שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ועדות ההתנגדות: "לא נשאיר לכם אפילו קברים"
  לאחר ההתנקשות בג'מאל אבו סמהדנה, ראש ארגון ועדות ההתנגדות העממית, אומר דובר הארגון בראיון ל-ynet: "נביא את המוות לרחובות תל אביב ולכל מקום בו נמצאים היהודים". הוא מציע לישראלים לא לשמוח על החיסול שכן "כל מי שמשתתף בהלוויתו הוא ג'מאל אבו סמהדנה פוטנציאלי"

  "ההתנגדות הפלסטינית תזרע את המוות בכל מקום בו ידרכו היהודים. אנו נביא את המוות לרחובות תל אביב וכל הערים של האויב הציוני עד לנצחון האיסלאם. לא ישארו יהודים בפלסטין" - כך מאיים בראיון ל-ynet מוחמד עבד עאל, המכונה אבו עביר, דובר ועדות ההתנגדות העממית בעקבות חיסולו של ראש הארגון ג'מאל אבו סמהדנה.

   

   

  אבו עביר אמר ל-ynet כי בזמן שחוסל עסק אבו סמהדנה בהכנת פיגוע גדול ואיכותי, בהשתתפותם של שלושה ארגונים פלסטינים: ועדות ההתנגדות העממית, הג'יהאד האיסלאמי וגדודי חללי אל אקצה. דובר ועדות ההתנגדות

   מבטיח כי "בחיסולו של אבו סמהדנה הולידה ישראל אלפי אבו סמהדנה. אני מזמין את האויב הציוני להתבונן במסע ההלוויה שיהיה בצהריים כדי שיבין שכל המשתתפים הם ג'מאל אבו סמהדנה, הם ילכו בדרכו והם אלה שיביאו את המוות לכל נקודה שבה נמצאים היהודים".

   

  האם חיסולו של אבו סמהדנה מהווה מכה אנושה לועדות?

   

  "אין ספק שהחיסול השאיר אחריו חלל עצום. אבו סמהדנה היה הדינמו, המנוע האמיתי של ההתנגדות הפלסטינית על כל ארגוניה. הוא היה מעורב בהרבה מאוד פיגועים - גם של הארגונים האחרים. במשך יותר מ-20 שנה הוא היה סמל מרכזי של ההתנגדות הפלסטינית ושל המאבק הלאומי. אמנם ספגנו מכה קשה, אבל נערכנו לאפשרות שהוא עלול להיהרג ופעילותנו לא תיפסק. 

   

  אתה מתאר גיבור גדול, אבל בישראל מתארים אותו, בנוסף להיותו מבוקש בכיר, כבן משפחה שניהלה מעין מאפיה בדרום הרצועה ועסקה בהברחות למיניהן.

   

  "זה לא נכון כלל וכלל. משפחתו המצומצמת של אבו סמהדנה ידועה כמשפחה לוחמת, עוד מהאינתיפאדה הראשונה, ומעולם לא יוחסה לה פעילות פלילית. אביו ואחיו נהרגו, ושני אחים בנוסף אליו היו מבוקשים. טענות ישראל נועדו להכתים את אבו סמהדנה ואת המאבק שלו. באשר למשפחתו המורחבת, אני לא יודע לומר אם היו כאלה שעסקו בפלילים.

   

  "אבל בכל מקרה, אבו סמהדנה מעולם לא פעל מתוקף השיוך המשפחתי. הוא היה נכון להקריב את עצמו למען הפלסטינים וניצל חמש פעמים מניסיונות חיסול. הוא היה מודע לאפשרות שזה יהיה גורלו ובימים האחרונים הוא אף דיבר על זה כאילו הוא נערך לדבר, במיוחד לאחר מינויו לתפקיד הבכיר במשרד הפנים, ובשל  הניסיון הציוני לפגוע בממשלה הנוכחית". 

   


  אחרי החיסול. גופת אבו סמהדנה (צילום: רויטרס)

   

  בתקופה האחרונה פעלתם בוועדות ההתנגדות להקים תשתית ארגונית בגדה, כולל העברת ידע וחוליות שיגור רקטות. מה היתה מעורבותו של סמהדנה בעניין הזה?

   

  "ראש הארגון, השאהיד אבו סמהדנה, וראש הזרוע הצבאית, השאהיד אבו יוסף אל קוקא, הם אלו שקיבלו את ההחלטה על כך. בימים האחרונים פעילות זו צוברת תאוצה ועד כה כבר הצלחנו להקים עשרות חוליות, ואנו ממשיכים בהעברת הידע והטכנולוגיה לכל צורות הלוחמה, ובכללן ירי הרקטות.

   

  "נכון ששני המנהיגים אינם, אבל אנו ממשיכים בדרכם ונעביר את כל מה שדרוש כדי שהלוחמה בגדה לא תהיה שונה מזו שהיתה ברצועה והביאה לגירושם מהרצועה של הכובשים היהודים".

   


  אבו סמהדנה ולוחמיו. תכנון עשרות פיגועים (צילום: רויטרס)  

   

  האם חיסולו של אבו סמהדנה מעיד על כך שמערכת הביטחון הישראלית הצליחה לחדור לארגונכם?

   

  "אין כל חדירה של הכיבוש וסוכניו לארגון, והראייה לכך היא שיותר מ-20 אבו סמהדנה הצליח לברוח מהחיסולים שארבו לו. היו מסביבו סידורי אבטחה קפדניים, אבל מצד שני אבו סמהדנה היו מוכּר, אהוד ופופולארי, ולכן לא היה קשה לעקוב אחריו. העובדה שבמשך שנים לא הצליח האויב לשים את ידו עליו היא הישג גדול להתנגדות הפלסטינית".

   

  באילו פיגועים ידועים היה מעורב אבו סמהדנה?

   

  "קשה למנות עכשיו אל כל מה שהוא עשה, אבל כמעט ולא היה פיגוע אחד שאבו סמהדנה לא היה מעורב בו. הוא היה הסיוט של כל שרי המלחמה הישראלים. אבו סמהדנה ייסד את ועדות ההתנגדות והנחה את כל הפיגועים שבוצעו

  על ידי הארגון. הוא היה יושב על גבעה או נקודת תצפית, וליווה את הפיגוע עד לרגע הפיצוץ עצמו.

   

  "בדרך זו הוא ליווה את כל שלושת הפיגועים נגד טנקי המרכבה שגרמו ליותר מעשרה חיילים ציונים הרוגים, כך הוא הנחה את ירי הרקטות, עשרות פיגועים במעבר ארז, במנהרות ובמקומות נוספים. האמריקנים אפילו מאשימים אותו בכך שהוא ואבו יוסף אל קוקא, היו אלה שחיסלו לפני כארבע שנים את שלושת המאבטחים האמריקנים בבית חנון".

   

  מבחינת ישראל זוהי סגירת מעגל עם עוד רוצח ישראלים. מה יש לך לומר להם?

   

  "אני אומר להם שהחיסול הזה רק הוליד עוד אלפי אבו סמהדנה. למרות הכאב והחלל, אנו נערכנו לאפשרות הזו ואני אומר לישראלים אל תמהרו לשמוח - הפעולות והפיגועים הבאים יהיו הרבה יותר קשים וכואבים. חיסולו לא ימנע מאיתנו להמשיך בדרכו.

   

  "עקבו אחרי ההלוויה שלו ותזכרו שכל מי שמשתתף בו הוא ג'מאל אבו סמהדנה פוטנציאלי. החיסול יגרור תגובות של כל הארגונים והוא יזרע דם ומוות בתל אביב ובכל מקום שבו נמצאים היהודים. נמשיך במלחמה עד לנצחון האיסלאם. לא ישאר אף יהודי בפלסטין ולא נשאיר לכם אפילו את הקברים שלכם ואיפה לקבור את העצמות".  

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  אבו סמהדנה. "יהיו עוד אלפים"
  צילום: רויטרס
  צילום: רויטרס
  גופת סמהדנה. "מוות ייזרע בתל אביב"
  צילום: רויטרס
  מומלצים