שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  חברת החשמל: אין הפסקות יזומות

  החברה הבהירה בצהריים כי "אין הפסקת חשמל בשום מקום בארץ" ובתגובה ביטלו במכבי האש את "כוננות המעליות". יו"ר ועד עובדי חברת חשמל קורא להקים ועדת חקירה ממלכתית בפרשה - "אני בסערת רגשות נוכח ההאשמות חסרות הבסיס כאילו אנחנו העובדים עומדים מאחורי הפסקות החשמל"

  אפשר לחזור למעליות: במכבי האש הודיעו בצהריים (יום ג') על ביטול "כוננות המעליות" שהוכרזה מוקדם יותר עקב הפסקות החשמל היזומות. זאת לאחר שחברת חשמל מסרה ב-13:00 כי "אין כעת שום הפסקת חשמל בשום מקום בארץ. כל הודעה אחרת אינה נכונה".

   

  בין השעות 11:00 ל-12:00 הפסיקה חברת החשמל את הזרם באוניברסיטת חיפה ולאחר מכן בבניין בית המשפט בעיר. דורון, סטודנט באוניברסיטה, סיפר בצהריים: "לפני שעה קלה עובדים של האוניברסיטה הוציאו את כולנו מהספרייה. סטודנטים זה עם פרייאר כולם יצאו בלי להגיד כלום".

   

  בחברת החשמל הדגישו מוקדם יותר כי למרות שגם היום עלולות להיות הפסקות חשמל ברחבי המדינה, ההערכה היא כי הסבירות לכך נמוכה יותר לעומת אתמול ושלשום. בחברה הוסיפו שאם יהיו הפסקות חשמל הן יהיו קצרות יותר.

   

  אנשי החברה ציינו שהפסקות החשמל אתמול נבעו ממחסור של אלפי קילוואט ביכולת הייצור של חברת החשמל, כתוצאה מכך ששלוש תחנות כוח לא פעלו, בשל תקלה קשה בתחנת הכוח באשקלון, בגלל שיפוצים בתחנות כוח נוספות ובשל החום הכבד.

   

  מזג האוויר היום צפוי להיות חם פחות מאתמול ושלשום, ולכן מעריכים בחברה כי השימוש בחשמל צפוי להיות כ-8,000 עד 8,500 מגאוואט - קצת פחות מאתמול.

   

  בנוסף, נכנסה הבוקר לפעילות תחנת הכוח רידינג, שהייתה מושבתת עד אתמול. כתוצאה מהפעלת תחנת רידינג, יעלה כושר הייצור של חברת החשמל לכ-8,000 מגאוואט.


  בינתיים, הרמזורים פועלים. פקקים בגוש דן, אתמול (צילום: עופר עמרם)

   

  ועד העובדים: להקים ועדת חקירה

   

  "אנחנו קוראים להקמת ועדת חקירה ממלכתית בראשות שופט שתבדוק מדוע התחוללו הפסקות החשמל אתמול ושלשום", כך אמר היום יו"ר ועד עובדי חברת החשמל, מיקו צרפתי, במסיבת עיתונאים בתל אביב.

   

  צרפתי דחה את ההאשמות לפיהן עובדי החברה מעורבים בהפסקות היזומות של החשמל. "אם יש מישהו שמנע הפסקת חשמל במכוון הוא יצטרך לשלם על כך את הדין, אבל אנחנו דוחים בתוקף ובשאט נפש את ההאשמות חסרות הבסיס שמופנות כלפינו ונתבע לדין את מי שמשמיע אותן".

   

  "היום הוא יום קשה לעובדי חברת חשמל", אמר צרפתי, "אני בסערת רגשות לא קטנה נוכח ההאשמות חסרות הבסיס כאילו אנחנו העובדים עומדים מאחורי הפסקות החשמל. אנחנו דורשים מיו"ר הרשות לחשמל, דוד אסוס, להתנצל על-כך שאמר זאת ולא - הוא ייתבע באופן אישי".

   

  לדבריו, "עובדי חברת חשמל עובדים לילות כימים כדי לתקן את התקלות, נכנסים לדודים רותחים ועובדים תחת איום של קסאמים ואיומים על חייהם. לא היה עולה על דעתנו לגעת בשאלטר של חברת החשמל".

   

  צרפתי הדגיש כי "לצערי, אנחנו עדיין עלולים להיתקל בבעיות. הקיץ מתקרב ויהיה חם יותר וכן לישראל יש בעיה של רזרבות

   חשמל. אנחנו נעשה הכל כדי למנוע תקלות בהפסקת החשמל, אבל חשוב ללמוד את הלקח ולהיזהר מהעתיד".

   

  בהתייחסו לשאלת כתבים האם שרשרת התקלות אינה מוכיחה שצריך להפריט את חברת החשמל, אמר צרפתי: "אין קשר בין התקלה לשינוי המבני. אנחנו בעד רפורמה בחברת החשמל, אבל לא בעד הפרטה. אם תתבצע הפרטה יקרו תקלות הרבה יותר גדולות, כפי שקרו בארה"ב ומה שקרה אתמול ושלשום יהיה כלום לעומת מה שצפוי לנו".

   

  "ניסיון להלך אימים על עובד ציבור"

   

  בתגובה נמסר מהרשות לחשמל כי "הרשות דוחה מכל וכל את הטענות הבוטות נגד יו"ר הרשות וכי מכתב בלתי ראוי זה יש בו משום מראית עין של ניסיון להלך אימים על עובד ציבור, תוך כדי עיסוקו במילוי תפקידו לפי דין. הניסיון להלך אימים על עובד ציבור לא ירתיע את הרשות מלמלא את תפקידה". הדברים נאמרו בעקבות האיום בתביעת לשון הרע נגד אסוס.

   

  ברשות החשמל שבים ומציינים כי "אין זו הפעם הראשונה בה מנסה ועד העובדים להרתיע את עובדי הרשות מלמלא את תפקידם באיומים של נקיטת הליכים. הרשות איתנה בדעתה, כי יש לבחון פרטנית את כל הנסיבות שהביאו למצב הנוכחי. עצם העובדה כי יו"ר דירקטוריון החברה מצוטט בעיתון כי עיצומי העובדים שאירעו לפני מספר חודשים גרמו לדחיית השיפוצים של תחנות כוח, אומרת דרשני".


  פורסם לראשונה 06/06/2006 11:30

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אביגיל עוזי
  מיקו צרפתי. "דוחה בשאט נפש"
  צילום: אביגיל עוזי
  צילום: עופר עמרם
  עדיין לא בטוח. חילוץ ממעלית
  צילום: עופר עמרם
  מומלצים