שתף קטע נבחר

שביעות רצון בצה"ל: "חיזבאללה נפל למלכודת"

בשוך הקרבות העזים ביותר מאז נסיגת צה"ל מדרום לבנון, אומר ל-ynet קצין בכיר בפיקוד הצפון: "חיכינו שנסראללה יתקוף; אם פניו להסלמה - ימשיך לספוג". סיפר: המחבלים שלחו ילדים להשליך אבנים. הבוקר שורר שקט מתוח במוצבים וביישובים שלאורך הגבול

"אני לא יכול להגיד שזה נגמר ונמצא מאחורינו. בסיכום ביניים, ניתן לומר שהחיזבאללה נפל לתוך המארב שהכנו לו, נפל לנו לרשת. המתנו לתקיפה שלו, התכוננו וברגע שהוא עשה מעשה - הוא ספג הרבה נפגעים בנפש ובתשתיות", כך סיכם קצין בכיר בפיקוד הצפון את יום הקרבות המשמעותי ביותר עם חיזבאללה מאז יציאת כוחות צה"ל מדרום לבנון לפני שש שנים. בשיחה עם ynet הוא גילה כי במהלך הקרבות השתמשו מחבלי החיזבאללה בילדים ואף ירו מתוך עמדת או"ם.

 

"מי שינסה להכאיב לנו - נדע להכאיב לו יותר", אמר הלילה שר הביטחון עמיר פרץ, בתום דיון הערכת מצב שקיים בלשכתו בקריה בתל אביב עם צמרת מערכת הביטחון. פרץ שיבח את פיקוד הצפון, חיל האוויר ויתר הכוחות שנטלו חלק בקרבות וציין כי התגובה הצבאית הייתה נחרצת וחד משמעית. "המסר הובן. לא ניתן הנחות לאף גורם שינסה לפגוע בנו". שר הביטחון אף שוחח עם ראשי הרשויות בגבול הצפון ציין כי מערכת הביטחון תעשה הכל על מנת לא לפגוע בשגרת החיים.

 

עד לשעות הבוקר (יום ב') נשמר שקט מוחלט בגבול הצפון, אולם המתח מורגש היטב באוויר. מפקד אוגדת הגליל, תת-אלוף גל הירש, היה עסוק בתכנון כוחות שיפרסו הגנה מלאה לשתי חתונות ושני אירועי בר מצווה בקריית שמונה וכן למשחק כדורסל בנהריה. הוא הבטיח לראשי הרשויות כי צה"ל יערך מהיבשה, מהאוויר ומהים, על מנת להבטיח את שלומם של החוגגים וחובבי הכדורסל. לאחר שהסתיימו האירועים, החל פרק הזמן שמבחינת הכוחות סימן את הבאות - האם צפוי יום קרב נוסף בגבול הצפון או שמא פרק זה מאחורינו. "אנו ניערך לאפשרות שהקרבות יימשכו", אמר קצין בכיר ל-ynet, "חיזבאללה מוכה, הוא ספג מכה קשה, אך יש לו כל האינטרסים להמשיך בתוקפנות. אם זה מה שיבחרו שם הם ימשיכו ספוג. אנחנו ערוכים להמשך הלחימה עם חיזבאללה ואם ירצו להסלים התגובות שלנו היו יותר קשות". עם זאת הבהיר כי "כל עוד יישמר השקט וממשלת לבנון תעמוד בדיבורה - אנחנו לא נירה".

 

הרגע שלו חיכו

 

ובחזרה ליום הקרבות. בפיקוד הצפון המתינו לרגע הזה בחודשים האחרונים, עת עסקו בהכנות קדחתניות בכל הקשור לפגיעה מהירה וחזקה בארגון שפועל מדרום לבנון. המטרה הייתה פשוטה: להפעיל אמצעים מגוונים בו זמנית, לשבש את הירי ולפגוע בהם באופן משמעותי. "ההכנות נעשו על ידי ריכוז אמצעים, לוחמים שיושבים עם כוונות ומחכים שמחבלים יעלו, הכנת כוחות שיתקפו בשלל אמצעים את כל המוצבים. "השמדנו מוצבים רבים של החיזבאללה, כל מוצבי קו המגע, כולל אלה שנבנו בחודשים האחרונים בגזרה המערבית, וכן מוצבי הקו השני נפגעו. הקפדנו לעשות מאמץ לפגוע במחבלים, ופחות במבנים. כל עמדה מאויישת הייתה על הכוונת, הם ניסו להעלות צלפים מולנו, אבל גם הצלפים חטפו, ניסו לירות טילים נגד טנקים, אבל הטנקים לא פגעו, ירו אש מדויקת ופגעו במוצבים שלהם", סיכם הקצין הבכיר.

 

הקצין הבכיר התייחס גם לאירוע שבו נפגע חייל צה"ל מאש צלפים בקיבוץ מנרה, החייל, שנפגע בבטנו, מאושפז במצב קשה בבית החולים. "זה לא אירוע שאני יכול להיות שמח ממנו, אבל זאת המציאות של הקו הזה", הסביר. "החייל לא נמצא במערך המבצעי של האוגדה, אחנו עדיין בודקים את נסיבות הגעתו למקום. כל מקום בגזרה שנחשב כנקודת תורפה חסמנו, הוא הגיע דרך ציר אחורי לקיבוץ, יצא מהרכב וחטף אש צלפים. זה יכול לקרות במקומות רבים לאורך הגזרה, יש צלפים על קו הגבול, שיורים גם למפקדת האוגדה, גם לישובים אחרים. צריך לזכור שזה המצב כאן".

 

לדבריו, "האירוע החל כאשר הבחנו כי עשרות ילדים נשלחו לעבר מוצב ציפורן והחלו לזרוק אבנים. במקביל נפתחה אש צלפים לעבר מנרה. זה מצב מורכב שמגביל את יכולת התגובה מחשש לפגוע בילדים". מפקד אוגדת הגליל, תת-אלוף גל הירש, שניהל את הלחימה, הורה על פגיעה מדויקת בחוליית הצלפים, ורק לאחר שהילדים הסתלקו מהמקום אישר למסוקי הקרב להשמיד את מוצב חיזבאללה. באירוע אחר במהלך הקרבות אסר תא"ל הירש ירי באזור שער פטמה כי הדבר עשוי היה לסכן אזרחים. "הם מסתתררים גם בחסות האו"ם, ולכן הדבר מחייב אותנו לעבודה כירורגית ומדוייקת. המלצנו לאו"ם להכנס למרחבים מוגנים מייד כשהתחיל הקרב, הייתה גם תקרית שמחבלים השתלטו על עמדת או"ם וירו עלינו מתוכה. לא בוצע ירי למקום כי היו שם גם אנשי או"ם".

 

עוד הוסיף כי "האינטרנסים של חיזבאללה באירוע כזה הם מורכבים. צריך לזכור שהם מנסים לחטוף חייל הרבה זמן, מנסים לפגוע בחיילים ללא הצלחה, הם רוצים למחוק את חרפת רג'ר ואת כשלונם במקומות אחרים בהם פעלו, צריך גם לזכור שהם נמצאים בבעיה רצינית בלבנון, אין שם כל כך הרבה סבלנות אליהם, הם לא נותנים ללבנון לצמוח".

  

עוד אמר הקצין הבכיר כי ניתן היה להבחין במעורבות איראנית ברורה לאורך הקו. "מעורבות רחבה מאוד בכל התקופה האחרונה, בכל הקשור הכנות, הדרכה ומדיניות". השאלה הקרובה עימה יצטרך להתמודד צה"ל היא כיצד להגיב במידה ואנשי החיזבאללה ישובו לבנות את מוצביהם ההרוסים לאורך הגבול - האם לא לאפשר זאת במחיר הסלמה, או לעקוב מבלי להתערב עד אשר הדבר יהווה סיכון ממשי? "אנחנו ערוכים לכל אפשרות", ציין הקצין. "תצטרך להתקבל כאן החלטה של הדרג מדיני והמטה כללי לגבי המדיניות".

פורסם לראשונה 29/05/2006 01:27

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אש בחסות ילדים. ההפגזות בצפון
צילום: חגי אהרון
צילום: חגי אהרון
יום קרב. מסכמים בגאווה
צילום: חגי אהרון
צילום: אחיה ראב"ד
מצבו החמיר. פינוי החייל הפצוע
צילום: אחיה ראב"ד
צילום: אחיה ראב"ד
ניהל את הלחימה. הירש
צילום: אחיה ראב"ד
מומלצים