האלוף במילואים עמוס חורב, חיים חפר ועוד. בשעות הערב יגיעו האלפים אל אתר ההנצחה בלטרון כדי לציין - במעמד ראש הממשלה אהוד אולמרט - את סיום שנת הפעילות של פרוייקט "מסע".

 

הצעירים הלוקחים חלק במסגרת פרוייקט "מסע" שוהים בישראל לתקופות של מספר חודשים עד שנה. במהלך שהותם כאן הם נחשפים לתרבות הישראלית, לומדים עברית, היסטוריה יהודית וידיעת הארץ. בנוסף, הם מעורבים בפעולות בקהילה, עורכים מפגשים עם נוער ישראלי ומסייעים לקשישים. ב-2008, על פי התכנון, ישתתפו בתכנית כעשרים אלף יהודים. מארגני הפרוייקט מקווים כי רבים מהם יבחרו "לעשות עלייה", יתקרבו אל היהדות ובהמשך יהיו שגרירים של המדינה בעולם.

 

"הוכח", מוסיף

 מימון, ששוחח עם שרון רבות על נושא יהדות התפוצות, "שחב'רה הנחשפים לחוויה מסוג זה, מתחתנים הרבה יותר בתוך העם היהודי. רבים מהם עולים לארץ אחרי ביקור נוסף בישראל וכמעט כולם הופכים לשגרירים טובים של ישראל בקהילות שלהם בעולם. יש היענות אדירה לרעיון בקרב הקהילות היהודיות".

 

לקראת טקס הסיום השנתי הערב בלטרון, אמר מימון: "החלום שלי הוא שאחד מכל חמישה שחווים את המסע לארץ ישראל וליהדות יעלה לכאן. זאת תהיה גם הגשמת חזונו של ראש הממשלה שרון, שיבטיח את עתידו של עם ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חוזרים אל האבנים. דרך בורמה
צילום: לע"מ
צילום: אלכס קולומויסקי
שרון פנה למזכיר הממשלה. מימון
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים