שתף קטע נבחר

סערה בברסלב: "פגעו ברבי נחמן"

העולם החרדי כמרקחה, בגלל קונטרס שפרסם הרב ירמיה כהן, מרבני צפת, ובו הוא מאשים את רבי נחמן מברסלב בשיגעון גדלות ותוקף את חסידיו - "אנשים חוטאים ומחטיאים את הרבים". החזית שנפתחה נגד הרבי הנערץ פתחה מייד חזית נגדית ואמש כוסו קירות השכונות החרדיות במודעות ענק, חתומות על ידי רבני קהילות ברסלב בצפת ורבנים חשובים נוספים. באחד הפשקווילים אף נכתב על הרב כהן: "מצפון נפתחה הרעה. יצאו דברי חירופים וגידופים וטינופים מחרידי לב על ה' ומשיחו"

עולם החסידות ידע מחלוקות רבות ואין ספור סכסוכים לאורך השנים. מאז למדו הפלגים השונים בציבור החרדי להסתדר אחד עם השני, פחות או יותר, אבל מתברר שמשקעים תמיד יכולים לצוף חזרה מעל פני השטח, כמו הסיפור שמסעיר לאחרונה את חסידות ברסלב.

 

סערת הרוחות החלה לאחר שאחד מרבני צפת, הרב ירמיה כהן, ראש ישיבת "אור יקר" בעיר, הוציא קונטרס (חוברת רעיונית) בה הוא תוקף את רבי נחמן מברסלב אשר נפטר לפני 196 שנים, בגיל 38. החזית שנפתחה נגד הרבי הנערץ פתחה מייד חזית נגדית ואמש כוסו קירות השכונות החרדיות במודעות ענק, חתומות על ידי רבני קהילות ברסלב בצפת ורבנים חשובים נוספים, כשהם מוקיעים את הרב כהן קבל עם ועדה. "איך נוכל לראות כשמעליבים במלאכי אלוקים ובוזים דבריו ומתעתעים בנביאיו בדברי הבל ושקר ובהוצאת שם רע", נכתב בגילוי הדעת.

 


המודעות נגד הרב במאה שערים (צילום: גיל יוחנן)

 

בפשקוויל (מודעת רחוב אנונימית) אחר שהופץ נקטו מספר חסידי ברסלב במתקפה אף יותר חריפה: "מצפון נפתחה הרעה. דברי חירופים וגידופים וטינופים מחרידי לב על ה' ומשיחו, אשר יצאו מפי איש רע מעללים הנקוב בשם ירמיה כהן מעיר צפת. תאלמנה שפתי שקר הדוברות על צדיקי עולם עתק בגאווה ובוז שכאלה".

 

בתחילת דרכה נחשבה חסידות ברסלב כמעוררת מחלוקת והייתה נתונה להתקפה ורדיפות מצד אישים בולטים בעולם החסידות בימיה המוקדמים. בקונטרס, מעלה הרב כהן את המחלוקת הזו מחדש. הוא מזכיר שבעבר "לא היו חסידי ברסלב בעלי חשיבות. אפילו לבניהם בקושי הצליחו להנחיל תורת רבם. והיו רדופים בחרמות ונידויים. שהתירו את דמם ושהוציאו עליהם כתב בזה הלשון 'שמצווה להודפם לרודפם ולהומם'. גם ספריהם היו נשרפים ונרמסים ברגליים". הרב כהן אף מצטט נוסח של ניסיון לחרם המיוחס לאדמו"ר מסאווראן בו מתוארים חסידי ברסלב כ"אנשים חטאים, חוטאים ומחטיאים את הרבים".

 

בקונטרס מזלזל הרב כהן באותם חוזרים בתשובה המצטרפים לברסלב ומתאר כיצד "כל חוזר בתשובה עוד קודם שפקח עין כבר מוצא ידיו מלאות קונטרסים הכול בשלל צבעים". הוא תוקף את מנהג החסידות לנסוע לאומן בראש השנה וטוען כי הם "מזילים מכיסם כסף הרבה... והכול בחינם". הוא גם מאשים את רבי נחמן מברסלב בשיגעון גדלות ומביא בדבריו אין ספור ציטוטים מכתביו של רבי נחמן כדי להוכיח את טענותיו. בלשון צינית הוא כותב שכל מי ש"רוצה ללמד זכות עליו מה יאמר? שהוא צדיק אלא שגבה ליבו מעט? רק יוכל לומר: אין זה מזיד אלא חולי הנפש הוא שגרם דמיונות שווא". על התנהגות חסידיו הוא אומר: "העומד מן הצד מבין כמה הדבר מגוחך".

 

"אחרי שזה מתחיל - זה נהיה קיצוני"

 

לדבריו של אחד מרבני ישיבת "אור יקר", כשהבחין הרב כהן שתופעת הנהירה אחר תורתו של רבי נחמן הולכת וצוברת תאוצה, הוא החליט להרביץ בהם היגיון. לדבריו, שיעוריו של הרב כהן "לא היו אמורים לצאת וזה היה במסגרת שיעור פנימי בישיבה. זה גם היה משהו לתלמידים מסוימים ולא לכולם".  


חסידים באומן (צילום: אי.פי)

 

בשיחה עם ynet הוא מסביר את סיבת המתקפה על רבי נחמן: "יש את הדרך הסלולה שהיא ברורה. לימוד תורה ודרכים המקובלות מזה שנים. אבל פתאום התעוררות כזאת? התבודדות, פחות ללמוד, וכשזה מתחיל זה הופך ונהיה קיצוני. התלמיד כבר לא מחזיק ספר, מחזיק רק ליקוטי מוהר"ן (אחד מספריו של רבי נחמן). זה דבר שהוא לא הדרך הסלולה שקיבל ראש הישיבה ורבותיו. כל אחד בבית שלו שיעשה מה שהוא רוצה אבל או שאתה פה והולך בדרך של המקום, או שאתה לא פה".

 

אותו רב מודע היטב שהחסידות הנפוצה ביותר בצפת היא ברסלב. "יש המון מהם, חלקם מטורפים ומשוגעים", הוא מגדיר אותם. כשהוא נשאל האם הרב כהן אינו חושש להסתובב כיום בעיר הוא עונה בשלילה, "למרות שהיו תלמידים שחשבו אולי לשמור או להיזהר אבל הוא מבחינתו מסתובב חופשי".

 

התגובה: "מדובר בהסתה לרצח"

 

על המצווה 'להודפם, לרודפם ולהומם' הגיבו מספר חסידי ברסלב צעירים מירושלים כי "מדובר בהסתה לרצח ממש". אחד מהם אף אמר כי הוא שוקל להגיש נגד הרב הכהן תלונה במשטרה. הם גם מצטטים בהתרסה מדבריו של רבי נתן, תלמידו המובהק של רבי נחמן, שאמר בזמנו ש"המתנגדים צריכים לדעת שגם להם יש חלונות".

 


מלחמה ברחובות העיר (צילום: גיל יוחנן)

 

נחום קרלינסקי, אף הוא משתייך לברסלב, לא קרא את הקונטרס "כי זה פשוט צורם לי לעין ואני לא יכול לקרוא את זה", הוא אומר, "אבל מה שהוא מנסה לעשות זה להציג את רבי נחמן בצורה הכי בזויה, שפלה ושלילית שרק אפשר".

 

"בחסידות, כשפוגעים באדמו"ר", הוא מוסיף, "זה דבר הכי גרוע שאפשר לעשות. בכל ההיסטוריה של החסידות, אף פעם לא קם בן- אדם ודיבר נגד רבי נחמן מברסלב". "אותו בן אדם מתחיל לנבור באשפתות ולפתוח פה אש נגד חסידי ברסלב ולהפנות את החץ הזה מול רבי נחמן, דבר שלא מקובל באף מקום, שאחרי 200 שנה מתחילים לפקפק באישיותו של בן אדם הנערץ עד היום", מזדעזע חסיד ברסלב נוסף מדבריו של הרב כהן.

 

חסידי ברסלב אף טוענים כי הרב כהן תקף את "הבעל שם טוב", מייסד תנועת החסידות. בישיבת 'אור יקר' מאשרים כי "היה משהו כזה". "בכך הוא החליט לפתוח פה תיבת פנדורה של כל סיפור המחלוקת בין החסידים למתנגדים", מתקומם אחד החסידים וכי "זה מראה עד כמה בן אדם נחרץ, ברגע שפגעו לו בכבוד, כי עזבו אותו כמה תלמידים, להתחיל לפתוח את הפה נגד כולם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
גילוי הדעת נגד הרב כהן במאה שערים
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
החסידות סוערת
צילום: גיל יוחנן
"כשפוגעים באדמו"ר זה הכי גרוע"
צילום: איי אף פי
מומלצים