שתף קטע נבחר

שבעה פלסטינים נהרגו מירי פגזים לחוף עזה

שבעה אזרחים תמימים - כולם בני משפחה אחת - נהרגו וכשלושים נפצעו בחוף ליד בית-להיא בצפון הרצועה. בצה"ל החלו לחקור את האירוע ונבדקת האפשרות כי הפגז נורה אל החוף במסגרת ירי ארטילרי. מוקדם יותר ירה כלי טיס מספר טילים אל מכונית שבה נסעה חוליית משגרי רקטות קסאם. מהירי נהרגו שלושה אנשי ועדת ההתנגדות העממית ועוד ארבעה נפצעו

שבעה פלסטינים - אזרחים תמימים, כולם מאותה משפחה - נהרגו אחר הצהריים (יום ו') מפגזים שנורו אל רצועת החוף בעזה - כך דיווח שר הבריאות הפלסטיני, באסם נעים. מחיל הים נמסר כי על פי בדיקה ראשונית, פגזים שירו ספינות הטילים לא פגעו בחוף. אחת האפשרויות הסבירות יותר היא שסוללות תותחים פגעו בחוף ולכן הרמטכ"ל, רב אלוף דן חלוץ, הורה לעצור את הירי הארטילרי באזור עד שיתבררו תוצאות התחקיר.

 

הירי התבצע באזור שבין סודניה לבית להיא שבצפון הרצועה. בתקיפה אחרת בבית להיא נהרגו שלושה פלסטינים, אנשי ועדות ההתנגדות העממית.

 

 

 


ילדה פלסטינית מובהלת אל בית החולים (צילום: איי פי)

 

בסביבות השעה חמש אחר הצהריים דיווחו הפלסטינים על פיצוץ שהחריד את חוף הים. הם מסרו כי פגזים נחתו בחוף הסמוך לבית-להיא בשעה ששהו שם מתרחצים רבים. הסהר האדום וכן בתי החולים שיפא, אל-עוודה ובית חולים כמאל עדואן, דיווחו על עשרות פצועים ושבעה הרוגים שפונו מהחוף.

 

ההרוגים, כאמור, הינם בני משפחה אחת אשר ערכו פיקניק בצהריים בחוף הים: אב המשפחה, עלי רלייה בן 48; אשתו, ראיסה בת 30; עאליה, בתו של עלי בת ה-24 (מאשה אחרת); אלהאם בת 15 וסברין בת 4 (בנותיו של עלי מאישה אחרת); הנאדי בת שנה וחצי והייתם בן חמישה חודשים (ילדיה של ראיסה).


לוח אירועים רצועת עזה

יממה של אש בלתי-פוסקת בעזה
הזמן האירוע
יום חמישי, 23:30 בפעילות משותפת של חיל האוויר ופיקוד דרום מופצץ מהאוויר מחנה אימונים של ארגון ועדות ההתנגדות העממית בדרום הרצועה. גורמי צבא מציניים כי במקום היו מחבלים שהתאמנו לקראת פיגוע "איכותי". תוך זמן קצר מתברר כי בין ארבעת ההרוגים גם ג'מאל אבו-סמהדנה, בכיר המבוקשים, שעמד בראש הארגון
יום שישי, 15:15 צה"ל מזהה חוליית מחבלים בצפון רצועת עזה, סמוך לבית-להיא. החוליה, מארגון ועדות ההתנגדות העממית, מבצעת ירי קסאם לעבר ישראל. בתגובה יורה לעברה חיל האוויר טיל וחבריה נכנסים אל הרכב ומנסים להמלט. טיל נוסף פוגע ברכב - 3 מחברי החוליה נהרגים ו-4 נפצעים
יום שישי, 17:00 מספר אזרחים - בהם ילדים קטנים ונשים - נהרגים מהתפוצצות פגז ברצועת החוף הצפונית, בבית-להיא. עשרות אזרחים נוספים שנופשים בחוף נפצעים כתוצאה מהפיצוץ. תחנות הטלוויזיה מעבירות תמונות קשות. מבוכה גדולה בצה"ל; חילות האוויר והים פותחים בתחקיר ראשוני
יום שישי, 17:20 צה"ל מזהה - לראשונה מאז ההתנתקות - חוליית חמאס שביצעה ירי קסאמים לעבר הנגב המערבי. החוליה, שנעה ברכב באזור ג'בליה בדרכה לשיגור, מופתעת בירי מהאוויר. שני פעילים נפגעו ובכך מיישם צה"ל את דבריו של שר הביטחון כי ל"אף מחבל לא תהיה תעודת ביטוח, בלי קשר לשיוך אירגוני"
יום שישי, 18:15 הרמטכ"ל דן חלוץ, מורה על הפסקת הירי הארטילרי מהיבשה אל כל שטחי רצועת עזה עד תום תחקיר האירוע בחוף בבית-להיא, זאת לאחר שהוברר כי האזרחים לא נפגעו מירי מהים או מהאוויר

 

רשתות הטלוויזיה הערביות שידרו תמונות קשות ממקום האירוע. בין היתר נראו בצילומים ילדה שצורחת ליד גופת אביה, סככות הפוכות, שולחנות ועגלות ילדים מוכתמים בדם.

 

ומה אומרים בצה"ל? שם לא מאשרים את הדיווח וטוענים כי "מפענוח אמצעי התיעוד של הירי לא נראית כל פגיעה של הפגזים באזור מאויש". עם זאת מדובר בבדיקה ראשונית בלבד ובצה"ל ממשיכים לחקור את מהות האירוע וכיצד נפגעו הפלסטינים.  


פינוי פצועים מחוף הים, היום בעזה (צילום: איי פי)

 

זמן קצר לאחר התפוצצות הפגז בחוף דיווחו הפלסטינים על כלי טיס שירה טילים לעבר מכונית בבית-להיא. מוחמד אבו סחילה, ממפקדי הזרוע הצבאית של החמאס בצפון הרצועה ואחמד סיאם, פעיל אחר בארגון, נפצעו באירוע. עוד מספר אנשי ג'יהאד איסלאמי נפצעו בתקיפה אחרת.

 

מוקדם יותר נהרגו שלושה פלסטינים בתקיפה אחרת של כלי טיס בצפון הרצועה על מכונית שבה נסעה חוליית יורי קסאמים בבית להיא. ההרוגים הם באסל זענין, אחיו אחמד וקרוב משפחתם - חאלד זענין.  ההרוגים משתייכים לפלוגות סלאח א-דין - הזרוע הצבאית של ועדות ההתנגדות העממית, הארגון שבראשו עמד אבו סמהדנה ואשר מוביל את ירי רקטות הקסאם אל שטח ישראל.


פעולת ההתנקשות שבה נהרגו שלושה פלסטינים (צילום: איי.פי) 

 

עמיר פרץ הורה לפעול ממוקדת

 

אתמול הורה שר הביטחון, עמיר פרץ, למערכת הביטחון לפעול בצורה ממוקדת ומאסיבית ולפגוע בכל פעיל טרור. במערכת הביטחון הבהירו שאין כוונה להפסיק את המרדף אחר המחבלים. גם לאחר האירוע שבו חוסל אבו סמהדנה לא התקבלה החלטה לנצור את האש, וצה"ל, כאמור, המשיך לפגוע במחבלים.

 

כ-30 אלף פלסטינים השתתפו בצהריים בהלוויה של סמהדנה, מפקד ועדות ההתנגדות העממית ברפיח, לאחר שלפנות בוקר נחטפה

 גופתו מבית החולים והמונים צעדו איתה ברחובות רפיח. ראש הממשלה הפלסטינית, איסמעיל הנייה, התייחס בדרשת יום שישי שנשא במסגד ברצועה להתנקשות: "אני אומר לשאהיד ג'מאל אבו סמהדנה ולכל השאהידים של עמנו - הממשלה הנבחרת והחוקית תכבד את ההקרבה ואת הדם שלכם. הממשלה הזו לא תציג ויתורים, לא תתפשר ולא תנהל מקח וממכר בתמורה להסרת המצור".


פורסם לראשונה 09/06/2006 15:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ההרס אחרי הפיצוץ
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
ילדה שנפגעה בחוף הים
צילום: איי פי
מומלצים