שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  בנות אלימות יותר, או שהבנים ג'נטלמנים?
  פרופ' מורי שטראוס בדק אלימות בין בני זוג בקרב סטודנטים וסטודנטיות מ-32 ארצות, והגיע למסקנה שב-21 אחוז מהמקרים (לעומת 10 אחוז) - הבנות התחילו באלימות הפיזית. שטראוס מסיק מכך שרעיון האבירות עדיין שריר וקיים
  מחקר חדש של מורי שטראוס, פרופסור לסוציולוגיה מאוניברסיטת ניו-המפשייר וראש המעבדה לחקר המשפחה, שקבע כי יש סבירות רבה יותר שגברים צעירים יהיו קורבנות לאלימות בדייטינג - מעורר תהיות, וגם דרישה לבחון טוב יותר את הנתונים.

   

  לפי ידיעה המתפרסמת באתר העיתון "פורת'סמות' הראלד", במחקר, הנושא את הכותרת "דומיננטיות וסימטריה באלימות כלפי בני זוג על ידי סטודנטים וסטודנטיות ב-32 ארצות", השתתפו 13,601 סטודנטים משני המינים, וכמעט שליש מהם הודו בתקיפת בן הזוג. המחקר העלה, כי 69 אחוז מהמקרים היו קשורים באלימות הדדית. אבל ב-21 אחוז מהמקרים, האלימות הפיזית באה ישירות מצד האשה, בעוד שרק ב-10 אחוזים מהמקרים שנבדקו הגברים היו המקור היחיד להתנהגות האלימה.

   

  שטראוס אמר בכנס שהתקיים ב-23 במאי בניו-יורק, בשיתוף אוניברסיטת ניו-יורק ואוניברסיטת חיפה, בנושא אלימות אינטימית: "רעיון האבירות חי וקיים. גברים באמת מאמינים ב'לא להרים יד על אשה', עד לנקודה מסוימת. אז כשהיא כועסת עליו וסוטרת לו, בועטת בו, זורקת עליו משהו - רוב הגברים אינם מחזירים". לפי הידיעה בעיתון המקוון הוא ציין עם זאת, שבמקרים כאלה, כשהאלימות מצד האשה נמשכת, מגיעים לידי אלימות הדדית.

   

  קאת'י ביבי, מנהלת שירותי תמיכה לקורבנות תקיפה מינית, מאמינה שיש במחקר הזה פגם - שלא נבדקו הנסיבות, והוא גם אינו מראה את כל התמונה. מתוך כלל הסטודנטים שהשתתפו במחקר, 71 אחוז היו בנות. "אילו רצו לעשות מחקר מדויק, היו צריכים לדגום גברים ונשים ביחס שווה", אמרה ל"הראלד". ביבי הוסיפה, שיש מקרים בהם האלימות ההתחלתית אינה פיזית, והבחורות פשוט השיבו עליה בצורה פיזית.

   

  אלימות פיזית מצד גבר גורמת נזק רב יותר

   

  פרופ' שטראוס הגיב על כך, שהנתונים לגבי הבנים והבנות נאספו בנפרד, ושהמספרים היו "די קרובים". הוא הוסיף גם שלדעתו "להחזיר למישהו" זה לא אותו דבר כמו הגנה עצמית.

   

  לינדה גריבש, מהקואליצה של ניו המפשייר נגד אלימות ביתית, אמרה שהארגון שלה מוטרד מהעובדה שאלימות מצד גברים גורמת נזק רב יותר. שטראוס הודה, שגם מחקרו העלה שתקיפה פיזית מצד גבר גורמת נזק רב יותר, אבל אמר שלדעתו אין זה פוטר את החברה מלהתייחס בצורה דומה לשני סוגי האלימות הביתית.

   

  בכל מקרה, אולי בפעם הבאה שאחד הבנים בכיתה מתלונן ש"היא התחילה" - כדאי לבדוק היטב את טענתו.

   

  האתר של פרופ' שטראוס

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  ב-69% מהמקרים היתה אלימות הדדית
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים