שתף קטע נבחר

החיים הטובים של חיות המחמד

היכן משיגים חיתול מיוחד לכלב? האם חתולים זקוקים למיטות שינה מפוארות ואיך מטיילים עם חיות המחמד בכבישים? ד"ר אבי ליליאן, ביקר בתערוכת "inter-zoo 2006" בגרמניה ומספר על החידושים החמים בתעשיית גידול ואחזקת חיות המחמד

לפני שהמונדיאל תקף בעוז את גרמניה, הספיקו אלפי מבקרים בעיר נירנברג, להתרשם מהחידושים האחרונים בתחום גידול ואחזקת חיות המחמד בתערוכת "inter-zoo 2006". התערוכה הבינלאומית שהתקיימה בחודש שעבר, סיפקה הצצה לכל הגאדג'טים והמכשירים שיגיעו השנה לחנויות המתמחות באביזרים לחיות מחמד ולקליניקות וטרינריות ברחבי העולם.

 

ד"ר אבי ליליאן, מנהל מכללת "מגן דוד ירוק" ומנהל פורומי לימודי וטרינריה ו טיפול באדם בעזרת בע"ח ב-ynet, ביקר בתערוכה וחקר לעומק את תשעת המתחמים העצומים במקום. "השנה התערוכה היתה בסימן פרסוניפיקציה, האנשה. בעולם המערבי ישנה מגמה בשנים האחרונות להתייחס לחיות המחמד כאל אנשים לכל דבר, מהרגע בו מגיעה החיה לביתה החדש ועד לרגע המצער בו היא נפרדת מהם והולכת לעולמה", אומר ד"ר ליליאן. "זו גם הסיבה שהיה היצע מרשים ביותר של מגוון מוצרים, מחיתולים לכלבים ועד לארונות קבורה לחיות בגדלים שונים וכלה בעגלות טיולים לכלבים ולחתולים".

 


למה ללכלך את המדרכות, אם אפשר לשים חיתול לכלב? (צילום: אבי ליליאן)

 

הגאדג'ט הבא עבר מקצה שיפורים בשנים האחרונות ויאפשר גם לרוכבי האופניים והאופנועים לקחת עימם את חיית המחמד לטיול בכבישי הארץ. "המנשאים החדשים הם יותר בטיחותיים לבעל חיית המחמד ולחיה בכלל. מי מאתנו לא ראה בכבישי וערי ישראל, חיות המחמד שצורפו בעל כורחן לנסיעה על קטנוע או טנדר בצורה לא בטיחותית? החשש שהכלב יפול, יקפוץ או אפילו יחנק מהקולר נעלם תודות למתקני הנשיאה המיוחדים, בהם ניתן להסיע בביטחה את הכלב או החתול", מוסיף ליליאן.

 

"ככל הידוע לי, פותחו גם מתקני נשיאה עבור כלי רכב גדולים יותר. בכוונה לא השתמשתי במילה "כלובים", מאחר מתקנים אלו אינם מזכירים כלובי איחסון, הם נטולי סורגים ומכילים רשת חזקה ומאווררת, דרכה מסוגל הכלב לראות את הנעשה סביבו וקירות המתקן עשויים מבדים חזקים וצבעוניים".

 


לוקחים את הכלב לטיול בעיר. (צילום: אבי ליליאן)

 

לילאן מבהיר כי בסיוריו המזדמנים באירופה ובארה"ב הבחין כי בערים הגדולות, אין בעלי חיים המשוטטים באופן חופשי, בדומה למתרחש בישראל וכולם ללא יוצא מן הכלל, קשורים ברצועה מתאימה לבעליהם. חוקי העזר העירוניים במרבית מן המדינות הנאורות בחו"ל הביאו ליצירת פארקים מיוחדים לחיות מחמד, בהן ניתן לשחרר את הכלבים בחופשיות, תחת פיקוח הדוק של בעליהם ושל עובדי הפארקים. הדבר הביא לזירוז פיתוח של תעשיית מוצרים להובלת כלבים המגלגלת מיליוני דולרים מדי שנה באירופה.

 

תרבות הפנאי זכתה לתשומת לב גדולה בתערוכה ודוכנים רבים הציגו חידושים כגון: אוהלים מיוחדים לכלבים, מזרנים מתנפחים לכלבים וגם מתקני האכלה והשקייה מתקפלים במיוחד לנסיעות. ליליאן חיפש אחר חידושים גם בתחום הווטרינירה מתוקף תפקידו וגילה מברשת שיניים מיוחדת לכלבים בעלת ראש כפול, המאפשרת צחצוח של שיני הכלב בשני הצדדים בעת ובעונה אחת.

 

תעשיית אביזרים חובקת עולם

 

"בשנים האחרונות התפתחה בעולם המערבי מגמה של התקרבות לחיות הבר הסובבות אותנו באופן אישי, ואנשים משתדלים לטפח את בעלי החיים המתגוררים בסמוך לבני אדם. הדבר גרר פיתוח של תעשייה שלמה בתחום ובתערוכה ניתן היה לצפות באמצעי האכלה מגוונים להאכלת ציפורים בגינות פרטיות ובפארקים הניתנים לתלייה במקומות שונים בגינה ומאפשרים צפייה נוחים במינים השונים של הציפורים הנאספות סביב המתקנים".

צילום: אבי ליליאן

 

"כיום ניתן לרכוש מבני עץ ואבן יפהפיים עם עיצוב אדריכלי מתקדם, שניתנים לפיזור ברחבי החצר ומשמשים כקינים עבור ציפורים או בתי עץ עבור סנאים", מגלה ליליאן. "אבל הדבר ששבה את ליבי היה מזון שפותח במיוחד עבור קיפודים. אם בעבר נהגו להשמיד קיפודים מאחר והם נחשבו כמטרד עירוני, היום גוברת ההכרה כי בעלי החיים מסייעים לאדם מאחר והם ניזונים ממזיקים שונים וגם מנחשים. ולעיתים נתקלים בעלי כלבים המאכילים את כלביהם בחצר, כי קיפודים באים לגנוב את מזון הכלב וכיום ניתן להעניק לקיפודים מזון מיוחד וטעים". 

 

תחום הסיוע הטיפולי בעזרת בעלי חיים תופס תאוצה רבה בעולם ובארץ בשנים האחרונות ולצורך כך פותחו מתקנים מרהיבים ועמידים עבור בתי ספר למטרות של חינוך וטיפול. המתקנים הללו מתקפלים וניתנים לנשיאה בקלות ובעת פתיחתם, הם הופכים למתחם סגור המאפשר איחסון של חיות מחמד (ארנבונים, שרקנים ומכרסמים) ולהיעזר בהם בתהליך החינוכי-טיפולי. 

 

גם תחום טיפוח חיות המחמד צובר תאוצה בשנים האחרונות ובתערוכה הוצגו שולחנות דיגיטליים ופניאומטיים בעלי תאורה מיוחדת לתספורות חיות מחמד, כיום ישנם גם מספריים מיוחדות לספרי כלבים ולסטודנטים המתמקצעים בתחום וההשקעות העצומות של חברות הקוסמטיקה במוצרי שמפו ועיצוב השיער לחיות המחמד, רק ממחישות את הביקוש הרב שיש למוצרים בשוק העולמי. תוסיפו לכך את הזינוק בביגוד ובתכשיטים המיוחדים לחיות המחמד, והרי לכם תעשייה המגלגלת מיליארדי דולרים ברחבי העולם. 

 

בארה"ב כבר ישנם בתי קברות מיוחדים לאנשים המעוניינים להיקבר יחד עם חיות המחמד שלהם, כך שזה היה עניין של זמן עד שיצרני ארונות קבורה יספקו אמצעים הולמים לקבירת חיות המחמד.

 


קוברים את רקסי, נפרדים ממיצי. ארונות קבורה לחיות מחמד. (צילום: אבי ליליאן)

 

אם החתול הביתי שלכם מאס במשחקי כדור ושרוך, אולי הוא יאהב את הגאדג'ט החדש המאפשר לשלוט בעכבר מכני באמצעות שלט רחוק. פאר היצירה בתערוכה הוקדש לתחביב העיקרי של חיות המחמד: שינה.

 


 

שינה מלכותית לחיות המחמד. (צילום: אבי ליליאן)

 

כנראה שישנם בעלי חיות מחמד שמוכנים להוציא הון תועפות על מנת להקנות לחיות המחמד הרגלי שינה של האלפיון העליון. לשם כך, הוקם בתערוכה אגף מיוחד לריהוט עבור בעלי החיים ובו הוצגו מיטות אפריון מסוגננות מעץ משובח הנבנות בהזמנה מיוחדת ואפילו כסאות שינה מהודרים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ריהוט שינה מיוחד לחיות המחמד.
צילום: אבי ליליאן
עגלות טיול. לא רק לתינוקות
צילום: אבי ליליאן
שולחנות מיוחדים לתספורות כלבים
צילום: אבי ליליאן
צילום: אבי ליליאן
וגם ארונות קבורה לחיות שהלכו לעולמן
צילום: אבי ליליאן
מומלצים