שתף קטע נבחר

מכה לטרור הקסאם: צה"ל הרג את אבו סמהדנה

כלי טיס ירה מעט לפני חצות ארבעה טילים לעבר מחנה אימונים של פלוגות סלאח א-דין ברפיח. מהירי נהרגו ארבעה ובהם מפקד ועדות ההתנגדות, ג'מאל אבו סמהדנה, שמונה באחרונה לתפקיד מפכ"ל משרד הפנים הפלסטיני. ייתכן שהפגיעה בו היתה מקרית. שר ההסברה הפלסטיני: "פרץ פושע כמו מופז"

מכה אנושה לארגון שמוביל את ירי רקטות הקסאם אל ישראל: צה"ל הרג אמש (יום ה') את ג'מאל אבו סמהדנה - האיש שחולש על אחד מארגוני הטרור החזקים בעזה, שמונה למפקח הכללי של משרד הפנים, המשרד שאחראי על מנגנוני הביטחון. כלי טיס ירה ארבעה טילים אל מחנה אימונים של הארגון. לפחות ארבעה נהרגו בתקיפה שתוכננה בפיקוד הדרום ובחיל האוויר, ובהם אבו סמהדנה הנחשב לאחד מבכירי המבוקשים. הוא ניצל מלפחות ארבעה ניסיונות חיסול והיה מבוקש עוד מהאינתיפאדה הקודמת.

 

התקיפה התבצעה סמוך לשעה 23:30. כלי טיס ירה אל מחנה אימונים של פלוגות סלאח א-דין, הזרוע הצבאית של ועדות ההתנגדות העממית, באזור רפיח. הטילים נורו לעבר מוצב שבו שהו מספר חמושים של הארגון שבתקופה האחרונה מוביל את ירי הרקטות לעבר ישראל.

 

 

במערכת הביטחון אין כל התייחסות רשמית להריגתו של אבו סמהדנה אלא רק לפעילי הטרור שהיו במקום ועסקו "בהכנת פיגוע איכותי", בלשון גורמים צבאיים. לטענת צה"ל, באותה השעה עסקו מחבלים  באימונים לחציית גדר המערכת, הנחת מטענים ונסיון לפגוע באחד היישובים סביב הרצועה.

 

התגובה הפלסטינית להריגתו של אבו סמהדנה לא איחרה לבוא, ובשעות הבוקר ירו חמושים שתי רקטות קסאם לעבר שדרות. אחת מהן נחתה בחצר בית בעיר, וגרמה לנזק אך לא לנפגעים.

 


גופתו של אבו סמהדנה מובלת ברחובות עזה (צילום: רויטרס)

 

במערכת הביטחון מסרבים לומר האם הכוונה המקורית של הפעולה הייתה לפגוע בבכירי המבוקשים או שהפגיעה בו הייתה מקרית. מכל מקום - איש מבכירי מערכת הביטחון לא הביע צער על מותו. גורמים בצה"ל ציינו כי מחנה האימונים שהותקף הוקם על אדמת ההתנחלות שלו שפונתה במסגרת תוכנית ההתנתקות. מאז יציאת כוחות צה"ל מהרצועה והגברת השימוש בחיל האוויר כנגד חוליות הטרור, פגע צה"ל במספר מחנות אימונים בהם התאמנו באותה שעה מחבלים, על אך שמדובר לרוב במקומות מוסווים.  

 

בהודעת צה"ל לאחר התקיפה נאמר: "הרשות הפלסטינית נושאת באחריות מלאה לנעשה ברצועת עזה. היא אינה עושה דבר על מנת למנוע ביצוע פעולות טרור כנגד אזרחי מדינת ישראל מתחומה, ולכן צה"ל נאלץ להחמיר את פעולותיו במטרה להרחיק את חוליות ארגוני הטרור משטח ישראל". עם זאת, לאחר התקיפה הביעו גורמים בצה"ל דאגה כי ארגוני הטרור ברשות ינסו לבצע פעולות תגמול נגד ישראל "כדי לשחרר קיטור". הגורמים ציינו כי צה"ל נערך לאפשרות שהתגובה תתבטא בירי רקטות קסאם לעבר שטח ישראל.

 

אמש תקף חיל האוויר גם שני צירי גישה בצפון רצועת עזה. זאת, במטרה לשבש את הגעתם של חברי ארגוני טרור לאזורי שיגור רקטות קסאם. צה"ל תקף בימים האחרונים 16 צירי גישה בצפון הרצועה. 

  

שר ההסברה הפלסטיני: עמיר פרץ לא פחות פושע ממופז

 

התקיפה של צה"ל גררה גל של תגובות זועמות ברשות הפלסטינית, הן מצד בכירים ברשות, והן מצד ארגוני הטרור השונים. ארגון "ועדות ההתנגדות העממית", שבראשו עמד אבו סמהדנה, הבטיח לנקום את דמו: "בעזרת אללה נגיב להריגתו של אבו סהדנה, ולא בהצהרות, אלא בירי רקטות אל ישראל ובהקרבת חיינו. מתאבדים יפוצצו את עצמם בכל מקום".

 

שר ההסברה הפלסטיני, יוסף ריזקה, אמר בראיון לרשת אל-ג'זירה בעקבות התקיפה כי "עמיר פרץ מוכיח שהוא פושע לא פחות ממופז". לדבריו, "הפשע הישראלי הזה הוא תוצאה של השתיקה והאישור האירופאי והאמריקני לאוייב להמשיך בתוקפנותו נגד העם הפלסטיני. זאת, לצד המצור שאלה מקיימים על העם הפלסטיני".

 

בראיון אחר אמר מחזיק תיק המשא ומתן באש"ף,סאיב עריקאת, כי "הפשע הזה לא תורם למאמצים להביא ביטחון, שקט ויציבות לאזור". הוא הוסיף ואמר: "מדובר בפשע נוסף המתווסף לסדרת הפשעים האחרונים של צה"ל, כשהאחרון שבהם הוא הריגתם של שלושה אנשי ביטחון פלסטינים בצפון הרצועה. אנו מגנים את הרצח וקוראים לכל הגורמים הפלסטינים להתלכד סביב מסמך האסירים שהוא בסיס טוב לאחדות הפלסטינית".

 

דובר תנועת החמאס, סמי אבו זוהרי, אמר כי תקיפת צה"ל מחייבת בחינה מחודשת של עמדותיה של הרשות כלפי ישראל. "עמנו ימשיך לדבוק בזכויותיו ובזכותו להגן על עצמו בכל הדרכים העומדות לרשותו. ארגוני ההתנגדות שומרים על זכותם להגיב על הפשע".

 

השייח חאלד אל באטש, מראשי הג'יהאד האיסלאמי, איים בעקבות התקיפה בנקמה בישראל. לדבריו, "הפשע הישראלי לא יעבור ללא תגובה של ארגוני ההתנגדות הפלסטיניים. זוהי גם תשובה לכל אלה שרוצים לעשות את משאל העם. הכיבוש הישראלי אינו מבדיל בין הפלסטינים והורג בנו למרות כל המאמצים השונים, כמו רעיון המשאל". 

 

אבו סמהדנה השתייך לחמולה הגדולה ביותר בדרום הרצועה ונחשב לאחד מבכירי המבוקשים בשנים האחרונות. ארגון ועדות ההתנגדות העממית תמך בחמאס במהלך הבחירות הכלליות ברשות הפלסטינית. פעילי הוועדות השתתפו בגלוי במערכת הבחירות לצד פעילי החמאס.

 

שר הביטחון עמיר פרץ קיים אתמול דיון הערכת מצב שבועית בהשתתפות בכירי מערכת הביטחון וכן דיונים בטחוניים נוספים. הוא אישר בין היתר את תקיפת יעד המחבלים בדרום הרצועה במסגרת מדיניות נוקשה לפיה צה"ל ויתר הזרועות יפעלו באופן נחרץ נגד כל מחבל שמתכנן פיגוע, כל חוליית טרור שעוסקת בירי קסאמים. פרץ אמר ש"לא תהיה תעודת ביטוח לשום טרוריסט משום ארגון". בדיון דיווחו גורמי ביטחון לפרץ שגם אתמול היו מעורבים אנשי חמאס בירי רקטות קסאם לעבר ישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
מפקד וטרוריסט
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
בצמרת המבוקשים
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
פלסטינים נושאים את הגופה
צילום: רויטרס
מומלצים