שתף קטע נבחר

"ארבעת הדיפלומטים האיראנים נהרגו בלבנון"

ארבעה דיפלומטים איראניים שנעלמו בלבנון ביולי 1982, נחשבו נעדרים ואיראן אף טענה כי הם כלואים בישראל. גורלם נדון גם במו"מ להשבת הנווט רון ארד, אך ראש המיליציות הנוצריות לשעבר הצהיר כי הם נהרגו בידי אנשיו

ראש המיליציות הנוצריות לשעבר, סמיר ג'עג'ע, גילה בהתבטאות נדירה, כי פעילים מהמיליציות הנוצריות בלבנון הרגו את ארבעת הדיפלומטים האיראנים שנחטפו בצפון לבנון ב-4 ביולי 1982, במהלך מלחמת לבנון. עד היום נחשבו הארבעה נעדרים, ואיראן אף טענה כי הם כלואים בישראל. הם עמדו במוקד המו"מ להשבת רון ארד, כשישראל אמורה היתה לספק לאיראן מידע אודותיהם, בתמורה למידע על הנווט השבוי.  

 

בראיון שהעניק ג'עג'ע לעיתון הלבנוני "א-ספיר", שיפורסם במלואו מחרתיים (שבת) הוא הוסיף כי הנושא עמד במרכז הדיונים שניהל עם יו"ר הפרלמנט הלבנוני, נביה ברי, וזאת בשולי "הדיאלוג הלאומי" שנערך בלבנון.  

 

כשנשאל ג'עג'ע לגבי גורלם של הארבעה, ממלא מקום השגריר, מוחסן אל-מוסאווי, הנספח הצבאי, אחמד מותווסליאן, העיתונאי, כאזם איחוואן והנהג, תקי רסתקאר מוקדם, הוא ענה: "הם מתו תקופה קצרה אחרי שנעצרו... התבצעה חקירה צבאית מקיפה במשרד ההגנה".  

 

כשנשאל אם הם נהרגו בלבנון או שמא בישראל, השיב: "כן, הם נהרגו בלבנון". ומי הגורם שהרג אותם? "הם נהרגו על ידי פעילים מ'הכוחות הלבנוניים' (המיליציות הנוצריות)". כשנשאל היכן נקברו הארבעה הוא הוסיף: "לבנון ואיראן יודעות את כל הפרטים בנושא הזה". אם הלבנונים והאיראנים יודעים את כל הפרטים, מדוע התיק עדיין לא נסגר? "לא יודע", השיב.  

 

לפי המידע שמצוי בידי העיתון עולה כי בכירים איראניים ניהלו בחודשים האחרונים מגעים בלתי ישירים באמצעות מקורבים עם חברים ב"כוחות" בניסיון לחשוף מה עלה בגורלם. הם נענו כי הארבעה נהרגו וכי מי שאחראי לכך היה אלי חובייקה, שהיה גורם צבאי בכיר בביירות, בשעה שג'עג'ע היה אחראי על מיליציית ה"כוחות" בצפון לבנון – גרסה דומה לזו שהשמיע שומר ראשו של חובייקה, רוברט חאתם, המכונה "קוברה", בספרו שפורסם במאי 1999.  

 

איראן הטילה את האחריות למעשה על ה"כוחות" ועל ישראל, שכן לפי שורה של דוברים רשמיים מטעמה, איראן קיבלה הוכחות המצביעות על כך שהארבעה עודם בחיים ונמצאים בבתי הכלא בישראל.  

 

מקורות משפטיים בלבנון שעסקו רבות בסוגייה הוסיפו בהקשר זה כי הארבעה היו בדרכם לשגרירות האיראנית בביירות בעקבות הוראות שקיבלו משגריר איראן בדמשק, מוסא פחר רוחאני. לארבעה תואם ליווי מקרב מנגנון "ביטחון השגרירויות" מנקודת המעבר "אל-מסנע" בין סוריה ללבנון וזאת בין היתר בשל העובדה שצה"ל שלט על ציר ביירות-דמשק.

 

המכונית נסעה בנתיב שהמליץ לה משרד החוץ הלבנוני עד שנעצרו במחסום "אלברבארה" על ידי פעילי ה"כוחות" שביקשו מהליווי הלבנוני להמשיך בדרכו. הארבעה נלקחו על ידי בכיר ב"כוחות" ומאז נעלמו עקבותיהם. מכוניתם נשלחה לאזור הצפון ונמצאה ליד העיר טריפולי. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רון ארד. גורל הדיפלומטים נקשר בגורלו
צילום: יעקב סער, לע"מ
מלחמת לבנון
צילום: יעקב סער, לע"מ
מומלצים