שתף קטע נבחר

נינטנדו נגד אתר "פוקימון" הישראלי

עורכת דין ישראלית המייצגת את ענקית המשחקים היפנית פנתה למנהל אתר המעריצים הישראלי של מפלצות הכיס היפניות, ודרשה ממנו להעביר את הדומיין לבעלות החברה בהקדם האפשרי

כאשר היה דניאל דובניקוב בן 13, הוא פתח את pokemon.co.il, קהילת מעריצים לתוכנית טלוויזיה בשם זהה, ששודרה אז בישראל.

 

דובניקוב כבר חייל, אך אתר הפוקימון שפתח ממשיך להצליח ומושך מדי יום, לדבריו, יותר מ-4,000 מבקרים. האתר התרחב וכולל פורומים, צ'טים, קטעי וידאו ואיזורי תוכן העוסקים במגוון ההיבטים של עולם מפלצות הכיס הפנטסטי מיפן, בהם סרטים, קלפים, משחקי וידאו, מנגה ועוד.

 

בתחילת החודש פנתה לדובניקוב עורכת דין אלן שנקמן מרחובות, המייצגת את נינטנדו, ודרשה ממנו להעביר את כתובת האינטרנט לבעלות החברה בהקדם האפשרי. היא שלחה לו טופס המורה לאיגוד האינטרנט הישראלי להעביר את הזכויות בשם המתחם pokemon.co.il לנינטנדו, והזהירה כי תגובה שלילית תענה בתביעה משפטית.

 

"חשוב לי להעלות את הנושא למודעות"

 

דובניקוב סרב להתקפל, ועורכת הדין הסכימה לקיים שיחת ועידה בינו לבין אנשי אגף המיחשוב של נינטנדו ארה"ב בקליפורניה ב-20 ביוני.

 

"חשוב לי שהנושא יעלה למודעות הציבורית", הוא אומר, "מדובר בתאגיד ענק שרומס זכויות של אזרחים (מעריצים שתרמו רבות לתאגיד בבניית קהילה משגשגת ששימרה בארץ את כוחו של המותג פוקימון, למרות הכישלון השידורים)".

 

"נראה כי בנינטנדו לא שמחים לגלות שאתרים ישראלים צוברים כח על חשבון תוכניות שלהם", הוא מסכם.

 

"אין לי קייס"

 

כאשר דובינקוב אומר "זכויות", הוא אינו מתייחס לזכויות יוצרים. לדבריו, הוא מבין כי החוק אינו לצדו. כל זכויות היוצרים על פוקימון שייכות לענקית המשחקים היפנית, שתוכל להעביר את הדומיין לבעלותה ולהביא לסגירת האתר ללא כל קושי.

 

"הבנתי שאין לי 'קייס' נגדם. אני רק מקווה שהם יבואו לקראתי ויאפשרו לי להמשיך להפעיל את האתר בדומיין הזה או בדומיין אחר".

 

נקודה נוספת לרעתו של דובניקוב נוגעת לשילוב פרסומות באתר, המעידה, לכאורה, על ניסיון להרוויח מהפעלתו. דובניקוב טוען כי על אף הרושם שנוצר, ההכנסות מפרסום מיועדות אך ורק לכיסוי הוצאות האחסון של האתר, שמסתכמות בכ-300 דולרים בחודש.

 

מקרים קודמים

 

כל הסכסוכים הקודמים בין בעלי דומיינים בישראל לתאגידים הסתיימו לטובת האחרונים. לפני מספר שנים קבע גוף בוררות בהרכב של שלושה שופטים במסגרת איגוד האינטרנט, כי אדם שרשם את הכתובת waltdisney.co.il עשה זאת בחוסר תום לב, ואילץ אותו להחזיר את הכתובת לתאגיד הבידור.

 

בשנת 2002 חברות התקליטים שמייצגות את בריטני ספירס דרשו ממנהלי אתר מעריצים ישראלי של הזמרת לשלם להן סכום כסף גדול ולהסיר לאלתר תכנים רבים מהאתר.

 

בשנה שעברה גוף בוררות קבע כי כתובת האינטרנט windows.co.il זהה לסימני מסחר רשומים של מיקרוסופט בישראל ופסק נגד משפחת לוי, שהחזיקה בה מאז 1998.

 

עו"ד אלן שנקמן סרבה להגיב לידיעה. 

 

הדיווח הראשוני התקבל באמצעות האימייל האדום

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתר הפוקימון. נינטנדו דורשת את הדומיין
מומלצים