שתף קטע נבחר

חשין על המתקפה נגד אהרון ברק: נפלט לי

השופט בדימוס, מישאל חשין, אמר ל"הארץ" כי "ברק מוכן שיתפוצצו 30-50 אנשים, אבל שיהיו זכויות אדם". מאוחר יותר הבהיר: "זה היה בסערת נפש, אין לי שום ויכוח עם ברק"

"השופט אהרן ברק מוכן שיתפוצצו 30-50 אנשים אבל שיהיו זכויות אדם. אני לא מוכן. הוא חושב כך, אני חושב אחרת. לשמחתי הרבה אני הייתי ברוב" - כך אמר השופט בדימוס, מישאל חשין, בראיון למוסף "הארץ" לרגל סיום כהונתו בבית המשפט העליון.

 

הבוקר (יום ד') כבר אמר חשין כי הוא מביע חרטה על הדברים. "זה היה בסערת נפש, אין לי שום ויכוח אישי עם הנשיא אהרון ברק. הנושא כל כך טעון וזה נפלט לי", אמר לתוכנית "מה בוער" בגלי צה"ל. לדבריו חשין, "הנושא עורר בי רגשות מאוד עזים, מאוד עזים, ואני מניח שתוך כדי דיבור, תוך כדי התחממות. הלשון מתגלגלת לבני אדם, הטון עולה ועולה, ולכן בן אדם אומר דברים שהוא לא התכוון לומר אותם, והוא לא חושב אותם בכלל. הבעיה תמיד בתקשורת שעושים את הדברים האלה לאישיים ולא לעניינים".

 

הוא סיפר על הכאב שחש כשראה הבוקר את הכותרות: "כשרואים את הדברים בצורה אישית אז זה נורא ואיום. אהרון הוא ידיד לי כאח. כשראיתי את הדבר הזה מכת חושך נפלה עלי, צלצלתי אליו הבוקר, אמרתי לו 'אהרון אני זה', והוא בדרכו הרכה אמר 'אל תיקח את זה ללב, זה לא רציני וכו'. הוא תמיד מרכך דברים, בעוד שאני תמיד מקצין דברים".

 

עוד ביקש להוסיף: "הלשון מתגלגלת, ומתגלגלת לפני אדם הוא רץ אחרי הלשון שלו והוא לא תופס אותה. אם יש משמעות באמת לאמירה 'מוות וחיים ביד הלשון' הנה המקרה. אמרתי לכתב: 'אפילו אם אתה לוקח את האישה היפה ביותר, ואז מקרב אליה לפנים מיקרוספקופ אתה רואה הרים וגיאות, אתה רואה חטטים ומה שאתה לא רוצה', ולכן צריך לראות את כל ההקשר כולו, לראות את הדברים בצורה עניינית ולא בצורה אישית".

 

דבריו של חשין בעיתון התייחסו לפסק הדין של בג"ץ בעניין התיקון לחוק האזרחות שניתן לפני כ-10 ימים. שישה שופטים, ובראשם חשין, החליטו לדחות את העתירות ולהשאיר על כנו את התיקון לחוק האזרחות האוסר על איחוד משפחות של פלסטינים עם ערבים אזרחי ישראל; זאת לעומת דעת מיעוט של חמישה שופטים, בראשות ברק, שביקשו לבטל את החוק.

 

"אני לא מוכן לקחת סיכון", אמר חשין ל"הארץ", "לא במלון פארק, לא בחיפה ולא באוטובוסים מתפוצצים בתל אביב. למה אני צריך לקחת סיכון? יש לנו עסק עם מדינת אויב, איך שלא תסובב את זה. אני לא שמעתי אחרי פרל הרבור, כשארה"ב נכנסה למלחמה נגד יפאן, שיבואו פתאום 10,000 יפאנים או יפאניות, ירצו להתחתן עם אמריקנים ויבואו לאמריקה. לא יעלה על הדעת בכלל דבר כזה. מבחינתי אם ייכנס מישהו וישתף פעולה עם טרוריסטים ויהרוג 4-5 יהודים או ערבים, אזרחי ישראל, אני לא רוצה. למה אני חייב? אין מדינה בעולם שיש זכות חוקתית להכניס אדם זר לארץ, לא כל שכן אויב". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
חשין. סערת נפש
צילום: חיים צח
צילום: חיים צח
ברק. ידיד לי כאח
צילום: חיים צח
מומלצים