שתף קטע נבחר

תלונה: פעילת מחסום ווטש כינתה חייל "נאצי"

משטרת טייבה חוקרת תלונה של חייל מגדוד נחשון נגד פעילת מחסום ווטש שכינתה אותו נאצי, חייל מושתן ובהמה לאחר שהורה לפלסטינים לעמוד בשני טורים. חבריו של החייל: "בדרך כלל אנחנו לא מגיבים, אבל הפעם זה היה יותר מדי". במחסום ווטש התנצלו

חייל מגדוד נחשון הגיש תלונה למשטרת טייבה נגד מתנדבת בארגון "מחסום ווטש" שכינתה אותו, לטענתו, "נאצי" - כך נודע הערב (יום ב') ל-ynet. מפקדיו של החייל מגבים את הצעד הבלתי שגרתי הזה. מתנדבות הארגון שיגרו מכתב התנצלות למפקד חטיבת אפרים, אלוף משנה אהרון חליווה.

 

חבריו של החייל סיפרו ל-ynet כי האירוע התרחש בתחילת החודש בזמן שהחייל שימש כמפקד אחד השערים החקלאיים באזור טול כרם. הוא ביקש מפלסטינים להסתדר בשני טורים לקראת הבידוק הביטחוני. "פתאום פנתה לעברו אותה מתנדבת והחלה לגדף אותו", סיפרו חבריו. "היא קיללה אותו, אמרה לו שהוא חייל מושתן, וכינתה אותו 'נאצי' וגם 'בהמה'. החייל היה המום אך לא נגרר לדבר בשפה של אותה המתנדבת ורק אמר לה שהוא עושה את עבודתו".

 

חבריו של החייל ליחידה סיפרו שלא היה שום דבר חריג בבידוק הביטחוני, המתבצע באופן דומה במחסומים אחרים, "מתנדבת מחסום ווטש התייחסה אליו בצורה משפילה", סיפרו, "יש הרבה מצבים שאנחנו פשוט עוברים לסדר היום ולא מגיבים, אבל זה כבר היה יותר מדי. הוא נפגע מאוד". החייל החליט לא לשתוק והתלונן אתמול במשטרה.

 

דיווח על האירוע הועבר למפקדים בגזרה עד לרמת מפקד החטיבה המרחבית אפרים. בתום תחקיר ציינו גם הקצינים הבכירים בחטיבה שהתנהגותה של המתנדבת לא היתה ראויה. גורם צבאי שמכיר את הפרשה אמר כי "יש יחסים ענייניים בכל גזרת החטיבה עם נשות ארגון מחסום ווטש. לעיתים אפילו הן מעבירות דיווחים שונים למפקד החטיבה והוא בודק אותם ומסיק מסקנות שונות על התנהגות חיילים, אבל האירוע הזה היה חריג".

 

חבריו של החייל אמרו: "זו לא פעם ראשונה שאנחנו מבצעים את המשימות שלנו כשנשות ווטש מגיעות לשערים ולמחסומים. פה ושם היו כמה אירועים חריגים, אבל מה שקרה הפעם באמת היה מוגזם ולכן הוא החליט לפנות למשטרה ולהגיש תלונה על העלבת עובד ציבור".

 

מחסום ווטש: הפעילות שלנו אינה מכוונת נגד חיילים

 

במשטרת טייבה אישרו שהחייל הגיש תלונה על העלבת עובד ציבור מצד המתנדבת. "נפתחה חקירה וכעת מנסים לאתר את המתנדבת. כשתאותר, היא תוזמן לחקירה", נמסר מהמשטרה.

 

למחרת האירוע נשלח מכתב התנצלות מטעם נשות הארגון למפקד חטיבת אפרים. המתנדבת אמרה בתגובה: "בתור אחת שצופה במחסומים אני לא יכולה לשמוע חייל צועק על פלסטיני העומד מולו 'תסתלק לי מהעיניים, שקרן, תעשה מה שאני אומר לך, תרים, תוריד, תסתדר בשורה', וכל זאת בנימה של עריץ. אני מאמינה בזכות של כלא אדם לחיים של כבוד וחופש, מאמינה שכולנו שווים. מאמינה שהכיבוש הישראלי משחית את הנפש הישראלית".

 

המתנדבת לא התייחסה בתגובה לאירוע עצמו ורק ציינה שהיא מתנגדת לכיבוש ולמחסומים וכל עוד הם שם - גם היא וחברותיה יהיו שם. דוברת מחסום ווטש, עדי דגן, אמרה בתגובה: "אנו נוקטות בדרך כל בגישה עניינית כלפי החיים משום שהפעילות שלנו אינה מכוונת נגד החיילים במחסומים, אלא כנגד קובעי המדיניות שאחראים על מגבלות התנועה הקשות ולרמיסת זכויות האדם בשטחים הכבושים"

 

דגן לא התייחסה לאירוע הספציפי והוסיפה כי "למרבה הצער, אנו נתקלות מדי יום במחסומים באין סוף מצבים בלתי נסבלים שכל אדם אנושי ומוסרי לא יכול אלא לזעוק מולם".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
מחסום. ארכיון
צילום: איי פי
מומלצים