שתף קטע נבחר

פרס מודה: אין אדם שהפסיד הרבה כמוני

הפיגועים גרמו להפסד שנחל ב-1996, פעולת טרור ב-1988 גרמה לו להפסיד את ראשות הממשלה גם אז. ב-1984 הוא בכלל ניצח אך נאלץ לעשות רוטציה עם שמיר, וב-1981 הפסיד כי בגין הפציץ את הכור. שמעון פרס מסביר מדוע הוא לוזר בחירות סדרתי

"אין אדם שהפסיד מערכות בחירות כה רבות, עם דעת קהל חיובית כל כך לפניהן". כך העיד על עצמו אמש (יום ג') המשנה לראש הממשלה והשר לפיתוח הנגב והגליל, שמעון פרס. בכנס בו השתתף באוניברסיטה העברית בירושלים שטח פרס את הסבריו לגבי כל אחד מההפסדים שנחל במערכות הבחירות בהן השתתף.

 

הכנס נערך בנושא "דעת קהל, דמוקרטיה ושלום", במכון על-שם טרומן למען קידום השלום באוניברסיטה העברית בהר הצופים. פרס הסביר: "ב-1996 היה לי רוב אדיר בקרב הישראלים לפני הבחירות. הפסדתי ושאלתי את עצמי - מה קרה עם התחזיות ודעת הקהל?".  

 

ההסבר, לשיטתו, נעוץ באירועי השבועות שקדמו לבחירות ובראשם הפיגועים. באחד מאותם בקרים אירע פיגוע גדול בירושלים. "נסעתי לשם. צעקו לי 'רוצח', 'בוגד', 'תראה מה עשית לנו'. למחרת, אותו הדבר קרה בתל-אביב. אוטובוס נוסף התפוצץ וגם שם צעקו 'רוצח', 'בוגד'. את הבחירות האלו הפסדתי בהפרש של חצי אחוז. אז אמרו לי שאני לוזר. אך מי גרם לי להפסיד?".

 

ב-88' הסקרים נתנו רוב גדול לפרס, אך אז "יום לפני הבחירות הותקף אוטובוס ואם ושלושת ילדיה נשרפו למוות. הפסדתי בבחירות, אך מי היה יכול לחזות זאת?", אמר פרס והסביר: "הטרור מתערב לנו בבחירות".

 

בהתייחסו לטרור הפלסטיני לא שכח פרס גם את איראן. "הם שהורו לארגוני הטרור לפעול נגדי כדי למנוע את נצחוני". פרס לא שוכח גם את העימות הטלוויזיוני שבו השתתף מול בנימין נתניהו, מנהיג הליכוד. "הגעתי לשם מאוד עייף, לאחר חודשים שלא ישנתי לילה אחד שלם".

 

השר נזכר בבחירות ב-84', שלאחריהן הקים ממשלת רוטציה עם יצחק שמיר. "העבודה קיבלה 44 מושבים, שמיר 41. מי ניצח ומי הפסיד? שוב אני - כי שמיר הלך עם הדתיים והיה מוכן לשלם מחיר שאני לא. לדעתי, 44 מנדטים בזמנו היו נס".

 

פרס אפילו לא שוכח גם את הבחירות שבהן הפסיד למנחם בגין (1981), בהפרש של מנדט אחד, לדבריו, וזאת רק לאחר שהספיק המנהיג "בעל יכולת רטורית גדולה משלי" לעשות שלום עם מצרים, "דבר שלא ניתן לזלזל בו". פרס האשים את בגין בכך שהוציא את השד העדתי מהבקבוק במערכת הבחירות ההיא ועוד הזכיר כי שבועיים לפני הבחירות החליט בגין להפציץ את הכור בעיראק, צעד שפרס התנגד לו.

 

אך למרות ההפסדים, פרס מתגאה בשורה ארוכה של הישגים, בין אלו לא שכח למנות את מעורבותו בפיתוח הכור הגרעיני. "נניח שלא היינו עושים זאת - כיצד הייתה נראית היום ישראל? כיום כולם בעד, אך בזמנו היה הנושא שנוי במחלוקת".

 

מילת סיכום: "אנשים רבים חושבים שאני לוזר. אני לוזר, כן, הפסדתי מערכות בחירות, אבל אני ווינר - שירתתי את עמי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
פרס. אני ווינר
צילום: גיל יוחנן
צילום: סער יעקב, לע"מ
בגין. יכולת רטורית טובה
צילום: סער יעקב, לע"מ
צילום: מיכאל קרמר
שמיר. מוכן לשלם מחיר
צילום: מיכאל קרמר
צילום: ירון ברנר
נתניהו. "לא ישנתי בלילה"
צילום: ירון ברנר
מומלצים