שתף קטע נבחר

השופט ברק: כשהתותחים רועמים, המוזות לא שותקות

נשיא ביהמ"ש העליון: "המדינה חייבת לשמור על כבוד, חופש ואיכות חיים של כל אזרח החי בתוכה, גם אם הוא יהודי וגם אם לא". תשובה לחשין?

"מי שטוען שכשהתותחים רועמים המוזות שותקות, טועה". כך אמר הערב (ג') השופט אהרון ברק, בהרצאה שנשא לרגל קבלת תואר דוקטור כבוד באוניברסיטת בן גוריון על "תפקיד בית משפט העליון בדמוקרטיה". דבריו של ברק נאמרו לאחר שבשבוע שעבר תקף אותו השופט בדימוס, מישאל חשין, שאמר ל"הארץ" כי "ברק מוכן שיתפוצצו 30-50 אנשים, אבל שיהיו זכויות אדם". יש מי שחשב כי ברק משיב לחשין בדרכו שלו. אולם דוברת בתי-המשפט הבהירה: "לא הייתה באמירה כל התייחסות לאירועים אקטואליים, ואין זו הפעם הראשונה בה הדברים מושמעים".

 

השופט התייחס למאבק בטרור. לדבריו, "כל יציאה לקרב נגד טרור או אויב אחר תיעשה בהתאם לחוקים ולכללים הקיימים. תמיד יש חוקים שמדינה צריכה לנקוט. אין חורים שחורים. החוק דורש מוזה אפילו יותר בדחיפות ובנחישות כאשר התותחים רועמים... זה ביטוי להבדל בין דמוקרטיה המגינה על עצמה ותוקפנות של טרוריסטים נגדה.

 

"המדינה נלחמת בשם החוק והטרוריסטים נלחמים נגד החוק. אנו זקוקים לחוקים יותר בעת מלחמה, ואנו זקוקים לזכויות אדם יותר בזמן מלחמה וטרור. אסור להרגע על הגנתה ומצד שני יש לשמור על הדמוקרטיה".

   

ברק סיפר על היותו ניצול שואה מהעיר קובנה בליטא, ועל שתי המשפחות הליטאיות שהצילו אותו. הוא הסביר כי עובדת היותו ניצול שואה עיצבה לא מעט את תפיסתו השיפוטית, אותה תפיסה אקטיביסטית מפורסמת, והגנה על זכויות האדם.

 

"החיים שלי ניצלו על ידי שתי משפחות ליטאיות. השיעור שאותו אני לומד מכך הם שני דברים, חשיבות שלמדינת ישראל, חשיבות הרעיון הציוני והבטחת הביטחון של מדינת הלאום היהודי. אני רואה עצמי כציוני במלוא מובן המילה. בשבילי מדינת ישראל היא מדינת היהודים. היא חייבת להיות בטוחה וחזקה, ובאותו זמן המדינה חייבת לשמור על כבוד, חופש ואיכות חיים של כל אזרח החי בתוכה גם אם הוא יהודי וגם אם לא".

 

לדבריו חוסר הנשיאה באחריות פוליטית של שופטים בישראל "עשה אותנו מתאימים להגן על זכויות אדם כנגד דרישות מופרזות של ביטחון". הוא הזכיר כי בית המשפט קבע שחוקרים אינם יכולים להשתמש בעינויים גם נגד פצצות מתקתקות, כמו גם שהעובדה שחלק מגדר ההפרדה אינה חוקית. "ישראל היא דמוקרטיה לוחמת. כדי להילחם ולהישאר דמוקרטיים ישראל צריכה שופטים שמאמינים בשמירה על הדמוקרטיה, השופטים צריכים לראות עצמם כמגינים על החוק והדמוקרטיה".

 

לדבריו, "אני לא אדם פוליטי. ימין או שמאל, דתי או חילוני, עשיר או עני, גבר או אשה, כולם שווים בעיניי, כולם אנשים ואני אשמור על כבוד כולם. ...אני רואה את תפקידי כמשימה, שופט זו לא עבודה, זו דרך חיים".

 

הוא הוסיף כי "רק מדינה שנבנתה על יסודות של כבוד האדם יכולה להתקיים, רק מדינה שנותנת שוויון לכל אזרחיה תקבל חברות בעולם החופשי. מדינה המבוססת על צרכי הפרט תוכל לחיות בשלום עם עצמה. כשופט תפקידי להגן על החוק, תפקיד החוק הוא לא רק כללים וחוקים, אלא לתת איזון בין צרכי החברה לעצמאות פוליטית ושוויון חברתי ומצד שני צרכי הפרט חופש כבוד האדם ושוויון". הוא סיים כי "כאשר אני יושב למשפט אני עומד למשפט".

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיר כהן
ברק. "עומד למשפט"
צילום: אמיר כהן
מומלצים