שתף קטע נבחר

שדרות בעוצר; פרס: "קסאם שמסאם"

הכניסות והיציאות מהעיר נסגרו הבוקר. עוד ביום המחאה בעיר מוכת הקסאם: שביתה והחשכת העיר בתשע בערב. ורק המשנה לראש הממשלה, שמעון פרס, לא מבין על מה המהומה: "כולנו מלבים את ההיסטריה. מה קרה? את קריית שמונה הרי הפגיזו שנים"

יום של מחאה: לאחר ששביתת הרעב באוהל המחאה באה אל סופה, ננעלו בשעה 7:30 בבוקר (יום ג') שערי שדרות - והעיר ב"עוצר". ודווקא המשנה לראש הממשלה, השר שמעון פרס, לא מבין על מה המהומה. "צריך להפסיק להיות היסטריים לגבי הקסאמים", אמר לכתבים בכנסת, "כולנו מלבים את ההיסטריה. מה קרה? את קריית שמונה הרי הפגיזו שנים. מה, שם לא היו טילים?".

 

לדברי פרס, "צריכים לומר לפלסטינים: קסאמים שמסאמים, אנחנו נחזיק מעמד. אנחנו לא נזוז מכאן". המשנה לראש הממשלה גם האשים כי "התגובה שלנו מגרה את הצד השני להכות. צריך לעשות שורה של אמצעים כדי לחסל את הקסאם". פרס סירב לפרט בהרחבה לאילו אמצעים הוא מתכוון. 

 

 

ראש עיריית שדרות, אלי מויאל, מתכוון להשבית את כל העיר ולהחשיך אותה בשעה תשע בערב. מויאל אומר: "יש לנו המון אהבה מהציבור במיוחד אחרי היום הזה, ואחרי הימים האחרונים מתקשרים מכל הארץ להזמין אותנו , אבל רק לשכת ראש הממשלה דוממת לחלוטין. אין קול ואין עונה".

 

מאהל המחאה מול ביתו של שר הביטחון יעובה ויקבל סיוע מעיריית שדרות, אך השר עמיר פרץ צפוי לצאת משדרות לפני סגירתה. שובתי הרעב קבלו על כך שרק ראש הממשלה, אהוד אולמרט, לא טרח להגיע אליהם, ולכן הם מתכוונים להעתיק את המאבק בשלב מסוים לירושלים. בשדרות אומרים שדרכי המחאה יגובשו בשעות הקרובות ובימים הקרובים, "צריך לנצל את המומנטום שנוצר כעת ליצירת דעת קהל שהולכת ומתעצבת אט אט", אומרים בעיר מוכת הרקטות.  


גם ילדים הצטרפו למחאה (צילום: איי.אף.פי)

 

בשעה שמונה בערב אתמול התאספו שמונת שובתי הרעב וראשי המאבק באוהל המחאה לארוחה קלה בביתו של מנהיג המחאה אלון דוידי. מלבדו היו שם בתיה קטר, שלמה סוויסה, חיה גד, יעקב בן שושן, רינה מור-יוסף, סימה חדד, יעל טיירי. "אכלנו עוגה קלה", סיפר דוידי. "היה יום הולדת לבת שלי ואחרי כמה ימים כאלה רצינו לאכול משהו קל וכל אחד הלך לביתו. זו לא עת לחגיגות כי מיד מצאנו שוב את עצמנו כולנו במאהל אחרי שעה קלה, יושבים עם השר אלי ישי שהגיע לחזק אותנו".

 

השלב הבא: לשכת ראש הממשלה

 

ישי הבטיח לשובתים להעתיק את לשכתו לשדרות מיום ראשון ואמר שינסה לשכנע את ראש הממשלה לקיים את ישיבת הממשלה הבאה בשדרות. אלון דוידי אומר שלמרות ששביתת הרעב הסתיימה, הוא ואנשיו מתכוונים להמשיך לפעול כפורום משותף, "הצלחנו ליצור דבר מאוד יפה. קבוצה של אנשים ונשים מימין ומשמאל, דתיים וחילוניים, פסיפס אנושי, שכולם ישבו יחד ונאבקו יחד איתנו, כולם למען מטרה אחת משותפת - השבת הביטחון לעיר".

 

דוידי סיפר שהמאבק התחיל עם כמה אנשים בודדים ללא תמיכה עירונית וכעת כולם הצטרפו אליו, "ואנו נמשיך אותו כשהמטרה שלנו להגיע ללשכת ראש הממשלה, ונגיע לשם. כפי שחדרנו להוויה העירונית נחדור גם ללשכת ראש הממשלה".

  

שנת הלימודים נגמרה בשדרות באופן רשמי, אבל יו"ר ועד ההורים, בתיה קטר, עסוקה מאוד כעת בניסיון לאתר אולמות גדולים וממוגנים למסיבות הסיום של התלמידים, "יש כמה ואנו דנים בכך כעת, נקיים ישיבות עם ועדי ההורים והגורמים החינוכיים כדי לדון מה לעשות עם הילדים. הם לא יסתובבו בחוץ. זה ברור לנו". קטר הציעה לשר ישי שהממשלה תסייע להוציא מהעיר את הילדים והאימהות החפצות בכך, "כמו במלחמות אחרות וכמו שקרה בקריית שמונה".

 

ורק רינה מור-יוסף, אחת הפעילות בעיר, סבורה כי הפתרון הוא אחד, "צריך קודם כל להקים פה מנהלת פינוי-פיצוי ואני מבטיחה לכם דבר אחד - ביומה הראשון, היא פשוט תקרוס מהעומס של הפונים".


פורסם לראשונה 20/06/2006 00:03

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מלבים את ההיסטריה. פרס
צילום: רויטרס
צילום: אמיר כהן
קצב ופרץ בסיור משותף
צילום: אמיר כהן
צילום: איי אף פי
מויאל יחשיך את העיר
צילום: איי אף פי
אוהל המחאה
צילום: אמיר כהן
מומלצים