שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  קבעתם כבר תאריך?
  מסיבת חתונה היא משימת הפקה לא קטנה. איך עושים את הצעדים הראשונים בדרך מהצעת הנישואים אל החופה? מתחילים עם שני פרמטרים - זמן ומקום - ולא שוכחים להכניס למשוואה את הפן הכלכלי. מתי מותר להתחתן ומתי אסור, ומתי זה בדיוק "פעמיים כי טוב". כתבה ראשונה מבין שתיים
  אם הוא כתב את ההצעה עם מטוס סילון בשמיים, בכתובת אש על ההר או בעזרת צוללן מתחת למים, אם שלף טבעת בארוחה אינטימית במסעדה רומנטית לאור נרות, או אפילו אם לא היתה הצעה רשמית ופשוט החלטתם לעשות את זה, השורה התחתונה זהה: אתם מתחתנים!

   

  הודעתם להורים, התקשרתם לכל החברים בהתרגשות, ואחרי שקיבלתם את ברכת הדרך מכל האוהבים, אתם יוצאים לטירונות שלפני החיים המשותפים: תקופת ההכנות לחתונה. ובכן, מהם הצעדים הראשונים בדרך מההצעה ועד לחופה?

   

  בדרך כלל משחקים שני פרמטרים במשוואה הראשונה: הזמן והמקום, ושניהם תלויים ומשפיעים זה על זה. אך בטרם תבחרו מתי ואיפה, עליכם לענות לעצמכם על שתי שאלות: כמה אנשים יהיו באירוע, וחשוב מכך - כמה כסף תוכלו להשקיע בו.

   

  חתונה קטנה ואינטימית, או מסיבה רבת משתתפים?

   

  אתם לא נדרשים לדעת מספר מדויק של מוזמנים בשלב זה, אלא את הכיוון המסתמן: האם אתם מעוניינים בחתונה קטנה ואינטימית, או במסיבה רבת משתתפים? האם בכוונתכם להגביל את ההורים בהזמנת האורחים שלהם, או לתת להם יד חופשית? כמות האורחים משפיעה על בחירת המקום, מבחינת גודל האולם, ועל בחירת הזמן, הואיל ויש גנים ואולמות המגבילים במינימום מוזמנים, באופן קבוע או ביום מסוים בשבוע (בדרך כלל בימי חמישי, או בתאריכים מבוקשים).

   

  לעומת זאת, את התקציב העומד לרשותכם עליכם לדעת מראש במדויק, כדי שתוכלו לעמוד בהוצאות בלי להיכנס לחיים המשותפים עם חובות מהחתונה. לרוב ההחלטה נעשית בשיתוף ההורים, שפעמים רבות עוזרים בכיסוי ההוצאות או מממנים את האירוע. אל תסמכו על הצ'קים של האורחים. לא כולם יוכלו לעמוד במחיר המנה שלכם, אז הימנעו מהחישוב הזה.

   

  מחירי המקומות צריכים להינתן בשקלים ולהיות סופיים (כולל מע"מ). אבל המחיר אינו תמיד כולל טיפים. חשוב לא להשאיר פתח לאי הבנות ולכתוב הכל בחוזה.

   

  בין חתונת קיץ לחתונת חורף

   

  העונה - ההבדל בין חתונת קיץ לחורף הוא הרבה פעמים רק בראש. בקיץ מצטיירת תמונה של חתונה קלילה ומרחפת בגן אירועים ירוק, ובחורף של חתונה סגורה ומעונבת באולם שמחות נוצץ. החום והלחות בקיץ, לפחות ביולי-אוגוסט, עלולים ליצור אירוע לח ודביק. חיסרון נוסף של הקיץ הוא שנערכות בו חתונות רבות, לכן האורחים שלכם עשויים להיות שבעים מאירועים ומרוקנים בכיסים.

   

  כמה? מאפריל עד אוקטובר המחירים גבוהים יותר מאשר מנובמבר עד מרץ. יוני וספטמבר הם החודשים היקרים בשנה.

  היום - ימי חמישי הפכו למבוקשים ביותר לחתונות, מתוך אמונה כי קרבתם ליום שישי, החופשי אצל מרבית המוזמנים, יאפשר אירוע ארוך יותר. זה אולי מהווה יתרון, אך ידוע כי בימי חמישי העומס בדרכים רבים יותר, וכדאי לקחת זאת בחשבון.

   

  פעמיים כי טוב - דווקא ביום שני

   

  למעשה, בכל אחד מימי השבוע האורחים יבואו לחתונתכם עייפים אחרי יום עבודה ונסיעה ארוכה. ביום ראשון אנשים אולי עייפים פחות אחרי סוף השבוע, ויום שני הוא היום המועדף על פי היהדות (על יום שלישי נאמר "פעמיים כי טוב", ובדרך כלל החופה נעשית אחרי השקיעה, כך שחתונה ביום שני נחשבת על פי היהדות כביום שלישי). יום חמישי הוא היקר ביותר בשבוע, ויש מקומות הדורשים גם מינימום מוזמנים לימי חמישי.

   

  התאריך - תוכלו לבחור בתאריך מיוחד, כמו יום הולדת, יום השנה לחברות, יום הנישואים של ההורים, ימי אהבה (וולנטיינ'ס דיי או ט"ו באב), או תאריך זכיר במיוחד, כמו 8.8. בבואכם לבחור תאריך, שימו לב שהוא לא מתנגש במועדי בחינות של האוניברסיטה, מסיבות סיום של בתי הספר ואירועים אחרים. אם יש לכם אורחים רבים מחו"ל, אולי תרצו להתחשב בהם ולקבוע את החתונה במועד שנוח להם, כמו חופשת חג המולד.

   

  הרבי אמר, מותר להתחתן

   

  שימו לב לתאריכים האסורים בנישואים על פי היהדות, ביניהם סופי שבוע, ערבי חג וחגים, ימי תענית, ספירת העומר - הימים שבין חג הפסח לחג השבועות (12.4.2006-3.6.2006), כאשר בעדות המזרח (העדה הקובעת היא זו של החתן) מותר להתחתן לאחר ל"ג בעומר, ובני עדות אשכנז מחמירים עד חג השבועות. בערב ל"ג בעומר עצמו וכן בראשי חודש החלים בתקופה זו (א' אייר וא' סיון), מותר לכולם להתחתן.

   

  אסור להינשא בתקופת בין המיצרים - בין צום י"ז בתמוז לצום ט' באב (13.7.2006-3.8.2006), שעל פי המסורת הם ימי האבל על חורבן בית המקדש. בני עדות המזרח שומרים רק על השבוע הראשון בחודש אב, בעוד האשכנזים לא עורכים חתונות במהלך כל התקופה. ספטמבר, החודש האטרקטיבי ביותר בשנה לחתונות, חופף לרוב לחודש תשרי העברי, בו חלים בזה אחר זה ראש השנה, יום הכיפורים וחג הסוכות, מועדים בהם אין עורכים חתונות יהודיות.

   

  בנוסף, הכלה אמורה לחשב את ימי המחזור החודשי שלה כך שתאריך המחזור לא ייפול על תאריך החתונה, ובחתונתה היא תהיה לאחר שבעה ימים נקיים שלאחר המחזור (הסבר מפורט לכך תקבלי בהדרכת הכלה ברבנות).

   

  אם אתם מתכוונים להינשא בעוד כשנה, סביר להניח שהתאריך שרציתם יהיה פנוי, אך אם בכוונתכם להינשא בעוד שלושה-ארבעה חודשים, ייתכן שהוא כבר תפוס. כשאתם הולכים לראות אולמות וגנים, שריינו לעצמכם תאריכים רצויים. אל תילחצו להחליט, אך גם אל תתמהמהו עם התשובה, כי כל הקודם זוכה. בקשו מהמקום להודיע לכם אם זוג אחר מעוניין ברצינות בתאריך אותו שריינתם לעצמכם.

   

  תאריכים בהם ההלכה היהודית אינה מתירה נישואים הם מוזלים יותר, לכן אם אינכם נישאים בנישואים דתיים, תוכלו לבחור בהם. לרוב ספירת העומר כולה ותקופת בין המיצרים כולה מוזלות יותר, לכן אם החתן ספרדי - תוכלו להינשא בתאריכים המותרים לספרדים.

   

  • בשבוע הבא, על בחירת מקום האירוע.

   

  הכתבה באדיבות מתחתנים

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים