שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  איך להתחתן בלי לשדוד בנק
  אם אתם לא אנשי עסקים, זו כנראה פעם ראשונה שתתחייבו לסכומים המסתכמים בכ-100 אלף שקל ויותר. לכן, כשמתחילים לתכנן חתונה, בטרם תלכו שלובי זרוע לראות את האולם הראשון, לפני שאת מודדת שמלה, חשוב שתדעו כמה זה הולך לעלות לכם ולתכנן את האירוע הכלכלי הראשון בחייכם המשותפים. שיעור ראשון בכלכלת בית, וצריך לחשוב כבר גם על הילדים
  כל חתונה מתחילה בחלום: שמלה מהאגדות, מוזיקה מושלמת מתנגנת ברקע, מלצרים מוקפדים עם מיטב המאכלים, ויד הדימיון עוד נטויה. בפועל, חלומות עולים כסף ומצריכים את הכישרון לשלב בין הרצון למציאות. אם אתם לא אנשי עסקים, זו כנראה הפעם הראשונה שתחתמו על סכומים של אלפי ועשרות אלפי דולרים, המסתכמים בשורה התחתונה בכ-100 אלף שקל ואף יותר. לכן, כשמתחילים לתכנן חתונה, בטרם תלכו שלובי זרוע לראות את האולם הראשון, לפני שאת מודדת שמלה, חשוב שתדעו כמה זה עומד לעלות לכם.

   

  חתונה היא אירוע עתיר תקציב, וזו ההזדמנות הגדולה הראשונה שלכם להתנסות במהלך לו תידרשו שוב ושוב במצבים שונים בחיים: בניית תקציב ועמידה ביעדים כלכליים. מי שיעשה את זה נכון עכשיו ויידע לכלכל את צעדיו היטב גם בהמשך, ייהנה מפירות הצלחתו ויחסוך לעצמו עוגמת נפש.

   

  "חתונה היא לא רק אירוע רומנטי, אלא גם אירוע כלכלי חשוב בחיי בני הזוג", אומר גיל אורלי, מנכ"ל יבולים, חברה לאימון כלכלי העורכת סדנאות לאנשים פרטיים ולעסקים. "בני הזוג מתאחדים על מנת להקים משפחה מאושרת ואוהבת, ולהחלטות הכלכליות שיקבלו יש השפעה רבה על ההצלחה, האושר והעושר בחייהם המשותפים. זוג שייכנס נכון לחיים הכלכליים, יחיה חיים של רווחה ושפע כלכלי".

   

  "כדי להתכונן נכון לאירוע מבחינה כלכלית, אני מציע לבני הזוג להתכונן לחתונה בפרט ולהקמת משפחה בכלל בדיוק כמו שאנשי עסקים מתכוננים להקמת עסק", אומר אורלי, ומזכיר שהעסק המשפחתי שלכם רק מתחיל בחתונה. "בתחילת הדרך על זוג צעיר לקבל כמה החלטות, שכל אחת מהן היא כבדה מאוד, והחתונה היא רק הראשונה שבהן. ההחלטות הבאות הן בנושא המגורים - לשכור דירה או לקנות, היכן, מה יהיה גודל הבית, איזו משכנתה לקחת, קניית ריהוט לבית, השלמת לימודים, וכן ילדים והרחבת המשפחה".

   

  אולי זה עוד רחוק מכם, אבל גיל טוען כי כל ילד מעלה את הוצאות המשפחה ב-2,000-3,500 שקל בחודש. "יש החלטות שאם ייעשו בהן טעויות, הן עלולות להרוס את החיים הכלכליים ב-20 השנה הקרובות, ואם ייעשו בחוכמה, הן יעצבו לטובה ולרווחה את 20 השנה הבאות", הוא אומר.

   

  תכנון כלכלי של החיים המשותפים

   

  "לפני שמדפיסים הזמנות, אני מציע לזוג לשבת יחד ולהקדיש זמן לתכנון הכלכלי של תחילת חייהם המשותפים, של העשור הראשון לחיים. למה צריך להתייחס בתכנון כזה? קודם כל, לדרך ניהול התקציב המשפחתי. הרי עד החתונה שני בני הזוג היו יחידים, שכל אחד ניהל את עצמו בצורה נפרדת. ההחלטה על הקמת משפחה היא גם החלטה לקיים תקציב משותף. מאחר שלכל אחד רקע שונה, תרבות שונה, דעות שונות, הרגלים שונים – חשוב מאוד ללמוד לעבוד כצוות בשיתוף פעולה. זו שיחה של תיאום ציפיות בה מדברים על החשבון המשותף, על איך מקבלים החלטות כלכליות, האם מתכננים רכישת בית, הבאת ילדים, האם לוקחים אשראי וכולי. שיחה כזאת עוזרת מאוד לבני הזוג, היא מעצבת את הזוגיות".

   

  לחסוך לפחות 20 אחוז מההכנסה המשותפת

   

  אחת ההחלטות החשובות שגיל אורלי ממליץ לזוגות לעשות היא, בשלוש השנים הראשונות של החיים המשותפים לחסוך כמה שאפשר, לפחות 20 אחוז מההכנסה המשותפת. "הסיבה לכך היא שאין עדיין ילדים, רמת ההתחייבויות נמוכה, וזו האפשרות היחידה של בני הזוג בשנים הקרובות לבנות את עצמם מבחינה כלכלית", הוא אומר. "מבחינת הדיור, כדאי בשנים הראשונות למצוא דיור זול מאוד - דירה שכורה הכי זולה שיש, או לגור אצל ההורים, מה שיאפשר לכם לחסוך. כי כדי לקנות דירה דרושים 40-50 אחוז משווי הדירה בחיסכון, ובנוסף, שגובה המשכנתה לא יעלה על 20 אחוז מההכנסה המשותפת של שני בני הזוג".

   

  לאחר שתכננתם כלכלית את עשר השנים הבאות, והחתונה קיבלה פרופורציה כחלק מהן, זה הזמן לגשת לתכנון האירוע.

   


  חתונה חלומית במרומי אמפייר סטייט בילדינג בניו-יורק (צילום: רויטרס)

   

   

  אבל איך משלבים בין הפנטזיה למציאות? את הרי חולמת על שמלת כלולות מיוחדת מהמעצב הכי נחשב, אתה רוצה את די.ג'יי המועדונים מספר אחת שירקיד את החבר'ה על הרחבה עד הבוקר, ועל איכות האוכל הרי לא מתפשרים, שלא לדבר על איכות האלכוהול בבר (עליכם לא יגידו שהבאתם רק תוצרת הארץ), והתמונות הן מזכרת שנשארת לכל החיים אז גם בצלם צריך להשקיע. ומה עם העיצוב, ואיזו אטרקציה או שתיים כדי שיזכרו את החתונה, והזמנות לא סטנדרטיות כי אתם רוצים להיות מקוריים... איך מתחילים?

   

  "הדבר הראשון הוא כמובן הגדרת תקציב", אומר אורלי. "לא לפי כמות האורחים, לא לפי ציפיות ההורים, אלא אך ורק לפי יכולתכם הכלכלית".

   

  התקציב העומד לרשותכם לתכנון החתונה יכול לבוא משני מקורות, כל אחד לחוד או שילוב של השניים: מצב ראשון בו אתם משלמים את כל החתונה מחסכונותיכם, מצב שני בו ההורים משלמים על כל החתונה, ומצב שלישי בו כל צד משלם על האורחים שלו, או כל קומבינציה אחרת הנחלקת ביניכם לבין ההורים.

   

  לא לבנות על הצ'יקים שתקבלו מהאורחים

   

  את הכסף שיגיע מהאורחים לא כדאי לקחת בחשבון בעת תכנון תקציב החתונה. זה אמנם נכון שהאורחים ישלמו, ושהיום יש יותר מודעות לעלות הגבוהה של הפקת האירוע ולכן יותר אורחים מביאים כסף ופחות מביאים מתנות. אבל המצב הכלכלי הבלתי יציב, כמו גם אירועים נוספים שאורחיכם הוזמנו אליהם באותה תקופה, עלולים להשפיע עליהם בבואם לרשום לכם צ'ק שמן. לכן חשוב לא להסתמך על האורחים כמקור מימון עיקרי, ולהוציא רק כספים שתוכלו להחזיר בעצמכם.

   

  אם בכל זאת ברצונכם לנסות להעריך את חלקם של האורחים, תוכלו להיכנס לאתר כמה כסף, שעוזר לאורח להעריך את הסכום שעליו לרשום בצ'ק בהתחשב בפרמטרים כמו קירבה לבעל השמחה, מועד ומיקום האירוע. קחו בחשבון שלמרות המודעות הגבוהה היום בציבור להביא כסף לחתונות, ייתכן שכמה אורחים יביאו דווקא מתנות.

   

  תוכנה חינמית לניהול תקציב

   

  התוכנה לניהול תקציב, שתמצאו בסרגל הכלים העליון באתר מתחתנים ברשת, תעזור לכם לתכנן כל אחד מהצעדים הכלכליים בדרך אל חתונת חלומותיכם. התוכנה, הניתנת לשימוש חינם, מאפשרת לכם להזין את התקציב העומד לרשותכם (דבר שרוב הזוגות אינם יודעים במדויק מראש), או את מספר האורחים שלכם, ומגישה לכם הצעות מחיר לנותני השירותים השונים. לצד הצעת המערכת לכל קטיגוריה, יש טבלה ריקה, בה תוכלו למלא את ההצעות שתקבלו מנותני השירותים: מקום, קייטרינג, בר, צילום סטילס וידאו, תאורה, מוסיקה, רב, טבעות, חליפת חתן, שמלת כלה, איפור, שיער, נעליים, הזמנות, עיצוב, פרחים ועוד. בסעיף שונות תוכלו להכניס הוצאות כגון: סלסילות, פרחים ובגדים לשושבינות, טיפים לנותני השירותים, טיפולי יופי לכלה, מסיבות רווקים, חינה ושבת חתן, השכרת רכב, מלון לליל הכלולות, ירח דבש ועוד. לרשימה הזאת, מציע גיל אורלי, הוסיפו סעיף "הוצאה לא מתוכננת" - 15 אחוז מעלות האירוע. את ההצעות שהזנתם בטבלה תוכלו להשוות להצעות המערכת, לחשוב איפה אתם מוכנים לקצץ ובאילו קטיגוריות אינכם מוכנים להתפשר, וכך לדעת בכל אחד משלבי תכנון החתונה היכן אתם עומדים, האם ובכמה אתם חורגים מהתקציב שהקצבתם לעצמכם, או מהתקציב שהמערכת הקציבה לכם על פי הדרישות שהעליתם בהתחלה. המחירים במערכת, אגב, נתונים בשקלים עקב התיקון לחוק הגנת הצרכן וכן כוללים מע"מ, אז שימו לב להזין את הנתונים שקיבלתם באותו אופן.

   

  טפסים לניהול תקציב המשפחה ניתן להוריד חינם מאתר יבולים.

   

  הכתבה באדיבות אתר מתחתנים - לאינדקס החתונות המלא

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים