שתף קטע נבחר

רגעים לפני ההתנגשות: רכבת 58 לא עונה

רכבת שהיתה בדרכה מתל-אביב לחיפה התנגשה בטנדר איסוזו שנתקע על הפסים במחסום בית יהושע. בחדר המבצעים קיבלו התרעה על טנדר שנתקע על הפסים. באותן שניות דרמטיות ניסו בחדר המבצעים להשיג את נהג הקטר: "58 תעצור, 58 תעצור, כל הרכבות בבית יהושע לעצור!". המשטרה בודקת גם חשד שנהג הטנדר שעצר על המסילה נסע תחת השפעת סמים

חמישה בני אדם קיפחו את חייהם ועוד 88 נפצעו בתאונת הרכבת שאירעה ב-12 בצהריים (יום ב') בבית יהושע שבשרון. הרכבת שהיתה בדרכה מתל-אביב לחיפה התנגשה בטנדר שפרץ את המחסום, סמוך לנתניה. ל-ynet נודעו פרטים על דקות דרמטיות שבמהלכן ניסו לשווא בחדר המבצעים להשיג את נהג הקטר ברכבת 58. ברכבת ישראל לא מוכנים להגיב לדיווחים בהוראת המנכ"ל, עופר לינצ'בסקי. במשטרה בודקים חשד כי נהג טנדר האיסוזו שהיה מעורב בתאונה היה בהשפעת סמים או אלכוהול.

 

בתאונה נהרגו שלושה גברים ושתי נשים. מבתי החולים השונים נמסר כי אחד הנוסעים נפצע קשה, שישה באורח בינוני וכל היתר באורח קל. הפצועים פונו לבתי החולים: הלל יפה בחדרה, מאיר בכפר סבא, לניאדו בנתניה, שיבא בתל השומר, בילינסון בפתח תקווה ואיכילוב בתל-אביב.

 

המשטרה לקחה דגימות דם מנהג הטנדר שעצר על הפסים. הם חושדים שהוא נהג תחת השפעת סמים. החשד עלה בעקבות דיווח של אזרח, שסיפר כי מספר דקות קודם לתאונה, פגע אותו הנהג במכוניתו בחניית "איקאה" בדרום נתניה. האיש סיפר שהנהג ניסה להתחמק כאשר ביקש את פרטיו, וכאשר ניגש אליו לטנדר, הבחין כי על זרועו יש חוסם עורקים.

  

 

 

גורמים ברכבת סיפרו ל-ynet שכשתי דקות לפני התאונה הקשה, התקבלה בחדר המבצעים התרעה על טנדר שנתקע על הפסים. לפני ההתנגשות גם התקבלה שיחת טלפון אנונימית, ובה דיווח אזרח על מכונית התקועה במסילה. עובד חדר המבצעים משה מזרחי פתח נוהל אירוע (חירום), במהלכו הזהיר במכשיר המירס את כל הרכבות המתקרבות לבית יהושע להאט את מהירות נסיעתן עקב רכב שתקוע על המסילה.   

 

לאחר מכן פרץ לקשר אתת מנתניה שקרא לנהג: "58, 58 שחרר את המירס". הרכבת היתה בדרכה מתל-אביב לחיפה. משה מזרחי פרץ שוב לקשר והורה לכל הרכבות: "58 תעצור, 58 תעצור, כל הרכבות בבית יהושע לעצור!". נהג 58 לא ענה וכעבור כחצי דקה דיווח פקח הרכבת דודו אלביגלי על התאונה. אלביגלי ופקח נוסף - עמיחי אזולאי - נפצעו בתאונה. אלביגלי המשיך לחלץ נוסעים בעודו פצוע ורק לאחר שהגיעו כוחות ההצלה, הסכים לעזוב את המקום, "אילצנו אותו לעלות לאמבולנס", סיפרו גורמים ברכבת.

  

עד ראייה: התקשרנו ולא ענו

 

מחקירת התאונה עולה כי סמוך לצומת מחסום הרכבת נסעו שתי מכוניות, טנדר איסוזו וטנדר מסוג פולקסוואגן, זה מול זה. המכוניות התנגשו דופן אל דופן, וכתוצאה מכך נזרק רכב האיסוזו והסתובב עד שנעצר על הפסים. נהגים אחרים שהבחינו בתאונה וברכב מיהרו וחילצו את הנהג מתוך הטנדר וכך הצילו את חייו. הרכבת הגיעה שניות לאחר מכן ופגעה בעוצמה בטנדר. שני הנהגים בשני הרכבים לא נפגעו.

  

במהלך פינוי הפצועים, אף שאין זה מקובל, היה חשוב מאוד לרכבת ישראל לפרוץ בקשר החירום (בנוהל אירוע) ולומר לנהגים ולעובדים לא להתראיין לאמצעי התקשורת. כשעתיים לאחר האירוע התחנן מוטי רז, מנהל האירוע מטעם רכבת ישראל, באותה רשת קשר וביקש שישיגו מים לפצועים ולכוחות ההצלה.

  

סולימאן עבד (22), מבועיינה נוג'ידאת עובד בגינון מטעם מע"צ וגזם באותה השעה שיחים באזור המסילה. בעקבות התאונה אושפז בבית החולים בילינסון כנפגע חרדה. עבד סיפר: "פתאום ראינו טנדר איסוזו שנכנס למסילה ונשבר לו הגלגל. הוצאנו את הנהג. עליתי לטנדר כדי להזיז אותו מהמסילה. פתאום השער נסגר". עבד התקשר למספר טלפון של מוקד הרכבת שהופיע על המחסום. לדבריו, "התקשרנו לרכבת כדי שיעצרו, אבל אף אחד לא ענה". בינתיים התקרבה הרכבת למחסום: "הקטר התחיל לצפצף, היא העיפה את הטנדר, ראינו אבק וכל הרכבת ירדה מהמסילה. לקחנו את האנשים שהיו ברכבת, נתנו עזרה". 

 

מחסום בית יהושע נחשב לאחד המסוכנים ברכבת ישראל, יש האומרים יותר ממחסום בנימינה, שגבה בעבר קורבנות בנפש. הרכבות נוסעות במקום במהירות רבה, למרות ששדה הראייה של הרכבות שנוסעות לכיוון צפון גרוע. אם מכונית נתקעת במחסום, הסיכוי לבלום במהירות שבה נוסעים שם, שואף לאפס.

  

גם בתאונה הזו שבה ועולה במלוא חריפותה התנהלות הרכבת בכל הנוגע להפרדה הדו-מפלסית של מפגישת מסילות ודרכים באמצעות גשרים או מעברים תת-קרקעיים. הנושא עלה בעבר גם בדו"חות מבקר המדינה, בוועדה לביקורת המדינה בכנסת וגם בדו"ח החקירה של משרד התחבורה בעקבות התאונה הקשה ברבדים. כאמור, עד היום - לא נעשה הרבה בנושא זה.

 

בהכנת הידיעה השתתפה מיטל יסעור-בית אור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התאונה הקשה
צילום: רונן בוידק
צילום: עידו ארז
עשרות נפגעים
צילום: עידו ארז
צילום: עופר עמרם
ההתנגשות
צילום: עופר עמרם
מומלצים