שתף קטע נבחר

פרץ: חובתנו לבטל את האי-שיוויון בגיוס לצה"ל

בטקס הוקרה ליחידות מילואים בבית הנשיא, אמר שר הביטחון כי "האי שיוויון בחובת הגיוס מייצר מרירות, מעורר זעם ולצערי הוא גם הגורם לטינה, ניכור ואפילו לשנאה". לדבריו, "לא רק חרדים אינם משרתים וצריך בהחלט להיאבק נגד ההשתמטות והפטור הסיטונאי כתופעה וכנורמה". את המילואימניקים כינה "המיטב של החברה הישראלית"

שר הביטחון, עמיר פרץ, התייחס היום (ג') לראשונה לפסיקת בג"ץ בעניין חוק טל (לפיו ימשיכו בני ישיבות להנות מפטור משירות צבאי), וקרא לשיוויון בגיוס לצה"ל. לדברי פרץ, "חובתנו כמדינה היא לשנות את המצב ולבטל את האי-שוויון. עלינו לעשות זאת באמצעות עידוד הגיוס, מתן עדיפות גבוהה למשרתים בצה"ל, מסלולי שירות חלופיים רציניים ולבסוף גם חקיקה מתאימה". שר הביטחון אמר את הדברים בטקס הוקרה ליחידות מילואים מצטיינות בבית הנשיא.

 

על פי פרץ, "תגובת הרמטכ"ל בנושא ביטאה יפה את תחושתם של אזרחים רבים שהם וילדיהם משרתים בצה"ל, בסדיר ובמילואים". לדבריו, "מצב של אי שיוויון איננו בריא, לא רק לגבי השירות בצה"ל אלא בחברה בכלל. האי שיוויון בחובת הגיוס מייצר מרירות, מעורר זעם ולצערי הוא גם הגורם לטינה, ניכור ואפילו לשנאה". 

 

הוא ציין כי הוא אינו חושב שיש לתקן את המעוות בכפייה באמצעים דרסטיים, אלא בתהליך הידברות. בדבריו רמז פרץ לאוכלוסייה שמשתמטת מצה"ל, שאינה דווקא מהמגזר החרדי. "לא רק חרדים אינם משרתים, אלא גם לא מעטים מהציבור הלא חרדי. צריך בהחלט להיאבק נגד ההשתמטות והפטור הסיטונאי כתופעה וכנורמה".  

 

"הקרם דה לה קרם"

 

"אין מראה ישראלי יותר מאשר יחידת מילואים מגוייסת. המראה הזה איננו מוכר בשום מקום העולם. אמנם המדים לא תמיד יושבים טוב על הגוף, קרחת קטנה מבצבצת אולי מתחת לכובע עבודה או שיער מאפיר, פה ושם הקרס מתעגלת, זה נראה לפעמים קצת 'שלומפרי' ולא צבאי אבל אין לטעות, זהו המיטב של החברה הישראלית וזה החלק הטוב והיפה ביותר של צבא הגנה לישראל", אמר שר הביטחון.

 


פרסים למילואימניקים בבית הנשיא (צילום: חיים צח)

 

פרץ בחר להתייחס בנאומו לחברה הישראלית ודווקא בנימה פחות מחמיאה. "החברה הישראלית וזה לא סוד הפכה בשנים האחרונות לנהנתנית יותר, סולידרית פחות. אפופה בטלנובלות של זוהר שטחי ותרבות צרכנית קלוקלת, רודפת אחר התעשרות קלה וסוגדת לממון ולבעלי ההון. הפערים החברתיים העמוקים יצרו ניכור בין שכבות ומגזרים חברתיים. אווירה כזאת זורקת הצידה ערכים של אחריות לאומית, תרומה למדינה והקרבה למען הכלל".

 

לדעת פרץ, הדור הצעיר עובר תהליך של חניכה, גיבוש חברתי שוויוני. עוד אמר כי למערך המילואים חשיבות גדולה מאוד ויש לשמר את חירותו המבצעית של מערך זה. "אימונו והכנתו ליום פקודה הם רכיבים חיוניים בעוצמת צה"ל ובכושר ההרתעה שלו. המזרח התיכון הוא איזור בלתי יציב של חולות נודדים. הוא הוסיף כי האיומים על ביטחון המדינה אפילו חמורים מבעבר ואירגוני הטרור בתמיכת ציר הרשע שבין טהראן לדמשק ממשיכים לנסות ולהוציא פיגועים לפועל".

 

פרץ החמיא ליחידות המילואים הנבחרות המצטיינות וכינה אותן "הקרם דה לה קרם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
כפיים למילואים. פרץ בבית הנשיא
צילום: חיים צח
פרץ הבוקר. "לא רק חרדים לא משרתים"
צילום: אמיר כהן
מומלצים