שתף קטע נבחר

האחים נקש רכשו את חוף כורסי בכנרת

חברת מלון אורכידאה של האחים נקש זכתה במכרז מנהל מקרקעי ישראל לרכישת חוף כורסי תמורת 13 מיליון שקל. בשטח יוכלו להקים 400 דירות אירוח, מסעדות, ושרותי בידור ותרבות. הירוקים: "מכירת חוף כורסי הוא מכת מוות לחופים הפתוחים בכנרת"

חוף כורסי, החוף הפתוח הטבעי האחרון בכנרת - נמכר. אתמול זכו האחים נקש, בעלי חברת התעופה ארקיע, במכרז מינהל מקרקעי ישראל למכירת חוף כורסי בכנרת. העסקה תתבצע באמצעות חברת מלון אורכידאה שבבעלותם של האחים נקש אשר שילמו תמורת החוף, המוגדר כאזור מלונאות ונופש, 13 מיליון שקל.

 

עוד על כורסי

 

מדובר בשטח של כ-95 דונם הנמצא בצפון מזרח הכנרת, באזור שפך הסמך, בין צומת כורסי וצפונה לחוף צאלון (הידוע גם כחוף אשלים). על פי תוכנית המועצה האזורית גולן, הזוכה בו יוכל

להקים 400 דירות אירוח, מסעדות, חניות מסחריות, בתי קפה, שרותי בידור ותרבות. עוד מגדירה התוכנית כי תותר בניית מבנים של 2 קומות וכן בנייה ופיתוח במרחק של 50 מטר מקו המים.

 

מחיר המינמום שדרשה המדינה במכרז עמד על 6.3 מיליון שקל, כולל הוצאות פיתוח. למכרז הוגשו 5 הצעות - ממוצע ההצעות עמד על 10.7 מיליון שקל.

 

מפלגת הירוקים ותושבים רבים מהגולן, ניסו להתגייס ולמנוע את המכרז למכירת החוף האחרון בגולן שעוד נותר טבעי ופתוח לתושבים ולמטיילים. אתמול נפגשה מזכ"ל מפלגת הירוקים, הדס שכנאי, ונציגים מן הגולן עם שר השיכון והאחראי על המינהל, מאיר שיטרית. במפגש הגישה שכנאי לשר ספר בן 400 עמודים שמכיל את רשימת 40 אלף החותמים שהביעו את רצונם לבטל את המכרז.

 

בפגישה אמר השר שיטרית כי "החוף הזה אבוד", ודימה את המצב ל"טיל ששוגר ובלתי אפשרי לעצור אותו". עם זאת, הוסיף שטרית כי יפעל לביטול מכרזים נוספים.

 

במפלגת הירוקים טוענים שחוף כורסי הוא החוף החשוב ביותר ו"הריסתו", כהגדרתם, היא מכת מוות לחופים הפתוחים בכנרת. שכנאי: "הריסת החוף הזה היא טעות גדולה של ממשלת ישראל. לצערנו, הממשלה שוב מוכיחה לעולם שאין ביכולתה לשמור על נכסי הנוף והמורשת הייחודיים שנמצאים בארץ הקודש. אנו לא מתכוונים לוותר על החוף הזה. נפתח במאבק ציבורי נגד החברה הזוכה ונגד המינהל והעומד בראשו, השר שיטרית. אנו משכנעים שהציבור יעניש כלכלית וציבורית את האחראיים להרס חוף כורסי".

 

שטרית: יש לבחון מחדש את תכנון חופי הכנרת

 

שר השיכון מאיר שטרית הודיע כי יפעל לבחון מחדש את התוכנית הכוללת של חופי הכנרת. "לצערי, אין כיום תכנון כולל הרואה את חופי הכנרת בטווח הארוך. אני מוכן ליזום מהלך שיבחן מחדש את תמ"א 13 ובכך למנוע פגיעה עתידית בחופים." אמר שטרית לנציגי אדם טבע ודין, הירוקים ותושבים מהגולן שנפגשו עם השר תוך שהוא מדגיש את החשיבות בשמירת שטחים פתוחים.

 

מהמועצה האזורית גולן נמסר בתגובה "המועצה עמדה על כך שרצועת החוף תישאר פתוחה וללא תשלום לכלל הציבור, וכך גם הגישה לנופש החופי. המועצה לא תאפשר ליזם לבנות בנייה שתפגע בטבע או בנוף ותוודא כי רצועת חוף הדיימון, שהוכרזה כשמורת טבע, לא תיפגע מבניית כפר הנופש. המועצה תפקח על תוכניות היזם ותדאג לשמירת האינטרס הציבורי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלית קוסובסקי
כנרת. החוף הטבעי האחרון נמכר
צילום: גלית קוסובסקי
מומלצים