שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  דוגמה אישית: למה שר הבריאות החדש מעשן?

  דווקא השר האמון על בריאותנו - מעשן. לאגודה למלחמה בסרטן הגיעו תלונות רבות של אזרחים, וכשפנתה דוברת האגודה ללשכת השר יעקב בן יזרי, נאמר לה שהשר מעשן שנים רבות ויקשה עליו להפסיק בגילו המבוגר (78), למרות שאולי, אבל אולי, הוא בכל זאת ינסה להיגמל בשל הלחץ הציבורי

  דוגמה אישית: אזרחים שהעובדה ששר הבריאות החדש, יעקב בן יזרי מעשן, נגעה לליבם שלחו מכתבים לאגודה למלחמה בסרטן וביקשו לנסות ולגמול את השר מההרגל הלא בריא.

   

  אחד הפונים כתב "קראתי ששר הבריאות החדש מעשן. הוא משדר לציבור שזה מנהג ראוי אבל כולנו יודעים שזה לא כך, אני מבקש מהאגודה למלחמה בסרטן שתלמד אותו מדוע זה לא בריא לעשן ושיפסיק עכשיו כשהוא שר בריאות ולא רק גמלאי".

   

  אזרחים אחרים שפנו הוטרדו מהדוגמה האישית שנותן השר המעשן לציבור. אחרים כתבו לאגודה למלחמה בסרטן "אתם, שנלחמים בעישון הילחמו בעישון של שר הבריאות".

   

  בעקבות הפניות שהתקבלו כתבה נאוה ענבר, דוברת האגודה למלחמה בסרטן למשרד הבריאות: "אנחנו מקבלים לאחרונה פניות של אזרחים בנושא העישון של שר הבריאות החדש. אני חושבת שכאיש ציבור וכשר המקדם את המלחמה בעישון כחלק בלתי נפרד מקידום הבריאות בארץ, חשוב שייתן דוגמא אישית. יום ללא עישון מתקרב אולי זהו ציון דרך עבורו להפסיק לעשן".

   

  יאיר עמיקם, סמנכ"ל ההסברה במשרד הבריאות השיב כי ישנו סיכוי שהשר יזנח את ההרגל המסוכן: "השר מודע לעובדה שעישון זה דבר לא חינוכי ולא בריא אולם לצערו הרב גילו מקשה עליו את הפסקת העישון. השר הבטיח לשקול בכובד ראש אפשרות של גמילה והוא יעקוב אחר השיטות הנהוגות ויתכן כי יצטרף לאחת מהן".

   

  בן יזרי (78) מעשן שנים כבר שנים רבות. בעבר ציין שהוא אינו נוהג לעשן בפומבי. מנהלת לשכת השר גלית לוי הסבירה: "עם כניסתו לתפקיד הפחית השר מהותית במספר הסיגריות שהוא מעשן, בשל האחריות הממלכתית שחלה עליו. השר מקפיד לא לעשן בציבור"

   

  25% מעשנים

   

  כרבע מהאוכלוסיה הבוגרת בישראל מעשנת, כך עולה מדוח שר הבריאות השנתי שמוציא משרד הבריאות. מדי שנה מתים בישראל עשרת אלפים בני אדם כתוצאה מעישון. כ-1,500 מהם מתים בעקבות חשיפה לעישון פסיבי.

   

  העישון אחראי למחלות ולנזקים בריאותיים רבים. מעל ל-90 אחוז ממקרי סרטן הריאה נגרמים כתוצאה מעישון. 30 אחוז ממקרי המוות ממחלות לב, נגרמים כתוצאה מעישון. העישון מגביר את הסיכון להתקפי לב, לפגיעה בראייה, לאימפוטנציה ואפילו לבעיות שיניים.

   

  אבל מחקר של האגודה האמריקנית למלחמה בסרטן מחזק את העובדה שנזקי העישון הפיכים. המחקר מצא שכ-15 שנים לאחר הפסקת העישון, הסיכון לתמותה מנזקי העישון מגיע משתווה לסיכון של מי שלא עישן כלל בחייו.

   

  המחקר בדק את הסיכונים היחסיים של העישון, זאת על ידי בדיקת משך זמן העישון וגיל הפסקת העישון. המחקר בדק את נתוניהם של קרוב ל-900 אלף בני אדם בין השנים 1982 ל-1996.

   

  תפסיקו לעשן, תוסיפו 7 שנות חיים

   

  המחקר מצא כי תוחלת החיים של גברים אשר הפסיקו לעשן בגיל 35 עלתה בכ-7 עד 8.5 שנים, תוחלת החיים של נשים אשר הפסיקו לעשן בגיל 35 עלתה בכ-6 עד 7.7 שנים, בהשוואה למעשנים שלא ניגמלו.

   

  גם מי שהפסיק לעשן בגיל מבוגר הצליח להאריך את תוחלת חייו. מבין אלו אשר הפסיקו לעשן בגיל 65, הגברים הצליחו להאריך את תוחלת החיים ב- 1.4 עד 2.0 שנים, ונשים זכו להערכת תוחלת החיים ב- 2.7 עד 3.7 שנים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גיל יוחנן
  שר הבריאות בן יזרי. העישון מזיק לבריאות?
  צילום: גיל יוחנן
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים