שתף קטע נבחר

עזה: ממצאים חדשים מטילים ספק בגרסת צה"ל

ממצאים חדשים, עדויות, הקלטות קשר ורישומי זמן בבתי החולים מצביעים על כך שהפיצוץ הקטלני בחוף עזה, שבו נהרגו בני משפחת רלייה, התרחש בשעת ההפגזה ולא אחריה, כפי שטען צה"ל בתחקיר שערך. הגרדיאן, האינדיפנדנט והטיימס הבריטים מפרסמים את הממצאים המעלים ספק בגרסת ישראל

גם לאחר הצגת דו"ח החקירה הצבאי הקובע כי צה"ל לא היה מעורב במות משפחת רלייה בחוף עזה נמשך קרב הגרסאות. היום (שבת) מפרסמים הגרדיאן והאינדיפנדנט הבריטים תחקירים עצמאיים המטילים ספקות בגרסת צה"ל. הכתבים אומרים שנקודת המפתח היא טענת צה"ל שירי הפגזים לאזור החוף נפסק 9 דקות לפני שנהרגו שבעת בני המשפחה. טענה זו אינה עולה בקנה אחד עם עדויות של ניצולים ושל אנשי רפואה שטיפלו בנפגעים.  

 

נוסף לממצאים הללו, מפרסם ה"טיימס" הלונדוני שצה"ל הודה בשיחה עם כתב העיתון שלא כלל במניין הפגזים שני פגזים שנורו מספינות חיל הים בשעת הפגיעה במשפחת רלייה. שני הפגזים הללו פגעו באזור החוף בין 4:24 ל-4:55. דובר צה"ל הכחיש נמרצות את הדיווח: "צר לנו שעיתון כה רציני וחשוב בוחר לפרסם כותרת מעוותת ולא נכונה במקום לדבוק בעובדות שהוצגו להם במפורט עם ראש צוות הבדיקה, האלוף מאיר כליפי. דובר צה"ל שב ומדגיש כי צה"ל לא אחראי לפגיעה במשפחת רלייה".

 

הטיימס הלונדוני גם השיג הקלטת קשר של אנשי האו"ם, המטילה ספק גדול באמינות חקירת צה"ל: "ב-16:33 התחדשה הפגזת הארטילריה של צה"ל לצפון עזה, שני פגזים עד כה. אחד מהם נפל בחוף, מערבית להתנחלות המפונה דוגית. יש מספר פגיעות בקרב אנשים שבילו שם". הקלטת הקשר נקלטה בסורק תדרים בעזה.

 

האינדיפנדנט מסכם את הבדלי הגרסאות:  


גרסת צהל

גרסת צה"ל
הזמן האירוע
4:48 אחה"צ הפגז האחרון שנורה לאותו אזור
4:54-4:57 פעילות רגילה בחוף
5:12 הפלסטינים מבקשים מישראל לחדול מירי בגלל פגיעות
5:15 האמבולנס הראשון מגיע לחוף

 


הגרסה הפלסטינית

הגרסה הפלסטינית
הזמן האירוע
4:45-4:46 הפראמדיק הפלסטיני חאלד אבו סעדה מקבל קריאה מהמוקד
4:50 הפראמדיק נוסע לחוף
5:00 האמבולנס מגיע לחוף
5:05 הנפגעים הראשונים מגיעים לבית החולים באמבולנס הראשון

 

בצה"ל אמרו שהירי לאותו אזור בוצע בין 4:30 אחר הצהריים ל-4:48 ושהפיצוץ הקטלני אירע בין 4:57 ל-5:10. ואולם מדו"חות בית החולים שהגיעו לידי העיתונים, מעדויות רופאים וצוותי אמבולנסים עולה שהפיצוץ הקטלני בחוף שבו נהרגו בני משפחת רלייה התרחש מוקדם יותר מכפי שדיווח צה"ל, בשעה שמתאימה לזמן ירי הפגזים. גם כמה מהפצועים סיפרו שהפיצוץ הקטלני התרחש לאחר שניים או שלושה פיצוצים דומים, כנראה של פגזי ארטילריה, שנחתו בחוף זמן קצר לפני כן.  

 

האני עסניה אסף את שתי בנותיו למכוניתם כאשר משפחת רלייה חיכתה בחוף למונית: "היה פיצוץ, במרחק של כחצי קילומטר. כשתי דקות אחר כך היה פיצוץ שני, קרוב בהרבה. אנשים רצו מהחוף. כעבור שתי דקות נחת פגז שלישי. חשתי את ההדף בפני. זה היה כל כך חזק, ואחר כך ראיתי חלקי אדם".  

  

ענאן רלייה, דודה של הילדה הודא, סיפר: "ישבנו בחוף וחיכינו למוניות, הגברים בצד אחד והנשים בצד השני. הפגז נחת קרוב לבנות. זעקתי לעזרה ואף אחד לא בא. כעבור שתי דקות הזעקתי אמבולנס".  


בת משפחת רלייה מתייפחת לצד גופת אביה (צילום: איי.אף.פי)

 

האמבולנס הראשון אסף ילדים לבית החולים "כמאל עדואן". לפי רישומיו, חמישה ילדים אושפזו כבר ב-5:05 אחר הצהריים (עשר דקות לפני הזמן שבו צה"ל טען שהאמבולנס הראשון הגיע לבית החולים). מרישומי המחשב של בית החולים מתברר שבדיקות הדם הראשונות של הנפגעים נלקחו ב-5:12. המרחק מהחוף לבית החולים נאמד ב-6 קילומטרים ויש להניח שזמן הנסיעה ברחובות בית להיא לקח לפחות 5 דקות.

 

ד"ר בסאם אל-מסרי, שטיפל בנפגעים הראשונים שהגיעו לבית החולים, העריך שאם ניקח בחשבון את הזמן שבו טופלו הנפגעים בחוף ואת זמן הנסיעה, הרי שהאמבולנסים עזבו את החוף בסביבות 4:50, שתי דקות בלבד לאחר הזמן שבו נפסקה ההפגזה - על-פי דו"ח צה"ל. ד"ר אחמד מוהאנה, רופא מרדים, סיפר שרופא אחר העיר אותו, "הבטתי בשעון. זה מה שאתה עושה כשמישהו מעיר אותך, והשעה היתה 4:55. הגעתי תוך 10 דקות והילדים כבר הספיקו לעבור מיון ראשוני".

  

עדות נוספת המחזקת גרסה זו מספק נהג האמבולנס, חאלד אבו סעדה, שטוען שקיבל קריאה מהמוקד בין 4:45 ל-4:46 אחר הצהריים: "אספתי אח מבית החולים ב-4:50 והגענו לחוף בערך ב-5:00". אבו סעדה, שהיה נהג האמבולנס השני שהגיע לזירה, אסף גופת ילד ושלוש נשים, ששתיים מהן נפגעו אנושות. הוא העריך את משך איסוף הגופה, הפצועות והנסיעה לבית החולים בכ-20 דקות: "נסעתי לבית החולים ב-130 קמ"ש. ממש טסתי".

 

האינדיפנדנט מציין עם זאת שרישומי הזמן בבית החולים כמאל עדואן לוקים בחוסר דיוק. הגרדיאן והאינדיפנדנט שבים ומציינים את גרסתו של מארק גרלאסקו, איש הפנטגון לשעבר, שסקר את רסיסי הפגזים שנמצאו בחוף העזתי וכן את אלו שהוצאו מגופות ההרוגים והפצועים. "כל הראיות מצביעות על כך שזה היה פגז 155 מ"מ. הסיכוי שבני משפחת רלייה נהרגו מפיצוץ משהו שאינו פגז ישראלי קלוש".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האבל על הקרובים שנהרגו
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
אחת הנפגעות
צילום: איי פי
צילום: איי פי
פינוי הנפגעים
צילום: איי פי
מומלצים