שתף קטע נבחר

נשלל רשיונה של עו"ד גלאט-ברקוביץ' לשנה וחצי

כך הוחלט בבית הדין המשמעתי של לשכת עורכי הדין, שדחה את עתירתה של עורכת הדין שהדליפה את פרשת סיריל קרן. בית הדין קבע: "היא סטתה באופן חריג ומהותי ברמת הסודיות הנדרשת מעורכי דין, ברמה כזאת שיש בה כדי להמיט קלון על המקצוע". עורך דינה: "זו החלטה מוטעית. היא עייפה מלעסוק בנושא ולכן גם לא ערערה על ההחלטה לעליון"

בית הדין המשמעתי הארצי של לשכת עורכי הדין דחה היום (ה') את עתירתה של עורכת הדין ליאורה גלאט-ברקוביץ', שזכתה לכינוי "הפרקליטה המדליפה", נגד שלילת רישיון עריכת הדין שלה. רשיונה יישלל לשנה וחצי.

 

גלאט-ברקוביץ' הדליפה לעיתון "הארץ" את פרשת סיריל קרן ונידונה לפני כחודשיים בבית משפט השלום בתל-אביב ל-8 חודשי מאסר על תנאי, ולקנס בסך של 10 אלף שקלים. היא הורשעה על-פי הודאתה במסגרת עיסקת טיעון על עבירת גילוי והפרת חובה.

 

גלאט-ברקוביץ' טענה בערעור שהגישה כי חובת הסודיות של עורך-דין איננה חובה מוחלטת ויש לה חריגים בנסיבות מסויימות ולדעתה - המקרה שלה הוא אחד החריגים. היא טענה כי למידע שחשפה היה משמעות רבה מבחינה ציבורית ערב הבחירות ולפיכך לא חלה חובת הסודיות.

 

היא טענה כי מאחר והיתה עורכת דין בשירות הציבורי, חלה עליה חובה מוסרית כלפי הציבור ולא רק חובת סודיות כלפי המערכת אותה היא שירתה.

 

בפסק הדין של בית הדין נכתב כי "נשמת אפו ובסיסו של מקצוע עריכת הדין הוא שמירה מכל משמר על ערוץ פתוח לחלוטין בין עורך הדין לבין לקוחו, ולפיכך כלל המשתשמשים בפועל והפוטנציאלים בשירותיו של עורך הדין מצפים ממנו שישמור בסודיות מוחלטת על המידע והמסמכים המועברים לו ע"י לקוחותיו, כולל הדיעות המקצועיות שלו ביחס למצבו המשפטי".

 

עוד הוסיף הרכב בית הדין שכלל את עורכי הדין אליהו שבלסקי, צבי רפפורט ושלמה הלר כי "כלל הציבור מצפה ודורש ממשטרת ישראל ומעורכי הדין המשרתים בפרקליטת ומלווים את רשויות החקירה שינהלו את חקירותיהם במקצועיות, בסודיות וללא הדלפות. זאת, באופן שהחקירה תוכל לזרום לה בחופשיות וביעילות".

 

ההרכב קבע כי גלאט-ברקוביץ' סטתה באופן חריג ומהותי ברמת הסודיות הנדרשת מעורכי דין, "סטייה ברמה כזאת שיש בה כדי להמיט קלון על מקצוע עריכת הדין בכלל ופרקליטות המדינה בפרט".

 

עו"ד יהושע רזניק, המייצג את גלאט-ברקוביץ' אמר בתגובה להחלטה כי "לדעתי זו החלטה מוטעית, במעשיה לא דבק קלון, אך היא עייפה מלעסוק בנושא ולכן היא גם לא ערערה על ההחלטה לבית המשפט העליון".

 

בהכנת הכתבה השתתפה טל רוזנר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
ליאורה גלאט-ברקוביץ'
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים